Pomorska dyskusja o migracji - Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

Pomorska dyskusja o migracji

O przyjętej w październiku krajowej strategii migracyjnej dyskutują przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy. Na Pomorzu spotkali się eksperci zajmujący się tym tematem.

W październiku rząd przyjął strategię migracyjną na lata 2025 – 2030. Jej założenia opisane w dokumencie „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" wprowadzają szereg istotnych zmian dotyczących dostępu cudzoziemców zarówno do terytorium Polski, jak i do rynku pracy.
Propozycje rozwiązań zawartych w tym dokumencie są źródłem wielu pytań i wątpliwości przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców. 14 listopada odbyło się zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku spotkanie partnerów Pomorskiej Platformy Współpracy na Rzecz Cudzoziemców na Rynku Pracy dotyczące polityki migracyjnej. Wzięli w nim udział eksperci: prof. Paweł Kaczmarczyk - dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Alicja Kępka – ekspertka z Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA, dr Rafał Raczyński - koordynator Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Gdańskiego, Monika Chabior - zastępczyni Prezydentki Miasta Gdańska, Tomasz Limon - prezes Pracodawców Pomorza, Karolina Stubińska - prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Agnieszka Zabłocka, dyrektorka w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, zastępczyni przewodniczącego Pomorskiej Rady ds. Regionalnej Polityki Migracyjnej.

Pomorskie zidentyfikowało wyzwania wcześniej

W ostatnich latach Samorząd Województwa Pomorskiego oraz liczne samorządy lokalne w regionie wykazywały się dużą aktywnością i podejmowały szereg inicjatyw na rzecz wspierania integracji imigrantów. Ta kwestia jest wpisana w  Strategię Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, zgodnie z jej zapisami samorząd zobowiązał się do wdrożenia regionalnego planu działań na rzecz integracji migrantów dla woj. pomorskiego. W kwietniu 2024 r., dzięki środkom w ramach projektu EU-BELONG: Międzykulturowe podejście do integracji migrantów w regionach Europy, współfinansowanego przez Fundusz Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej, powstał plan strategiczny międzykulturowej integracji migrantów dla województwa pomorskiego. Dokument ten definiuje obszary, w których potrzebna jest zmiana i porządkuje kierunek działań regionalnych w zakresie integracji migrantów.
Działaniom tym brakowało jednak brakowało kontekstu i kierunku, który powinien wynikać z rozstrzygnięć poziomu ogólnokrajowego. Po długim wyczekiwaniu ukazała się ogólnopolska strategia migracyjna na lata 2025-2030, która obecnie jest poddawana krytycznej analizie przedstawicieli podmiotów, których działalność w sposób bezpośredni lub pośredni jest związana z procesami migracyjnymi w Polsce.
Dokument dotyczy kilku obszarów: budzącej emocje kwestii azylu, ale także dostępu do rynku pracy, do edukacji, integracji czy planów przyciągnięcia do Polski dzieci polskich emigrantów.

Nadrzędny priorytet bezpieczeństwa

Zgodnie ze Strategią, priorytetem działań państwa - znajdującego się na jednym ze szlaków migracyjnych - jest ochrona granicy i zapobieganie nielegalnej imigracji. Procesy migracyjne mają być szczegółowo regulowane oraz pozostawać pod kontrolą w zakresie celu przyjazdu, skali napływu, jak i państwa pochodzenia cudzoziemców.
W rządowym dokumencie przewidziano możliwość czasowego oraz terytorialnego zawieszania prawa do przyjmowania wniosków o azyl.

Warunkowy dostęp do rynku pracy

Cudzoziemcy będą dopuszczani do polskiego rynku pracy, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych. Będzie to możliwe po spełnieniu warunków takich jak: obywatelstwo kraju OECD lub państwa, z którym Polska lub Unia Europejska ma podpisana umowę o readmisji (skutecznie realizowanej), posiadanie unikatowych, wysokospecjalistycznych umiejętności, zatrudnienie za wynagrodzenie na poziomie porównywalnym z pracownikami polskimi (aby nie tworzyć nieuczciwej konkurencji), zatrudnienie na wniosek pracodawcy realizującego inwestycje w Polsce o strategicznym znaczeniu dla gospodarki lub obronności państwa.  Wprowadzony zostanie model punktowy: przyznawanie kandydatom do pracy punktów za określone kompetencje (rozwiązanie stosowane np. w Australii).
Zostanie utrzymana uproszczona procedura legalizacji pracy w postaci systemu oświadczeń o zatrudnianiu cudzoziemców z wybranych państw. Do końca 2025 r. lista państw, których dotyczy obecnie (Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Armenia) zostanie poddana analizie w celu ewentualnej modyfikacji. 

Modyfikacja funkcjonowania agencji zatrudnienia

W trybie pilnym wprowadzone zostaną zmiany, które pozwolą na wyeliminowanie agencji zatrudnienia łamiących prawo i działających na szkodę pracowników i państwa. Zmienione zostaną zasady wpisywania podmiotów do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Przyspieszone mają zostać procedury usuwania z KRAZ. Zwiększone mają zostać kary za nielegalne pośrednictwo i nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Zmiany mają także dotyczyć wyeliminowaniu omijania reżimu prawnego dotyczącego agencji zatrudnienia pod pretekstem outsourcingu pracowniczego.

Klucz do sukcesu: polityka integracyjna

Jako miarę sukcesu polityki integracyjnej cudzoziemców wskazuje się ich umiejętność komunikacji w języku polskim, poszanowanie przepisów, norm i wartości obowiązujących w Polsce, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym lokalnej wspólnoty i utrzymywanie bliskich relacji z członkami polskiego społeczeństwa.
Zasadą nadrzędną ma być dostosowanie się cudzoziemców do norm i zasad społecznych obowiązujących i akceptowalnych w społeczeństwie polskim. Integracja ma być także prowadzona w stosunku do społeczeństwa: działania edukacyjne mają zapobiegać przejawom rasizmu czy ksenofobii. Specjalny program reintegracyjny ma zostać skierowany do Ukraińców już mieszkających w Polsce. Według założeń Centa Integracji Cudzoziemców, które powstaną w 49 regionach Polski (w województwie pomorskim w Gdańsku i Słupsku), mają być przeznaczone dla obywateli Ukrainy i Białorusi.

Strategia i potencjał

Podczas debaty wspomniani eksperci nie kryli wątpliwości związanych ze strategią migracyjną. Sam fakt powstania dokumentu przedstawiającego politykę państwa przyjęto z zadowoleniem. Wyrażono jednak obawy, które dotyczyły możliwości realizacji poszczególnych założeń. Podobnie jak w dyskusji ogólnopolskiej i europejskiej obawy budzą kwestie ochrony krajowej i międzynarodowej migrantów. Kluczowy z punktu widzenia województwa pomorskiego jest brak rozwiązań ustawowych dla samorządów województw.

Fot. ze spotkania w ramach PPW - Łukasz Tokarczyk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
 
 
Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC01933.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC01933.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC01937.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC01959.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC02001.jpg&imagePreview=1

Grafika przedstawia lidera Rozwoju Kompetencji konkursu Gryfa Gospodarczego 2024, stocznia CRIST S.A. z Gdyni. Statuetkę trzyma Ewa Kruchelska, wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej.Stocznia CRIST S.A. z Gdyni Liderem Rozwoju Kompetencji w konkursie Gryf Gospodarczy 2024.

Nagroda przyznana za kompleksowe podejście do kształcenia i rozwoju, w swojej codziennej działalności kładą nacisk na rozwój umiejętności i podnoszenie kompetencji.

Firma aktywnie współpracuje ze szkołami średnimi, uczestniczy w targach pracy i dniach kariery oraz organizuje staże i studia dualne. Pracownikom natomiast zapewnia programy mentoringowe oraz dostęp do kursów.

Więcej informacji o laureacie konkursu na stronie gryfgospodarczy.pl

 

Nagroda Pomorska „Gryf Gospodarczy 2024" - poznaj laureatów konkursu 


Obejrzyj reportaż z przebiegu gali rozdawania nagród Konkursu Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy 2024".

 

Szukasz pracowników?

Zgłoś swoją ofertę pracy do Urzędu Pracy!

  • Zaloguj się lub załóż konto na stronie praca.gov.pl
  • Skorzystaj z e-formularza zgłoszenia oferty pracy.
  • Możesz zgłosić ofertę w wybranym przez siebie powiatowym urzędzie pracy.
  • Jeżeli nie wiesz, do którego urzędu pracy zgłosić ofertę pracy, wejdź na stronę internetową Centralnej Bazy Ofert Pracy - oferty.praca.gov.pl
  • Skorzystaj z zakładki „Wyszukiwanie pracowników" i dowiedz się, ile osób bezrobotnych i  oszukujących pracy w danym zawodzie jest zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.
E-formularz oferty pracy jest udostępniony przez ministra właściwego ds. pracy na stronie praca.gov.pl oraz na stronach internetowych poszczególnych urzędów pracy.
E-formularz jest automatycznie przekazywany do wskazanego przez Ciebie powiatowego urzędu pracy.
  • Możesz też osobiście zgłosić ofertę pracy w urzędzie lub skorzystać z innych środków przekazu, takich jak: email, telefon, poczta tradycyjna.

Co zyskujesz?

Całkowicie bezpłatną pomoc

  • Twoja oferta pracy znajdzie się w jednej z największych baz ofert pracy, przeglądanej przez tysiące użytkowników.
  • Oferta będzie dostępna również w wygodnej i bezpłatnej aplikacji mobilnej e-praca.
  • Jeżeli wyrazisz zgodę, będą mogli kontaktować się z Tobą kandydaci z całej Polski, nie tylko osoby  zarejestrowane w urzędzie.

Zapoznaj się z przygotowaną ulotką dla pracodawców i sprawdź ofertę urzędów pracy dla pracodawców.


Poznaj Webinary przygotowane przez WUP w Gdańsku "Postaw na rozwój, wzmocnij umiejętności" 

Zachęcamy do rozwijania swoich kompetencji i podpowiadamy, jak to robić.

Webinary można także obejrzeć na kanale YouTube WUP w Gdańsku 

Pracodawców zapraszamy do skorzystania z usług Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.


Spotkaj się z nami i skorzystaj z osobistego lub telefonicznego wsparcia merytorycznego naszych specjalistów. Czekają na Państwa: 

  • doradcy Europejskich Służb Zatrudnienia - EURES, którzy opowiedzą jak szukać pracowników na europejskim rynku pracy - kontakt telefoniczny:

Gdańsk: tel. 58 32 64 867, email: wup@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)

Słupsk: tel. 59 84 68 300, email: wup.slupsk@wup.gdansk.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: EURES)

  • specjaliści z zakresu Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – kontakt telefoniczny 58 32 64 866
  • specjaliści z zakresu krajowego rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ) – kontakt telefoniczny 58 32 37 245 lub 58 32 37 247
  • specjaliści z zakresu rejestru instytucji szkoleniowych (RIS) – kontakt telefoniczny 58 32 37 244
  • doradcy zawodowi, z którymi można porozmawiać o indywidualnym wsparciu pracowników Państwa firmy – kontakt telefoniczny:

Gdańsk: tel. 58 32 37 230, email: doradcy@wup.gdansk.pl​​​​​​​

Słupsk: tel. 59 84 68 300, 609 694 191, email: doradcysl@wup.gdansk.pl

Wszystkie konsultacje są bezpłatne