27 stycznia przypada święto upamiętniające powstanie w naszym kraju pierwszych instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy.
To właśnie 27 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest powszechnie uznawany za początek Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce i chociaż ich historia sięga początków minionego wieku, święto po raz pierwszy obchodzono w styczniu 2011 roku.Na przestrzeni wieku rynek pracy przechodził liczne zmiany – szczególnie intensywne w ostatnich kilkunastu latach – a przed urzędami pracy stawiano często niełatwe zadania. Miniony rok szczególnie pokazał, z jak licznymi wyzwaniami muszą się mierzyć.
Służymy nie tylko osobom bezrobotnym
Na koniec 2019 roku w pomorskich urzędach pracy zatrudnionych było 1168 osób (1002 osoby pracowały w powiatowych urzędach pracy, a 166 osób zatrudniał Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku), które zajmowały się aktywizacją bezrobotnych i wsparciem pracodawców. Jeszcze na początku 2020 roku temu mieliśmy do czynienia z najniższą w historii stopą bezrobocia 4,4 proc., wciąż rosnącą ilością ofert pracy i dynamicznie wzrastającym zapotrzebowaniem na nowe kadry. Działania podejmowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku i powiatowe urzędy pracy w regionie koncentrowały się na pomocy pracodawcom w pozyskiwaniu nowych pracowników oraz aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych. By zapewnić pomorskim przedsiębiorcom wykwalifikowanych pracowników wspólnie organizowaliśmy spotkania informacyjne dotyczące między innymi zatrudniania cudzoziemców czy możliwości finansowania szkoleń pracowników. Pandemia Covid-19, zamknięcie gospodarki i związane z tym problemy pracodawców zmieniły sytuację na rynku pracy. Stopa bezrobocia w naszym województwie wzrosła i wynosi dzisiaj 5,9 proc., a liczba osób bezrobotnych to już ponad 56,3 tys. Obecnie publiczne służby zatrudnienia realizują zupełnie nowe zadania, wymagające dużego zaangażowania, profesjonalizmu i szybkiego reagowania na zmiany. Kluczowa stała się pomoc pracodawcom oraz przedsiębiorcom, a tym samym ochrona miejsc pracy w regionie. Publiczne służby zatrudnienia przeorganizowały swoje działania i rozpoczęły przekazywanie wsparcia antykryzysowego. Obecnie urzędy pracy weryfikują wnioski przedsiębiorców, wypłacają oraz rozliczają środki, informują na temat form dofinansowania, a także służą pomocą na każdym etapie ubiegania się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.Skutecznie, elastycznie, profesjonalnie
Publiczne służby zatrudnienia z dnia na dzień musiały przeorganizować funkcjonowanie swoich instytucji, aby dostosować się do nowej sytuacji, a większość zadań realizowana była zdalnie. Tarcza antykryzysowa była dodatkowym zadaniem dla urzędów pracy, wymagającym dużego zaangażowania wszystkich pracowników, nie tylko tych przyjmujących i weryfikujących wnioski pracodawców chcących skorzystać z dofinansowania. Jednocześnie urzędy nie zaprzestały swojej ustawowej działalności, nadal realizując zadania związane z pośrednictwem pracy, rejestracją bezrobotnych i aktywizacją zawodową osób bezrobotnych – dostosowując je do warunków pandemii. Świadczenie niektórych usług w formule zdalnej a prawdopodobnie nadal będzie odgrywać dużą rolę w większości urzędów.– Jeszcze rok temu trwała dyskusja na temat zasadności istnienia urzędów pracy w sytuacji niskiego bezrobocia i dobrej sytuacji gospodarczej. Pandemia pokazała je w innej roli – jako instytucje udzielające pomocy nie tylko bezrobotnym, ale i pracodawcom. Działające w strukturach samorządowych urzędy pracy, zarówno powiatowe, jak i wojewódzkie, odegrały kluczową rolę w realizacji wsparcia na rzecz przedsiębiorców, którzy w ostatnich miesiącach stanęli przed trudnymi wyborami dotyczącymi funkcjonowania swoich firm – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Działania te zostały docenione przez przedsiębiorców, a publiczne służby zatrudnienia po raz kolejny potwierdziły, że urzędy pracy to instytucje, na których można polegać: działające sprawnie i nowocześnie, potrafiące umiejętnie dostosować organizację i styl pracy do niespodziewanych oraz niełatwych warunków. Z okazji święta Pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia chciałbym podziękować pracownikom pomorskich urzędów pracy za zaangażowanie, poświęcenie oraz empatię. Ostatnie miesiące pokazały, że to grupa kompetentnych, oddanych sprawie osób.
Co przyniesie przyszłość?
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku na wsparcie pracodawców w naszym regionie w ramach tarcz antykryzysowych przeznaczył dotychczas blisko 600 mln złotych. Powiatowe urzędy pracy otrzymały z Funduszu Pracy oraz Funduszy Europejskich środki wielokrotnie przekraczające ich roczne limity, które przeznaczają na wsparcie przedsiębiorców z kolejnych branż dotkniętych skutkami pandemii. Ostatnie miesiące pokazały, że urzędy pracy są bardzo sprawnymi organizacjami, szybko uczącymi się, efektywnie wdrażającymi rozwiązania cyfrowe i elastycznie dopasowującymi się do zmiany sytuacji. W tym czasie niezwykle ważna okazała się umiejętność pracy zdalnej i znajomość nowych technologii. Okres pandemii ujawnił też potencjał i pokazał nową rolę publicznych służb zatrudnienia. Dla wielu pracodawców stały się partnerami i przestały być definiowane głównie przez bezrobocie, a zaczęły przez szybką i efektywną pomoc przedsiębiorcom w ochronie miejsc pracy.W najbliższym czasie publiczne służby zatrudnienia nadal będą podejmować działania będące odpowiedzią na skutki wywołane pandemią COVID-19 i współrealizować zadania związane z łagodzeniem gospodarczych skutków epidemii, w tym te mające na celu przeciwdziałanie wzrostowi bezrobocia i wspierające pracodawców w utrzymaniu zatrudnienia w firmach.