Spotkanie dla pracodawców i agencji zatrudnienia

Za nami spotkanie informacyjne nt. legalnego pobytu oraz zatrudniania obcokrajowców. Wzięło w nim udział 160 przedstawicieli pomorskich pracodawców oraz agencji zatrudnienia.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w dniu 17 maja w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Spotkanie odbyło się w ramach Pomorskiej Platformy Współpracy na rzecz cudzoziemców - inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego mającej na celu pogłębianie współpracy kluczowych instytucji działających na rzecz wzmacniania pomorskiego rynku pracy w obszarze zatrudniania cudzoziemców.

– Cieszę się, że tak licznie przyjęliście Państwo zaproszenie na nasze coroczne spotkanie z przedsiębiorcami, pracodawcami oraz agencjami zatrudnienia. Rozmawiamy na nich o tym, w jaki sposób, zgodnie z przepisami, zatrudniać obywateli z zagranicy przybywających na pomorski rynek pracy – mówiła Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku, która przywitała gości.

uczestnicy konferencji

Spotkanie odbyło się we współpracy z partnerami, tj. przedstawicielami Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku oraz Grupy Progres Sp. z o.o. To właśnie eksperci z tych instytucji przekazali aktualną wiedzę na temat tego, w jaki sposób legalnie zapewnić pobyt i zatrudnienie cudzoziemców na Pomorzu. 

Pod koniec 2022 roku w naszym regionie przebywało ponad 136 tys. obywateli Ukrainy - co stanowiło czwarte miejsce w kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono ponad 70 tys. cudzoziemców (w tym ponad 51 tys. Ukraińców), a także ponad 68 tys. powiadomień o zatrudnieniu obywateli Ukrainy na podstawie specustawy. Eksperci mówili o takich kwestiach, jak legalność zatrudniania oraz pobytu cudzoziemców na terytorium RP w związku z nowelizacją ustawy o cudzoziemcach i ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, przedstawili praktyczne zagadnienia dotyczące kontroli jakiej poddawani są pracodawcy i agencje zatrudnienia, zarysowali najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy oraz przekazali informacje nt. zatrudniania cudzoziemców spoza Europy.

uczestnicy konferencji

Prezentacje ekspertów z Morskiego Oddziałau Straży Granicznej, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku oraz Grupy Progres znajdują się poniżej. 
 

Załączniki

Prezentacja SG
Prezentacja SG.pdf 633 KB
Prezentacja PUW
Prezentacja PUW.pdf 687 KB
Prezentacja OIP 1
Prezentacja OIP 1 .pdf 684 KB
Prezentacja OIP 2
Prezentacja OIP 2.pdf 1281 KB
Prezentacja Progres
Prezentacja Progres.pdf 15107 KB
Informacje o publikacji dokumentu

pomorska platforma współpracy


Jak dołączyć do Pomorskiej Platformy Współpracy na rzecz cudzoziemców na pomorskim rynku pracy?

  • Zapoznaj się z treścią Listu intencyjnego podpisanego przez podmioty zainteresowane wspieraniem cudzoziemców na regionalnym rynku pracy podczas inauguracji Pomorskiej Platformy Współpracy (PPW) w 2022 r.
     
  • Skontaktuj sie z nami mailem lub telefonicznie. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i sugestie - w celu poznania Państwa oczekiwań, potrzeb i propozycji odbędziemy krótką rozmowę wyjaśniając założenia PPW. Koordynatorem projektu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku jest Paweł Bardon, tel. 58 32 64 864, ppw@wup.gdansk.pl.
     
  • Zapoznaj się z Regulaminem przystąpienia do partnerstwa PPW, wypełnij formularz PPW i dostarcz oryginał dokumentu pocztą lub osobiście na adres biura: WUP w Gdańsku, 80-824 Gdańsk, ul. Podwale Przedmiejskie 30.
     
  • W przypadku zidentyfikowania zgodności zadeklarowanego obszaru współpracy i wkładu merytorycznego z celami partnerstwa podmiot zostanie wpisany na Listę partnerów * o czym zostaną Państwo powiadomieni, a na stronie http://wup.gdansk.pl/PPW potwierdzimy przystąpienie do współpracy.

    * - aktualna lista partnerów PPW do pobrania w załączniku poniżej 

Załączniki

PPW partnerzy 2025
PPW partnerzy 2025.pdf 111 KB