Wydawca treści

Eksperci, także ci z zagranicy, będą poszukiwani

Na Pomorzu będą potrzebni pracownicy m.in. w obszarze energetyki wiatrowej czy jądrowej. Firmy będą musiały szukać ich także wśród cudzoziemców, wyzwaniem będzie przyciąganie talentów z zagranicy.

Pomorze przechodzi transformację energetyczną, rozpędu nabierają m.in. w farmy wiatrowe, powstaje elektrownia jądrowa. Tam, gdzie nowe inwestycje, tam potrzebni są ludzie do pracy.

„Diagnoza sytuacji cudzoziemców na rynku pracy, która została wykonana dla Samorządu Województwa Pomorskiego, pokazuje, że pracodawcy szukają talentów nie tylko wśród osób wykonujących proste prace, ale także wśród ekspertów. Ekspertyzy, które powstały dzięki współpracy z Obserwatorium Migracji w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego mogą być kluczowe dla przyszłości regionu” – podkreśla Izabela Jezierska, dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku w artykule „Pomorze – era nowych inwestycji i migracji! Jak się do tego przygotowujemy”, opublikowanym w serwisie pomorskie.eu.

Zagadnieniem integracji cudzoziemców z regionalnym rynkiem pracy zajmuje się Pomorska Platformy Współpracy na rzecz cudzoziemców na regionalnym rynku pracy. To inicjatywa WUP w Gdańsku, w ramach której odbywają się regularne spotkania ekspertów – m.in. funkcjonariuszy straży granicznej, badaczy migracji, urzędników zajmujących się pobytem obcokrajowców w kraju, inspektorów pracy – którzy dyskutują o sytuacji cudzoziemców na pomorskim rynku pracy. 12 marca odbyło się pierwsze takie spotkanie w tym roku. Zaproszeni specjaliści rozmawiali m.in. o najczęstszych nieprawidłowościach w obszarze zatrudniania cudzoziemców czy ich pobycie na terenie kraju, o wspieraniu cudzoziemców w usamodzielnieniu, nie zabrakło statystyk dotyczących ich sytuacji na pomorskim rynku pracy.

 

Pobierz ekspertyzy wypracowane w ramach PPW (załączniki)

Załączniki

Diagnoza sytuacji imigrantów w zakresie rynku pracy na terenie województwa pomorskiego
Diagnoza grudzień 2024.pdf 1506 KB
Kompendium procedur w zakresie legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce oraz informacji statystycznych na terenie woj. pomorskiego
Kompendium grudzień 2024.pdf 1393 KB
Informacje o publikacji dokumentu

Pomorska Platforma Współpracy

pomorska platforma współpracy


Jak dołączyć do Pomorskiej Platformy Współpracy na rzecz cudzoziemców na pomorskim rynku pracy?

  • Zapoznaj się z treścią Listu intencyjnego podpisanego przez podmioty zainteresowane wspieraniem cudzoziemców na regionalnym rynku pracy podczas inauguracji Pomorskiej Platformy Współpracy (PPW) w 2022 r.
     
  • Skontaktuj sie z nami mailem lub telefonicznie. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i sugestie - w celu poznania Państwa oczekiwań, potrzeb i propozycji odbędziemy krótką rozmowę wyjaśniając założenia PPW. Koordynatorem projektu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku jest Paweł Bardon, tel. 58 32 64 864, ppw@wup.gdansk.pl.
     
  • Zapoznaj się z Regulaminem przystąpienia do partnerstwa PPW, wypełnij formularz PPW i dostarcz oryginał dokumentu pocztą lub osobiście na adres biura: WUP w Gdańsku, 80-824 Gdańsk, ul. Podwale Przedmiejskie 30.
     
  • W przypadku zidentyfikowania zgodności zadeklarowanego obszaru współpracy i wkładu merytorycznego z celami partnerstwa podmiot zostanie wpisany na Listę partnerów * o czym zostaną Państwo powiadomieni, a na stronie http://wup.gdansk.pl/PPW potwierdzimy przystąpienie do współpracy.

    * - aktualna lista partnerów PPW do pobrania w załączniku poniżej 

Załączniki

PPW partnerzy 2025
PPW partnerzy 2025.pdf 111 KB