Większy zespół w firmie - wsparcie dla pracodawców - Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

Większy zespół w firmie - wsparcie dla pracodawców

Staż jako atrakcyjna forma poszerzania zespołu w firmie, prace interwencyjne, refundacja kosztów doposażenia i wyposażenia miejsca pracy – o tym rozmawialiśmy z pracodawcami podczas spotkania online.

Rozwój zespołu w firmie często wiąże się z kosztami, ale można je zniwelować korzystając z różnych form wsparcia oferowanych przez powiatowe urzędy pracy w regionie.  Pracujący w nich eksperci przybliżyli ten temat pomorskim pracodawcom podczas spotkania online, które odbyło się 8 grudnia w ramach cyklu „Urzędy pracy wspierają pomorskich pracodawców".

Staż to korzyści dla bezrobotnego i pracodawcy

Ta jedna z popularniejszych form przyjmowania do firmy nowej osoby jest szansą dla pracodawcy na pozyskanie – w przyszłości – wykwalifikowanego pracownika, bez ponoszenia kosztów.  Z kolei odbywający staż zdobywa doświadczenie oraz nowe umiejętności i zwiększa swoje szanse na zatrudnienie. Bartłomiej Kęska z Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach podczas spotkania wyjaśniał, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać organizatorem stażu, na co zwracać uwagę, jakie formalności spełnić przed, po i w trakcie stażu. Jednym z warunków jest m.in. wydanie opinii nt. pracy stażysty.
Wskazujecie w niej Państwo, jakim pracownikiem był bezrobotny, jak wywiązywał się w powierzonych mu zadań, czy jesteście Państwo z tej osoby zadowoleni. Osoby bezrobotne taką opinię traktuję jak referencje – wyjaśniał Bartłomiej Kęska.
Podkreślał, że warto być w kontakcie z pracownikami urzędu pracy w razie jakichkolwiek problemów, którzy pomogą wyjaśnić daną sytuację, a także zachęcał do tego, aby przychylnie spoglądać na odbywających staż.
Warto pamiętać, że nikt nie urodził się specjalistą, taka osoba jest u Państwa, aby się czegoś nauczyć – dodał.

Wsparcie dotyczące miejsc pracy

Lucyna Piekarska z Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie zs. w Dzierzgoniu opowiadała o pracach interwencyjnych. Mówiła m.in. o tym, jak wygląda procedura złożenia wniosku, jaki jest okres refundacji i jej wysokość. Z kolei Irena Buciarska i Justyna Cichosz z Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku przybliżyły temat refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy. Mówiły m.in. o tym, na jakich warunkach realizowane jest to wsparcie – kto może z niego skorzystać, kogo można zatrudnić w ten sposób, jaka jest wysokość refundacji, co należy zrobić, aby to wsparcie uzyskać.

Dowiedz się więcej

W trakcie spotkania uczestnicy mogli zadawać ekspertom z urzędów pracy pytania na czacie, odpowiedzi na nie są dostępne poniżej, także z prezentacjami. Na zakończenie uczestnicy mogli też zadzwonić do urzędu pracy i dopytać o interesujące ich szczegóły.
Bezpośrednimi organizatorami spotkania, które odbyło się 8 grudnia były Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach, Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku, Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie zs. w Dzierzgoniu, Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie. Dyżur telefoniczny, będący częścią spotkania, pełniły wszystkie powiatowe urzędy pracy na terenie województwa pomorskiego.
Więcej informacji przydatnych dla pracodawców na stronie wup.gdansk.pl/pracodawca.

Załączniki

Prezentacja PUP w Słupsku dot. refundacji kosztów doposażenia
Prezentacja PUP w Słupsku dot. refundacji kosztów doposażenia.pdf 820 KB
Prezentacja PUP w Sztumie dot. prac interwencyjnych
Prezentacja PUP w Sztumie dot. prac interwencyjnych.pdf 106 KB
Prezentacja PUP w Kartuzach dot. staży
Prezentacja PUP w Kartuzach dot. staży.pdf 1578 KB
Pytania uczestników i odpowiedzi pracowników PUP w Bytowie
Pytania uczestników i odpowiedzi pracowników PUP w Bytowie.pdf 552 KB

Grafika przedstawia lidera Rozwoju Kompetencji konkursu Gryfa Gospodarczego 2024, stocznia CRIST S.A. z Gdyni. Statuetkę trzyma Ewa Kruchelska, wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej.Stocznia CRIST S.A. z Gdyni Liderem Rozwoju Kompetencji w konkursie Gryf Gospodarczy 2024.

Nagroda przyznana za kompleksowe podejście do kształcenia i rozwoju, w swojej codziennej działalności kładą nacisk na rozwój umiejętności i podnoszenie kompetencji.

Firma aktywnie współpracuje ze szkołami średnimi, uczestniczy w targach pracy i dniach kariery oraz organizuje staże i studia dualne. Pracownikom natomiast zapewnia programy mentoringowe oraz dostęp do kursów.

Więcej informacji o laureacie konkursu na stronie gryfgospodarczy.pl

 

Nagroda Pomorska „Gryf Gospodarczy 2024" - poznaj laureatów konkursu 


Obejrzyj reportaż z przebiegu gali rozdawania nagród Konkursu Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy 2024".

 

Szukasz pracowników?

Zgłoś swoją ofertę pracy do Urzędu Pracy!

  • Zaloguj się lub załóż konto na stronie praca.gov.pl
  • Skorzystaj z e-formularza zgłoszenia oferty pracy.
  • Możesz zgłosić ofertę w wybranym przez siebie powiatowym urzędzie pracy.
  • Jeżeli nie wiesz, do którego urzędu pracy zgłosić ofertę pracy, wejdź na stronę internetową Centralnej Bazy Ofert Pracy - oferty.praca.gov.pl
  • Skorzystaj z zakładki „Wyszukiwanie pracowników" i dowiedz się, ile osób bezrobotnych i  oszukujących pracy w danym zawodzie jest zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.
E-formularz oferty pracy jest udostępniony przez ministra właściwego ds. pracy na stronie praca.gov.pl oraz na stronach internetowych poszczególnych urzędów pracy.
E-formularz jest automatycznie przekazywany do wskazanego przez Ciebie powiatowego urzędu pracy.
  • Możesz też osobiście zgłosić ofertę pracy w urzędzie lub skorzystać z innych środków przekazu, takich jak: email, telefon, poczta tradycyjna.

Co zyskujesz?

Całkowicie bezpłatną pomoc

  • Twoja oferta pracy znajdzie się w jednej z największych baz ofert pracy, przeglądanej przez tysiące użytkowników.
  • Oferta będzie dostępna również w wygodnej i bezpłatnej aplikacji mobilnej e-praca.
  • Jeżeli wyrazisz zgodę, będą mogli kontaktować się z Tobą kandydaci z całej Polski, nie tylko osoby  zarejestrowane w urzędzie.

Zapoznaj się z przygotowaną ulotką dla pracodawców i sprawdź ofertę urzędów pracy dla pracodawców.


Poznaj Webinary przygotowane przez WUP w Gdańsku "Postaw na rozwój, wzmocnij umiejętności" 

Zachęcamy do rozwijania swoich kompetencji i podpowiadamy, jak to robić.

Webinary można także obejrzeć na kanale YouTube WUP w Gdańsku 

Pracodawców zapraszamy do skorzystania z usług Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.


Spotkaj się z nami i skorzystaj z osobistego lub telefonicznego wsparcia merytorycznego naszych specjalistów. Czekają na Państwa: 

  • doradcy Europejskich Służb Zatrudnienia - EURES, którzy opowiedzą jak szukać pracowników na europejskim rynku pracy - kontakt telefoniczny:

Gdańsk: tel. 58 32 64 867, email: wup@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)

Słupsk: tel. 59 84 68 300, email: wup.slupsk@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)

  • specjaliści z zakresu Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – kontakt telefoniczny 58 32 64 866
  • specjaliści z zakresu krajowego rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ) – kontakt telefoniczny 58 32 37 245 lub 58 32 37 247
  • specjaliści z zakresu rejestru instytucji szkoleniowych (RIS) – kontakt telefoniczny 58 32 37 244
  • doradcy zawodowi, z którymi można porozmawiać o indywidualnym wsparciu pracowników Państwa firmy – kontakt telefoniczny:

Gdańsk: tel. 58 32 37 230, email: doradcy@wup.gdansk.pl​​​​​​​

Słupsk: tel. 59 84 68 300, 609 694 191, email: doradcysl@wup.gdansk.pl

Wszystkie konsultacje są bezpłatne