więcej ofert pracy na:
Działania sieci EURES w okresie dwóch lat
Udzielanie informacji dotyczących mobilności pracowników oraz rekrutacji, świadczenie usług w zakresie przygotowania zawodowego i staży, programów wspierania mobilności oraz pomocy po rekrutacji – głównie tym zajmowały się państwa sieci EURES od 2018 r. do 2020 r. Informacje na ten temat przedstawia najnowszy raport Komisji Europejskiej.Uruchomione w 1994 r. Europejskie Służby Zatrudnienia EURES to sieć współpracy między Komisją Europejską, krajowymi publicznymi służbami zatrudnienia oraz członkami i partnerami takimi jak prywatne służby zatrudnienia, partnerzy społeczni i uniwersytety we wszystkich państwach UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii ( w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem). Głównym celem sieci EURES jest promowanie i wspieranie swobodnego, bezpiecznego przepływu pracowników poprzez udzielanie pracownikom oraz pracodawcom informacji, a także świadczenie usług wsparcia w zakresie zatrudnienia.
Jej działalność w okresie od lipca 2018 r. do czerwca 2020 r. opisuje opublikowane w lutym 2021 r. Sprawozdanie Komisji Europejskiej dla Parlamentu Europejskiego i Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. To dokument, który zawiera także opis aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa oraz realizacji założonych priorytetów w tym trudnym okresie, mającym wpływ na mobilność pracowników wewnątrz Unii Europejskiej.
Raport dostępny jest na stronie Eur-Lex, Baza Aktów Prawnych Unii Europejskiej.
Straż Graniczna zaprasza w swoje szeregi
Morski Oddział Straży Granicznej prowadzi rekrutację do służby, wszyscy chętni mogą składać dokumenty w najbliższych miejscu zamieszkania jednostkach Straży Granicznej.Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji czy bezpieczeństwa na lotniskach, członkowie załóg jednostek pływających i przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, a także w misjach zagranicznych.
Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów zamieszczone są na stronie internetowej Morskiego Oddziału Straży Granicznej (www.morski.strazgraniczna.pl) w zakładce „Rekrutacja do służby
w MOSG". O naborze można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58/524 24 24 lub 58/524 21 15.
Mobilność wewnątrz Unii Europejskiej
Komisja Europejska opublikowała roczne sprawozdanie, które dotyczy mobilności pracowników z krajów unijnych oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii.Raport Annual Report on Intra-EU Labour Mobility – 2020 zawiera informacje dotyczące wewnątrzunijnej mobilności pracowników, a dokładniej tendencji w tym zakresie. Sprawozdanie to opiera się na danych z lat 2018-2019.
Analiza ta uwzględnia wszystkich obywateli Unii Europejskiej w wieku produkcyjnym (20-64 lata), zarówno aktywnych zawodowo, jak i bezrobotnych. Tegoroczna edycja skupia się na dwóch zagadnieniach:
- mobilności wysoko wykwalifikowanych obywateli UE
oraz
- wpływie zmian demograficznych na mobilność UE w przyszłości.
Raport w języku angielskim wraz z dokumentem, który podsumowuje główne wyniki raportu, znajduje się tutaj.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem.
Zanim wyjedziesz za granicę sprawdź, jakie są obostrzenia
Jeśli myślisz o wyjeździe za granicę tego lata, koniecznie sprawdź warunki dotyczące przekraczania granic w czasie trwającej epidemii. Pomoże Ci w tym specjalna strona uruchomiona przez Komisję Europejską.
Strona internetowa Re-Open EU przekazuje aktualne warunki przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej. Są na niej dostępne informacje dot. zdrowia i bezpieczeństwa, podróży i usług, ograniczeń w poruszaniu się po terenie danego kraju UE. Można tam znaleźć wszystko, co warto sprawdzić przed planowanym wyjazdem.
Sytuacja w poszczególnych krajach UE dynamicznie się zmienia, dlatego też informacje na stronie są systematycznie aktualizowane.
Jest ona dostępna w języku polskim pod adresem: reopen.europa.eu
Praca sezonowa w Niemczech – przydatne informacje
Jeśli rozważasz wyjazd do pracy sezonowej w Niemczech, koniecznie sprawdź zasady i poznaj warunki pracy w tym kraju.Zanim zdecydujesz się na podjęcie pracy sezonowej w Niemczech zapoznaj z podstawowymi informacjami dotyczącymi wynagrodzenia, czasu pracy, zabezpieczenia społecznego czy podatków. Sieć EURES z Niemiec przygotowała krótki poradnik, w którym znaleźć można m.in. informacje dotyczące takich kwestii, jak wysokość ustawowej płacy minimalnej, liczba godzin pracy a czas trwania przerwy, przysługujące ubezpieczenie czy rodzaje podatków i sposób ich odprowadzania.
Poradnik dostępny jest w języku angielskim – pobierz.
Więcej informacji na temat życia i pracy w Niemczech można znaleźć na stronach EURES:
- www.eures.praca.gov.pl w zakładce „Życie i praca w krajach UE/EFTA"
- www.eures.europa.eu w zakładce „Życie i praca".
Informacje dotyczące wjazdu i pobytu na teren Niemiec w związku z epidemią koronawirusa dostępne są na stronie https://reopen.europa.eu/pl.