Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Dowiedz się, jak bezpiecznie pracować za granicą

Zamiast niesprawdzonych pośredników wybierz wsparcie Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Zyskujesz dostęp do wiarygodnych ofert pracy za granicą i zmniejszasz ryzyko bycia ofiarą przestępstwa.

18 października już po raz 17. obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. To przestępstwo uznawane za współczesną formę niewolnictwa, którego najczęstszą formą jest obecnie praca przymusowa. Pod przykrywką „wyjazdu do pracy za granicę" czai się też m.in. wykorzystanie ludzi do prostytucji i „seks biznesu", żebractwa czy popełniania przestępstw. Sprawdź, pod jakimi numerami szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. 
Dlatego tak ważne jest poszukiwanie pracy ze sprawdzonych i pewnych źródeł oraz odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu do pracy za granicę. Nie ufaj bezgranicznie różnym pośrednikom, postronnym znajomym, informacjom zamieszczanym w Internecie. Nie działaj pochopnie!

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł i usług

Pamiętaj! Do Twojej dyspozycji są usługi Europejskich Służb Zatrudnienia EURES, gdzie są dostępne oferty pracy z wiarygodnych źródeł oraz informacje o warunkach życia i pracy w krajach Unii Europejskiej. Do Twojej dyspozycji pozostaje też sieć doradców EURES – specjalistów posiadających wiedzę w zakresie podejmowania świadomych decyzji co do pracy za granicą.
Na Pomorzu asystentów i doradców EURES znajdziesz w pomorskich urzędach pracy. Doradcy sieci EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku udzielają informacji od pon. do pt. w godzinach pracy Urzędu (od 7.30 do 15.30). Można się z nimi skontaktować za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonicznie. Telefony, adresy e-mail w zakładce „Kontakt do kadry EURES w WUP Gdańsk".