Chociaż ważna jest samodzielność w podejmowaniu decyzji i dobra komunikacja z innymi, to kreatywność i inicjatywa są cechami najbardziej potrzebnymi dla rozwijania postawy przedsiębiorczej. Tak uznali młodzi Pomorzanie, którzy 20 listopada uczestniczyli w Pomorskim Dniu Przedsiębiorczości w Gdańsku.
Tego dnia w całym regionie po raz dwunasty obchodziliśmy święto przedsiębiorczości, a centralne wydarzenie, zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, odbyło się w Olivia Business Centre. W gdańskiej odsłonie święta przedsiębiorczości połączonej z eventem dla młodzieży „POWER 2 WORK" promującym Fundusze Europejskie, udział wzięło blisko 120 młodych ludzi. Byli to uczniowie z I LO w Gdańsku, XIX LO w Gdańsku, XX LO w Gdańsku, Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku oraz studenci z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Najważniejsza kreatywność
Event rozpoczęliśmy zaproszeniem młodzieży do udziału w interaktywnym głosowaniu z użyciem telefonów i odpowiedzi na pytanie co według nich ma największy wpływ na rozwój postawy przedsiębiorczej. Za najważniejszą cechę młodzież uznała kreatywność i inicjatywę w podejmowaniu działań, na kolejnych pozycjach była samodzielność w podejmowaniu decyzji, umiejętność współpracy w grupie czy skuteczna komunikacja. Następnie uczniowie i studenci mieli okazję wysłuchać młodych przedsiębiorców, którzy w swoich wystąpieniach wyjaśniali, w jakich sytuacjach w życiu ważna jest postawa przedsiębiorcza i inspirowali do rozwoju zawodowego.
Uwierz w siebie, nie bój się porażki
O tym, że wykształcenie nie zawsze musi iść w parze z tym, co robimy w życiu, mówił Jędrzej Sołowij – z wykształcenia prawnik, obecnie lingwista, trener Odysei Umysłów.
– Nigdy nie wiemy, co nam się przyda w życiu, ale osoba przedsiębiorcza, kreatywna potrafi czerpać z własnych doświadczeń, przenosić je na inne obszary, robić coś, na co inni nie wpadną – mówił Sołowij. – Ważne jest też, by nie bać się przy tym krytyki ani porażki, bo może nam ona pomóc dostosować nasze działania, abyśmy sprawniej zmierzali do celu. Podchodźmy do niej z rozwagą, pytajmy, dlaczego ktoś krytykuje nasz pomysł. Być może ma po prostu inny sposób myślenia niż nasz.
O elastycznym myśleniu i o tym, czym jest kreatywna praca przy komputerze opowiadał Bartosz Cytrowski, programista, który pomaga początkującym wejść do świata IT. Podkreślał też, jak ważne jest podejmowanie samodzielnych, świadomych decyzji – sam tytuł inżyniera uzyskał dopiero po ośmiu latach studiów, bo zdecydował się łączyć pracę z nauką i kalkulował, co w danym momencie bardziej się opłaca. Dzięki temu od kilkunastu lat realizuje ciekawe projekty i wprowadza młodych w tajniki branży.
Prelegenci zwracali uwagę na to, jak ważna dla postawy przedsiębiorczej jest podejmowanie samodzielnych decyzji, odwaga, łamanie schematów, korzystanie z własnych doświadczeń i praktyki innych osób. Alla Snihur, właścicielka firmy „Sweet Candles" swoim przykładem udowodniła, że zmiana otoczenia, przyjazd do obcego kraju, nauka języka – to też postawa przedsiębiorcza, która pozwoliła na realizację życiowej pasji i połączenie jej z sukcesem w biznesie.
– Czasem musimy podjąć trudne decyzje, ale warto, jeśli prowadzą one do poczucia, że jest się na swoim miejscu – podkreślała Snihur.
Pasja, doświadczenie, zaangażowanie
To właśnie autentyczność prelegentów, ich pasja, zaangażowanie i wiedza sprawiły, że młodzi chętnie włączali się w dyskusję, zadawali pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami.
Młodzież z zainteresowaniem słuchała Sławomira Kucharskiego, dyrektora kreatywnego agencji brandingowej, oraz Karola Wyszyńskiego, youtubera i autora kanału „Szukam pracy", założyciela agencji Los Videos. Kucharski mówił o roli mediów społecznościowych we współczesnym biznesie oraz budowaniu marki osobistej, przytaczając przykłady rodzimych i zagranicznych influencerów.
Z kolei Wyszyński opowiadał o zawodach przyszłości i dzielił się swoim doświadczeniem z młodzieżą, podkreślając, że warto iść za swoimi pasjami i pragnieniami, wyznaczając swoją ścieżkę kariery.
– Jeśli już wiecie, co chcecie robić w życiu, to bardzo dobrze. Ale jeśli jeszcze nie macie pomysłu na siebie, nie przejmujcie się tym – być może wasz zawód nie został jeszcze wymyślony. Kiedy ja kończyłem liceum, nie istniał jeszcze zawód youtubera – mówił Wyszyński.
Przedsiębiorcza gra miejska i POWER 2 WORK
Część z uczestników Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości w Gdańsku miała okazję zmierzyć się w grze miejskiej i spotkać z takimi pracodawcami jak: Lufthansa System, PwC, Staples, Torus, State Street, Olivia Business Centre ze strefą Coworking O4, ManpowerGroup i Biuro Karier Uniwersytetu Gdańskiego. Każda z ośmiu młodzieżowych drużyn miała do rozwiązania zadania przygotowane przez pracodawców, sprawdzające ich przedsiębiorcze kompetencje, m.in. kreatywność, analizę danych czy umiejętność pracy zespołowej. Oceniano pomysłowość drużyn, zaangażowanie, pracę w zespole, sposób prezentacji oraz czerpanie z własnych doświadczeń podczas rozwiązywania zadań. Najlepsi okazali się licealiści z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz studenci z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe nagrody, natomiast zwycięzcy otrzymali upominki przygotowane przez pracodawców i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.
Spotkanie z młodzieżą podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości było też okazją do zainteresowania młodych mieszkańców regionu możliwością skorzystania z oferty projektodawców, którzy realizują działania dla młodzieży, w tym szkolenia zawodowe, dofinansowane z Funduszy Europejskich.
Jeden dzień, 17 lokalizacji, wiele atrakcji do wyboru
20 listopada również w innych lokalizacjach regionu odbywały się interesujące spotkania, warsztaty, prezentacje. Powiatowe urzędy pracy z całego województwa włączyły się w inicjatywę koordynowaną przez WUP w Gdańsku, zapraszając do współpracy swoich lokalnych partnerów i organizując szereg atrakcji: warsztaty z przedsiębiorczości i kreatywności, spotkania z młodymi przedsiębiorcami, którzy dzielili się doświadczeniem i dobrymi praktykami, prezentacje i stoiska informacyjno-doradcze instytucji zaangażowanych w rozwój biznesu, panele dyskusyjne z przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji rynku pracy, a także gry i konkursy.
W każdym powiecie obchody miały indywidualny charakter. W Bytowie uczestnicy wydarzenia mogli m.in. obejrzeć nakręcone przez młodzież filmy „Co znaczy być przedsiębiorczym?", które zostały nagrodzone w ubiegłym roku w konkursie organizowanym w ramach PDP. W Człuchowie osoby bezrobotne planujące założyć działalność gospodarczą sprawdzały swoje predyspozycje, rozwiązując testy przedsiębiorczości. Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach zaprosił z kolei panie na spotkanie z wizażystką, która podpowiadała, jak zadbać o swój wizerunek biznesowy. W Kościerzynie, co jest już tradycją, odbył się tego dnia finał konkursu „Biznes plan JUNIORA V", podczas którego zwycięzcy I etapu konkursu prezentowali swoje pomysł na własną firmę, a w Malborku młodzież grała w kalambury i gry biznesowe.