
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku wspiera pracodawców, realizując działania wzmacniające potencjał pomorskich firm. Mogą oni bezpłatnie korzystać z pomocy w rekrutacji pracowników z Europy, usług doradztwa zawodowego, czy rzetelnych informacji dotyczących rynku pracy na Pomorzu. Od sześciu lat pracodawcy mają również możliwość dofinansowania kształcenia pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a ich firmy zasila kadra wyszkolona dzięki środkom unijnym.
Sprawdź, jak możesz korzystać z tych działań oraz inicjatyw.
![]() | Utworzona w 1994 r. sieć europejskich służb zatrudnienia, czyli EURES, pomaga w przepływie pracowników pomiędzy państwami Europy. Dzięki niej można zrekrutować specjalistów z krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa. Żeby skorzystać z usług tej sieci nie musisz nawet wychodzić z domu. Co oferuje EURES? |
- Ogólnoeuropejską bazę CV, dostępną w Twoim języku ojczystym – na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu znajdziesz kandydatów do pracy z 31 państw Europy. Możesz przeglądać ich profile, zapisywać je i organizować, wysyłać do nich zapytania, otrzymywać CV odpowiadające Twoim wymaganiom bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mailową. Aby dołączyć do rynku pracy EURES wystarczy założyć bezpłatne konto na stronie.
- Możliwość zamieszczania ofert pracy na międzynarodowym portalu – aby to zrobić potrzebne jest konto na portalu praca.gov.pl, przez który dodajesz ofertę pracy do najbliższego Powiatowego Urzędu Pracy. Już na tym etapie możesz zaznaczyć, że chcesz aby Twoja oferta pracy była skierowana do ww. krajów europejskich. Możesz także skontaktować się w swojej sprawie z pracownikiem realizującym zadania EURES - znajdziesz go w każdym PUP na terenie województwa pomorskiego. W kolejnych krokach będzie ci towarzyszył doradca sieci EURES z WUP w Gdańsku, który dysponuje wiedzą na temat praktycznych, prawnych i administracyjnych aspektów rekrutacji za granicą. To on pomoże w tym procesie (sprawdź w jaki sposób) oraz udzieli niezbędnych informacji. Jak się z nim skontaktować? Telefonicznie i e-mailowo, szczegóły na stronie WUP.
- Aktualne informacje i wydarzenia dotyczące zatrudnienia w Europie – korzystając z Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej masz dostęp do bieżących informacji o rynkach pracy w Europie. Dzięki niemu dowiesz się, w jakich zawodach i branżach dostępni są pracownicy, jakie kursy, szkolenia i usługi mogą wesprzeć integrację zatrudnionych pracowników z zagranicy. Możesz także brać udział w różnych wydarzeniach, m.in. w ogólnoeuropejskich targach pracy organizowanych online lub stacjonarnie.
![]() | Doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Gdańsku bezpłatnie wspierają pomorskie firmy w ich rozwoju. Jak to robią? |
- Analizują potrzeby i aspiracje pracowników – za pomocą profesjonalnych narzędzi diagnostycznych doradcy zawodowi WUP w Gdańsku badają potencjał firmy. Określają kompetencje i talenty zespołu, jego mocne strony, kwalifikacje, sprawdzają, co demotywuje pracowników oraz jakich szkoleń potrzebują. Przedstawiają także możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych i oferują zajęcia grupowe dopasowane do potrzeb, dotyczące np. komunikacji, kreatywności, zarządzania stresem. Także przedsiębiorcy, którzy nie są pracodawcami, mogą korzystać z tych usług.
- Pomagają kadrze zarządzającej – doradcy zawodowi organizują zajęcia grupowe dla menedżerów, podczas których uczą ich zarządzania pracą zespołu, organizacji pracy zdalnej czy przeprowadzania rekrutacji online, kontrolowania procesu zmiany w firmie.
- Wspierają zwalnianych pracowników – doradcy zawodowi robią to poprzez naukę przygotowania CV czy listu motywacyjnego, analizę talentów, mocnych oraz słabszych stron czy określenie możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Pokazują także metody poszukiwania pracy, sposoby przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, wskazują możliwości, jakie daje rynek pracy w odniesieniu do preferencji zawodowych danej osoby.W efekcie pracodawca może jeszcze lepiej zarządzać zespołem, co wzmacnia potencjał i konkurencyjność firmy. Ważna informacja! Podczas wszystkich tych działań dane osobowe pracowników są chronione, a cały proces jest poufny.
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku, tel. 58 32 37 230, doradcy@wup.gdansk.pl,
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Słupsku, tel. 59 84 68 300, doradcysl@wup.gdansk.pl.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy
![]() | Działający od 2014 r. Krajowy Fundusz Szkoleniowy to wydzielone z Funduszu Pracy środki, dzięki którym pracodawca może dofinansować kształcenie swojego pracownika. W 2020 r. województwo pomorskie dysponuje kwotą 12,1 mln zł, która przeznaczona jest m.in. na dokształcanie powracających na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem, osób po 45 roku życia, pracowników zawodów deficytowych czy tych, którzy muszą nabyć nowe umiejętności w związku z technologicznym rozwojem firmy. |
- Co pracodawca może sfinansować z KFS? M.in. kursy i studia podyplomowe pracowników, egzaminy umożliwiające uzyskanie im dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po nim, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
- Na jakie kwoty może liczyć? Mikroprzedsiębiorcy mogą z KFS otrzymać środki, które pozwolą im w 100 proc. sfinansować koszty kształcenia. Reszcie pracodawców przysługuje 80 proc. dofinansowanie do nich.
- Jak pracodawca może ubiegać o się o wsparcie z KFS? Poprzez Powiatowy Urząd Pracy, właściwy dla jego miejsca prowadzenia działalności lub jego siedziby.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie poświęconej Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu
![]() | Dzięki unijnym środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowane są projekty, które wspierają rozwój zawodowy mieszkańców Pomorza. |
- Młodzi wchodzący na rynek pracy (w wieku od 15 do 29 lat) mogą m.in. korzystać z bezpłatnych szkoleń, praktyk, stażów oraz kursów, które pozwalają im nabrać doświadczenia zawodowego oraz podnoszą ich kompetencje.
- Ci, którzy mają 30 lat i więcej, w szczególności osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, o niskich kwalifikacjach, kobiety czy osoby 50+, mogą brać udział w projektach związanych z aktywizacją zawodową. Skorzystać m.in. z poradnictwa zawodowego, podnieść kwalifikacje, wziąć udział w szkoleniach oraz kursach, odbyć staż lub praktyki.
- czuwa nad procedurami oraz stroną formalną,
- informuje o środkach EFS, którymi zarządza:
telefonicznie oraz e-mailowo: tel. 58 32 61 822 lub 58 32 61 807, efs@wup.gdansk.pl
poprzez stronę WUP w Gdańsku: wup.gdansk.pl/funduszeeuropejskie - promuje możliwości, jakie dają fundusze unijne.
![]() | Szukasz danych i wskaźników, które pozwolą Ci podjąć ważną dla Twojej firmy decyzję? Interesują Cię najświeższe informacje o trendach na rynku pracy? Szukasz inspiracji do rozwoju lub interesujących wydarzeń? Odwiedź prowadzony przez WUP w Gdańsku portal Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy porp.pl. To źródło rzetelnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy na Pomorzu. |
Jakie informacje znajdziesz na stronie PORP.pl?
- Aktualne informacje o rynku pracy w województwie pomorskim (dane, wykresy),
- badania i analizy,
- analityczne artykuły dotyczące bieżącej sytuacji w regionie
- ważne informacje, dotyczące Pomorza i kraju, a także artykuły opowiadające o trendach na rynku pracy,
- kalendarz wydarzeń,