Spotkanie o legalnym zatrudnianiu cudzoziemców - Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
Spotkanie odbyło się w ramach zainicjowanego w ubiegłym roku cyklu „Urzędy pracy wspierają pomorskich pracodawców". Wzięło w nim udział ponad 80 uczestników zainteresowanych włączeniem do firmy pracowników z zagranicy.
Zatrudnienie cudzoziemca na prostszych zasadach
Specjaliści z urzędów pracy, którzy na co dzień zajmują się tym tematem mówili m.in. o przyjmowaniu obcokrajowców na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Z tej procedury mogą korzystać pracodawcy, którzy planują zatrudnić obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy, a okres zatrudnienia - wg regulacji, które zaczęły obowiązywać w styczniu 2022 r. - nie przekracza 24 miesięcy. W tym przypadku planowana jest jedna zmiana.– Wiemy, że ministerstwo rozpoczęło prace legislacyjne nad wykreśleniem z tej grupy Federacji Rosyjskiej – mówiła Anna Krupa z Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, która przybliżyła ten temat.
Ekspertka wyjaśniała także, na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas składania takiego oświadczenia, tj. na okres pracy cudzoziemca, podklasy działalności, opłatę za jego złożenie (od lipca wynosi 100 zł), dzień rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz dopowiedziała, jakie dokumenty należy załączyć. Przypominała także m.in. o konieczności powiadomienia powiatowego urzędu pracy o tym, czy cudzoziemiec podjął pracę lub gdy tego nie zrobił.
– Mamy na to siedem dni od daty rozpoczęcia pracy określonej w oświadczeniu. Nowe przepisy wydłużyły ten termin, wcześniejsze regulacje nakazywały złożenie powiadomienia do urzędu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy cudzoziemca – tłumaczyła Anna Krupa.
W trakcie spotkania wyjaśniła także, jak wygląda procedura zatrudnienia na podstawie powiadomienia. Mogą z niej skorzystać tylko ci pracodawcy, którzy planują przyjąć do pracy obywatela Ukrainy. Powiadomienie jest składane do urzędu pracy w ciągu 14 dni po zatrudnieniu przez portal praca.gov.pl.
- W powiadomieniu musimy wskazać m.in. takie dane, jak informacje o podmiocie powierzającym pracę, dane obywatela Ukrainy, rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia, stanowisko lub rodzaj pracy, miejsce pracy – tłumaczyła przedstawicielka PUP w Kwidzynie.
Praca sezonowa – jak przyjąć obcokrajowca?
Kwestie związane z zatrudnieniem na sezon omówiła Sylwia Krawczyk-Rychlik z Powiatowego Urzędu Pracy w Lęborku. Przypomniała, że zezwolenie na taki rodzaj pracy to rozwiązanie jest przeznaczone dla wszystkich obcokrajowców spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a wydaje je powiatowy urząd pracy (w imieniu starosty). Uprawnia ono do pracy przez okres 9 m-cy w roku kalendarzowym oraz wymaga tzw. testu rynku pracy.Co ważne pracodawca, który chce zatrudnić na sezon obywatela innego kraju musi przekazać cudzoziemcowi jeden egzemplarz zezwolenia na pracę sezonową i jeden egzemplarz umowy w języku zrozumiałym dla cudzoziemca. Ponadto jeżeli zapewnia mu zakwaterowanie, to jest zobowiązany do zawarcia z nim odrębnej, pisemnej umowy na ten temat. Musi także zapewnić cudzoziemcowi warunki określone w zezwoleniu na pracę.
Dowiedz się więcej
W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na czacie ekspertom z urzędu pracy. Odpowiedzi na nie są dostępne poniżej, także z prezentacjami.Bezpośrednimi organizatorami spotkania, które odbyło się 6 października, były Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, Powiatowy Urząd Pracy w Kwidzynie, Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie. Dyżur telefoniczny, będący częścią spotkania, pełniły wszystkie powiatowe urzędy pracy na terenie województwa pomorskiego.
Szczegóły dotyczące kolejnych spotkań w ramach cyklu „Urzędy pracy wspierają pracodawców" będą podawane na bieżąco na stronie wup.gdansk.pl/pracodawca.
Nagroda przyznana za kompleksowe podejście do kształcenia i rozwoju, w swojej codziennej działalności kładą nacisk na rozwój umiejętności i podnoszenie kompetencji.
Firma aktywnie współpracuje ze szkołami średnimi, uczestniczy w targach pracy i dniach kariery oraz organizuje staże i studia dualne. Pracownikom natomiast zapewnia programy mentoringowe oraz dostęp do kursów.
Więcej informacji o laureacie konkursu na stronie gryfgospodarczy.pl
Nagroda Pomorska „Gryf Gospodarczy 2024" - poznaj laureatów konkursu
Szukasz pracowników?
Zgłoś swoją ofertę pracy do Urzędu Pracy!
- Zaloguj się lub załóż konto na stronie praca.gov.pl
- Skorzystaj z e-formularza zgłoszenia oferty pracy.
- Możesz zgłosić ofertę w wybranym przez siebie powiatowym urzędzie pracy.
- Jeżeli nie wiesz, do którego urzędu pracy zgłosić ofertę pracy, wejdź na stronę internetową Centralnej Bazy Ofert Pracy - oferty.praca.gov.pl
- Skorzystaj z zakładki „Wyszukiwanie pracowników" i dowiedz się, ile osób bezrobotnych i oszukujących pracy w danym zawodzie jest zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.
E-formularz jest automatycznie przekazywany do wskazanego przez Ciebie powiatowego urzędu pracy.
- Możesz też osobiście zgłosić ofertę pracy w urzędzie lub skorzystać z innych środków przekazu, takich jak: email, telefon, poczta tradycyjna.
Co zyskujesz?
Całkowicie bezpłatną pomoc
- Twoja oferta pracy znajdzie się w jednej z największych baz ofert pracy, przeglądanej przez tysiące użytkowników.
- Oferta będzie dostępna również w wygodnej i bezpłatnej aplikacji mobilnej e-praca.
- Jeżeli wyrazisz zgodę, będą mogli kontaktować się z Tobą kandydaci z całej Polski, nie tylko osoby zarejestrowane w urzędzie.
Zapoznaj się z przygotowaną ulotką dla pracodawców i sprawdź ofertę urzędów pracy dla pracodawców.
Poznaj Webinary przygotowane przez WUP w Gdańsku "Postaw na rozwój, wzmocnij umiejętności"
Zachęcamy do rozwijania swoich kompetencji i podpowiadamy, jak to robić.
Webinary można także obejrzeć na kanale YouTube WUP w Gdańsku
Pracodawców zapraszamy do skorzystania z usług Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Spotkaj się z nami i skorzystaj z osobistego lub telefonicznego wsparcia merytorycznego naszych specjalistów. Czekają na Państwa:
- doradcy Europejskich Służb Zatrudnienia - EURES, którzy opowiedzą jak szukać pracowników na europejskim rynku pracy - kontakt telefoniczny:
Gdańsk: tel. 58 32 64 867, email: wup@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)
Słupsk: tel. 59 84 68 300, email: wup.slupsk@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)
- specjaliści z zakresu Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – kontakt telefoniczny 58 32 64 866
- specjaliści z zakresu krajowego rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ) – kontakt telefoniczny 58 32 37 245 lub 58 32 37 247
- specjaliści z zakresu rejestru instytucji szkoleniowych (RIS) – kontakt telefoniczny 58 32 37 244
- doradcy zawodowi, z którymi można porozmawiać o indywidualnym wsparciu pracowników Państwa firmy – kontakt telefoniczny:
Gdańsk: tel. 58 32 37 230, email: doradcy@wup.gdansk.pl
Słupsk: tel. 59 84 68 300, 609 694 191, email: doradcysl@wup.gdansk.pl
Wszystkie konsultacje są bezpłatne