Branża energetyczna zyskuje na znaczeniu, a rozwijające się w tym sektorze inwestycje, jak na przykład farmy wiatrowe na morzu, generują nowe miejsca pracy i zapotrzebowanie na specjalistów. Wyzwaniem będzie zapewnienie kadry dla firm z sektora energetycznego w regionie.
Branża energetyczna będzie rozwijała się na północy kraju, a Pomorze ze względu na atuty regionu m.in. dostęp do Morza Bałtyckiego, które umożliwia rozwój morskiej energetyki wiatrowej czy istniejąca infrastrukturę portową ma ogromny potencjał do tego, aby stać się jej liderem. Szybkie tempo rozwoju technologii, rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii oraz transformacja systemów energetycznych będą wymagały odpowiednio przygotowanego zaplecza kadrowego. Już teraz potrzebni są inżynierowie, specjaliści od automatyki i robotyki oraz eksperci w zakresie m.in. technologii wodorowych i magazynowania energii. W najbliższych latach, wraz z rozwojem sektora i powstających inwestycji (chodzi m.in. o budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która będzie zlokalizowana w pomorskiej gm. Choczewo), potrzebni będą specjaliści techniczni, logistycy, osoby zajmujące się administracją, zarządzaniem projektami. Ostatni dzień Power Connect Energy Summit, największego na północy kraju wydarzenia o tematyce energetycznej, które odbyło się w Gdańsku w dniach 26- 28 marca w AMBEREXPO w Gdańsku, poświęcony był edukacji i karierze w sektorze energetycznym. Była to okazja do dyskusji na temat pozyskiwania pracowników dla tej branży. O tym jakie działania należy podjąć, aby skutecznie zaspokoić potrzeby kadrowe w branży energetycznej i jakie kompetencje będą kluczowe dla przyszłości tego sektora rozmawiali przedstawiciele różnych środowisk – w tym władze samorządowe, przedstawiciele organizacji pracodawców, reprezentanci pomorskich uczelni i szkół, instytucji rynku pracy.
Uczestnicząca w dyskusji Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, podkreśliła, że nieustanny rozwój, zdobywanie nowych kompetencji oraz umiejętności, gotowość do nauki to już konieczność na współczesnym rynku pracy. Zaznaczyła również, że w tym procesie wsparciem służą doradcy zawodowi, z usług których można skorzystać w urzędach pracy.
Dzień Edukacji i Kariery dla osób rozważających zmianę branży, studentów, nauczycieli, wykładowców był też szansą zapoznania się z możliwościami rozwoju zawodowego w sektorze energetycznym. Chętni mogli również skorzystać z konsultacji u doradców zawodowych, w tym z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.