Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Wróciłeś z pracy za granicą? Zgłoś się do nas

Projekt „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję", realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, został przedłużony. Osoby, które powróciły do kraju z pracy za granicą i chcą skorzystać ze wsparcia, mogą zgłaszać się do końca stycznia 2022 roku. Jednak nie warto z tym czekać, bo pula miejsc jest ograniczona, a ponad połowa uczestników projektu już znalazła pracę.

 
„Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" to jeden z pierwszych projektów w kraju, który wspiera osoby powracające z emigracji zarobkowej. Z powodu ograniczeń związanych z COVID-19 wiele osób odkłada decyzje o powrocie do Polski, dlatego okres jego realizacji został wydłużony. Oferta projektu skierowana jest zarówno do powracających z zagranicy, jak i do pomorskich pracodawców, którzy poszukują pracowników w branżach kluczowych dla regionu. Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymują wsparcie w zdobyciu lub uzupełnieniu kwalifikacji zawodowych, aby były one dopasowane do aktualnych potrzeb rynku pracy. To jednak nie wszystko: każdy biorący udział w projekcie dostaje ofertę pracy zgodną ze swoimi umiejętnościami.
 

Ostatnie 25 miejsc w projekcie

Projekt „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" jest na półmetku realizacji. Z zaplanowanych 50 miejsc dla uczestników pozostało jeszcze 25. Osoby powracające do kraju z emigracji mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku do końca stycznia 2022 roku. Jednak ze zgłoszeniem się do projektu nie warto czekać ­– pula miejsc jest ograniczona, a wiele osób, które wróciły na Pomorze i skorzystały ze wsparcia projektowego, już znalazło pracę lub rozpoczęło prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
 

Informujemy, doradzamy, szkolimy

Projekt „Pomorskie. Tu wracam, tu pracuję" to nie tylko wparcie w uzyskaniu kwalifikacji i znalezieniu zatrudnienia. Osobom planującym powrót do kraju bądź będącym świeżo po powrocie udzielamy informacji o warunkach życia i pracy w Polsce. Dotychczas zgłosiło się do nas ponad 200 zainteresowanych możliwością skorzystania ze wsparcia. Wszyscy uczestnicy projektu skorzystali z pomocy doradcy zawodowego i doradcy EURES, a blisko 20 osób uczestniczyło w szkoleniach zawodowych. Wśród nich znalazły się takie jak: zarządca nieruchomości, doradca podatkowy, obsługa żurawi wieżowych, przewóz materiałów niebezpiecznych, kursy komputerowe ECDL czy prawo jazdy C+E z kwalifikacją wstępną przyspieszoną. Ponieważ zagrożenia związane z COVID-19 ograniczyły możliwość organizowania szkoleń stacjonarnych, część szkoleń odbywa się obecnie online.
 

Rekrutacja trwa

Uczestnikiem projektu może być osoba, która powróciła do Polski i nie pracuje oraz:
  • przebywała za granicą nieprzerwanie co najmniej 6 miesięcy w jednym lub łącznie w kilku  wymienionych państwach: Belgia, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania 
  • wróciła z zagranicy i przebywa w Polsce nie dłużej niż 6 miesięcy,
  • skończyła 30 lat,
  • jest albo planuje zostać mieszkańcem województwa pomorskiego
  • należy do jednej z poniższych grup:
osoby w wieku 50 lat i więcej / kobiety / osoby z niepełnosprawnościami / osoby o niskich kwalifikacjach (wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne - liceum, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa).
 

Jak się zgłosić?

Nie wiesz, czy spełniasz kryteria i czy możesz wziąć udział w projekcie? Wypełnij ankietę, a jeśli wynik będzie pozytywny, uzupełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wup.gdansk.pl/powroty i dostarcz go do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Formularz możesz przesłać elektronicznie, pocztą tradycyjną lub osobiście. Z uwagi na zagrożenie związane z COVID-19 zalecamy elektroniczne przesyłanie dokumentów. Najlepiej pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony projektu, wypełnić go i zapisać w formacie PDF, a następnie podpisać elektronicznie z użyciem bezpłatnego podpisu zaufanego (profil zaufany). Formularz wyślij na adres skrzynki e-PUAP Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku (wymagane założenie konta ePUAP).

Wydrukowany i wypełniony formularz możesz również przesłać pocztą tradycyjną – na adres siedziby Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, ul. Podwale Przedmiejskie 30, 80-824 Gdańsk lub złożyć osobiście – wrzuć formularz do oznaczonej skrzynki na korespondencję, która znajduje się w siedzibie Urzędu przy ul. Podwale Przedmiejskie 30 w Gdańsku.
 
Pełną ofertę wsparcia oraz Regulamin projektu znajdziesz na stronie internetowej: www.wup.gdansk.pl/powroty
 
Uwaga!
Na tym etapie przesyłasz tylko formularz zgłoszeniowy wraz z dokumentami potwierdzającymi pobyt za granicą, np. umowa, payslip itp. oraz dokumenty potwierdzające powrót np. bilet lotniczy/promowy.
 
Samo dostarczenie dokumentów aplikacyjnych nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się do projektu, jednak jest to etap niezbędny do udziału w dalszym procesie rekrutacyjnym.
Po pozytywnym zaopiniowaniu formularza zgłoszeniowego skontaktujemy się z Tobą i zaprosimy na spotkanie rekrutacyjne. Z uwagi na zagrożenie COVID-19 spotkania rekrutacyjne odbywają się z wykorzystaniem aplikacji ZOOM.
 
Adres biura projektu:
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
ul. Podwale Przedmiejskie 30; 80-824 Gdańsk
e-mail: powroty@wup.gdansk.pl     

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.