Oferty pracy EURES

Bezpieczna praca w Europie - przygotuj się zanim wyjedziesz. Sprawdzaj, pytaj i planuj z rozwagą

 

Baner promujący pracę sezonową na którym jest mężczyzna kucający wśród roślin oraz kobieta stojąca wśród sadzonek pomidorów. Na plakacie są napisy: szukasz pracy sezonowej? zrób to z EURES ! sprawdź ! #euresjobs, #EURES 30, logo EURES i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

​​​

Praca sezonowa za granicą to dla wielu osób szansa na dodatkowy zarobek i zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Europejski rynek pracy jest otwarty, ale zanim spakujesz walizki i kupisz bilet na samolot zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Planując wyjazd do pracy za granice zbierz informacje o kraju do którego zamierzasz wyjechać. Sprawdź warunki zatrudnienia i zamieszkania, dowiedz się jak najwięcej o przyszłym pracodawcy. Zapoznaj się z kosztami codziennego życia, zakresem opieki zdrowotnej i socjalnej. Dobre przygotowanie zapewni bezpieczeństwo Tobie i spokój Twoim bliskim. Dowiedz się jak przygotować się do wyjazdu, jak zachować w sytuacji zagrożenia i do jakiej instytucji udać po wsparcie. Planując wyjazd możesz też skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców EURES, którzy nie tylko dysponują ofertami pracy u sprawdzonych pracodawców, ale również wiedzą o warunkach zatrudnienia w danym kraju czy formalnościach koniecznych do załatwienia przed wyjazdem. 

Praca sezonowa – co trzeba o niej wiedzieć:

 

Praca sezonowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają np. dodatkowego źródła dochodu. Rolnictwo, sadownictwo, hotelarstwo, gastronomia –  to sektory które co roku potrzebują pracowników sezonowych. Pierwsze oferty pracy pojawiają się już wczesną wiosną, najczęściej dotyczą pracy przy uprawie i zbiorze warzyw, owoców, kwiatów, a także w hotelarstwie i gastronomii. Głównie są to takie stanowiska pracy, jak kelner, kucharz, personel sprzątający, recepcjonista, animatorzy czasu wolnego oraz osoby do organizacji stacjonarnych lub objazdowych imprez rozrywkowych np. w cyrkach, wesołych miasteczkach, parkach rozrywki. Okres zatrudnienia jest zależny od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów, najczęściej jest to czas od 2 do 4 miesięcy. Zdarza się, że pracodawca po tym okresie proponuje przedłużenie pracy o kilka miesięcy czy nawet pracę na stałe. Pamiętajmy zawsze o wymogach językowych – pracodawcy często wymagają komunikatywnej znajomości języka  obcego np. angielskiego nawet przy najprostszych pracach.

 

Postaw na sprawdzone oferty | Sprawdź ofertę agencji zatrudnienia | 
 

Gdy szukasz pracy samodzielnie?Zanim wyjedziesz | 
 

Po przyjeździe | Masz wątpliwości co do zatrudnienia | 


Przyjechałeś do pracy i czujesz się zagrożony? |


Grafika dekoracyjna

Postaw na sprawdzone oferty i ciesz się bezpiecznym zatrudnieniem w Europie


Grafika przedstawia wideo rozmowę onlinePoszukując pracy sezonowej korzystaj z usług urzędów pracy, Ochotniczych Hufców Pracy lub certyfikowanych agencji zatrudnienia.

Podpowiadamy, żeby na początek udać się do najbliższego urzędu pracy lub placówki OHP i zapytać o oferty pracy w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Sieć ta jest częścią europejskich publicznych służb zatrudnienia i została specjalnie powołana do pomocy w poszukiwaniu pracy na terenie Unii Europejskiej.

 

Grafika przedstawia kobietę zastanawiającą się nad wyborem zawoduOfert pracy EURES są również dostępne on line.
Sprawdź nasze portale:

  • krajową stronę EURES, gdzie poprzez bazę krajową (Centralna Baza Ofert Pracy) już od stycznia / lutego pojawiają się oferty pracy sezonowej,
  • portal Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, gdzie w zakładkach EURES: Aktualności i Praca sezonowa z EURES - również zamieszczone są informacje o ofertach pracy oraz możliwościach podjęcia pracy sezonowej,
  • platforma europejska EURES, gdzie osoby z bardzo dobrą znajomością języka obcego znajdą sezonowe oferty pracy – gdzie po wyborze kraju i wskazania na prace sezonowe „seasonal work", otrzymają dostęp do wszystkich „sezonówek" pochodzących z wybranego państwa.
    Możesz też wpisać słowo klucz (w j. polskim, angielskim lub innym) np. #szparagi, #zbiórjabłek, #zbiórowoców, #pracawszklarni, #recepcjonista i również pojawi się wiele możliwości pracy.

W ofercie pracy znajdziesz dane kontaktowe pracodawcy, przeczytasz również jak aplikować.

Poniżej znajdziesz więcej informacji dot. podejmowania pracy sezonowej w kilku wybranych krajach:

Grafika dekoracyjna

Korzystasz z oferty agencji zatrudnienia? Sprawdź ją

 

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług agencji zatrudnienia/pośrednika, to sprawdź, czy działa legalnie. Listę polskich certyfikowanych agencji sprawdzisz tutaj.

Ponadto:Grafika przedstawia mężczyznę piszącego na laptopie

  • upewnij się, czy dana agencja posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy ma doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicą,
  • pamiętaj o spisaniu z agencją zatrudnienia umowy, może to być umowa o pośrednictwo pracy lub umowa o pracę na czas określony/umowy zlecenia, o dzieło. Zwróć uwagę czy umowa zawiera: nazwę pracodawcy zagranicznego, okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także przysługujące świadczenia socjalne, warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw  nieszczęśliwych wypadków, obowiązki i uprawnienia Twoje oraz agencji zatrudnienia, zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu pracownika w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń, kwoty należne agencji zatrudnienia z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą informację o trybie i warunkach dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w państwie wykonywania pracy,
  • agencja zatrudnienia nie może pobierać żadnych opłat od poszukujących pracy za granicą, za wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów takich jak: tłumaczenie dokumentów, koszty podróży, badania lekarskie oraz wydanie wizy. Pamiętaj, że informacja o opłatach musi znaleźć się w zawartej z agencją umowie.

Grafika dekoracyjna

Gdy szukasz pracy samodzielnie
Grafika przedstawia lupę przybliżającą obrazek ludzika

  • Nie korzystaj z ofert pracy zwierających mało danych np.: jedynie nr telefonu lub podejrzanie atrakcyjnych np.: wysokie wynagrodzenie bez wymogu posiadanych kwalifikacji, doświadczenia czy znajomości języka.
  • Jeśli znalazłeś ciekawą ofertę pracy to pamiętaj, każda decyzja o podjęciu pracy za granicą powinna być poprzedzona przeprowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcą lub jego przedstawicielem. Może się odbyć osobiście, telefonicznie lub on line. Jest to czas dla Ciebie, gdzie możesz dopytać o wszystkie szczegóły pracy i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dobrze, żeby pracodawca na tym etapie przesłał do wglądu projekt umowy aby zapoznać się z jej zapisami i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
  • Nie korzystaj z propozycji spotkań z pośrednikiem poza biurem (np.: na ulicy, dworcu, w kawiarni).
  • Sprawdzaj czy agencja/pośrednik zatrudnienia działa legalnie – wykaz polskich certyfikowanych agencji: sprawdź tutaj.
  • Nie płać za „załatwienie” pracy z góry, usługa pośrednictwa pracy jest usługą bezpłatną. Jeśli zapłacisz, to nawet dowód wpłaty na konto nieuczciwego pośrednika nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty.
  • Nie przepłacaj za przejazd lub tłumaczenie dokumentów - zanim zapłacisz pośrednikowi porównaj cenę w innych firmach, nie musisz korzystać z cen oferowanych przez pośrednika.
  • Nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika - zwykle kontakt kończy się na pobraniu opłat za lokal.
  • Pamiętaj, że pośrednik pracy powinien kierować Cię do pracodawcy, a nie do innego zagranicznego pośrednika. Pracodawcą może być także zagraniczna agencja pracy tymczasowej.
  • Nie zgadzaj się na pracę bez umowy.
  • Skontaktuj się z doradcą EURES - zawsze możesz skontaktować się z doradcą EURES, który udzieli Ci informacji na temat dostępnych ofert pracy i możliwości ich poszukiwania. ​​​​

W województwie pomorskim informacji udzielają DORADCY EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Jeśli jesteś z innego województwa – szukaj DORADCY EURES W POLSCE.

Grafika dekoracyjna

Zanim wyjedziesz
 

  • bądź świadom swoich praw - zapoznaj się z warunkami życia i pracy w kraju, do którego wyjeżdżasz, poznaj ich podstawowe przepisy prawne . Możesz to sprawdzić na krajowym portalu EURES w zakładce Życie i praca w UE i EFTA,
  • sprawdź, gdzie w okolicy Twojej przyszłej pracy znajdują się doradcy EURES - ich pomoc może się przydać w trudnej sytuacji. Lista doradców EURES w Europie.
  • pamiętaj o przygotowaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - zapewni ona bezpieczeństwo na czas podróży i czas do momentu podjęcia pracy,
  • zabierz ze sobą CV, paszport lub dowód osobisty,
  • zabierz ze sobą pieniądze na pierwsze dwa tygodnie życia lub ewentualny powrót do Polski,Grafika przedstawia odznaczanie zaplanowanych zadań, celów
  • domownikom i znajomym zostaw adres, pod którym będziesz przebywał za granicą oraz nr telefonu,
  • sprawdź LISTĘ KONTROLNĄ, aby upewnić się, że wszystko zostało dobrze zaplanowane:
  1. Czy wiesz, kto jest Twoim pracodawcą oraz czy zatrudnienie jest legalne?
  2. Czy przekazano Ci umowę na piśmie?
  3. Czy znasz swoją stawkę godzinową?
  4. Czy wiesz, że przysługuje Ci płatny urlop?
  5. Czy pracujesz liczbę godzin zgłoszoną przez pracodawcę?
  6. Czy pracujesz liczbę godzin dopuszczalną przez prawo?
  7. Czy przysługują Ci dostatecznie długie przerwy w ciągu dnia pracy?
  8. Jeśli samodzielnie opłacasz zakwaterowanie, transport i ubezpieczenie  zdrowotne – czy ich koszty są zgodne z prawem?
  9. Czy masz zastrzeżenia do zapewnianych Ci warunków życia?
  10. Czy w Twoim miejscu pracy obowiązują środki ochronne?
  11. Czy przechowujesz dokumenty przekazane Ci przez pracodawcę i czy dokumentujesz ustalenia (ustne) dokonane pomiędzy wami?
  12. Czy wiesz, do kogo możesz zwrócić się o pomoc w razie problemów w pracy oraz jak skontaktować się ze związkami zawodowymi?

Grafika dekoracyjna

Po przyjeździe
Grafika przedstawia mężczyznę z walizką na lotnisku

  • Nie oddawaj nikomu własnego paszportu/dowodu osobistego – przechowuj je w bezpiecznym miejscu.
  • Pracodawcy przekazuj kopie swoich dokumentów a oryginały okazuj do wglądu.
  • Sprawdź czy warunki pracy, w tym zakwaterowanie, odpowiadają tym jakie były w ofercie pracy i czy są zgodne z zapisami w umowie o pracę (kontrakcie).
  • Upewnij się, że jesteś legalnie zatrudnionym pracownikiem sezonowym, aby mieć takie same prawa pracownicze, warunki zatrudnienia, ochronę bezpieczeństwa i zdrowia w pracy oraz ochronę socjalną, tak jak obywatele danego państwa.
  • Dopilnuj aby pracodawca dokonał wszelkich niezbędnych formalności związanych z podjęciem pracy w danym kraju np.: uzyskanie numeru identyfikacyjnego (odpowiednika polskiego PESEL) zgłoszenie do ubezpieczenia, urzędu skarbowego itp.
  • Zanim rozpoczniesz pracę powinieneś przejść odpowiednie szkolenia przystanowiskowe oraz BHP a także otrzymać od pracodawcy, jeśli jest taka konieczność, odpowiednią odzież roboczą czy ochronną – warunki pracy muszą być zgodne z tym co wskazane było w ofercie pracy i w umowie.

​​​​​​Grafika dekoracyjna

Masz wątpliwości co do zatrudnienia?Grafika przedstawia osobę korzystającą ze smartfona

 

Uważasz że zostałeś pokrzywdzony? Trafiłeś na nieuczciwego pracodawcę? Coś się nie zgadza?

Pamiętaj, masz prawo do korzystania z pomocy ze strony krajowych urzędów pracy zarówno jeśli chodzi o uzyskanie informacji jak również pomoc w poszukiwaniu pracy.

Najlepiej skontaktuj się z Doradcą / Asystentem EURES w kraju gdzie przebywasz. Doradcy udzielą informacji o krajowych przepisach prawa pracy. Jeśli Twoje prawa pracownicze są łamane, to pokierują Ciebie do Inspekcji Pracy lub odpowiednich związków zawodowych które będą mogły pomóc.

Grafika dekoracyjna

Przyjechałeś do pracy i czujesz się zagrożony

Grafika przedstawia kobietę pokazującą smartfon

Obawiasz się o swoje życie bo ktoś zabrał Ci paszport lub dokument tożsamości. Bije Ciebie, grozi, szantażuje, więzi. Zmusza do pracy w nieludzkich warunkach i nie wypłaca należnych pieniędzy. Zmusza Cię do robienia czegoś czego nie chcesz np. zmusza do kradzieży, żebractwa, prostytucji, wyłudzania, oszustw. To oznacza że możesz być ofiarą przestępstwa handlu ludźmi. Szukaj pomocy !

ZADZWOŃ

+48 22 628 01 20  (całodobowy 24/7)

Grafika przedstawia narysowaną dłoń wskazującą na kliknięcie

Lub skontaktuj się z:

 

  • najbliższym posterunkiem Policji, Placówką Straży Granicznej, Polskim konsulatem, (wykaz placówek znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: WYKAZ PLACÓWEK),
  • Krajowym Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnym /Fundacja „La Strada" (KCIK).

Telefon zaufania: 

+48 22 628 99 99 (czynny w godzinach pracy biura: poniedziałek – czwartek 9:00 – 18:00, piątek 9:00 – 14:00)

+48 605 687 750 (numer interwencyjny, tylko poza godzinami pracy biura)

e-mail: kcik@strada.org.pl

 

Zapoznaj się z listą instytucji wspierających, udzielających pomocy w kryzysowych sytuacjach ULOTKA „GDZIE SZUKAĆ POMOCY".

 

Załączniki

Ulotka_Gdzie szukać pomocy
Ulotka_Gdzie szukać pomocy.pdf 2421 KB
Informacje o publikacji dokumentu