Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Ruszyła rekrutacja do projektu „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję”

grafika promocyjna projektuRuszyła rekrutacja do projektu „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję". Jeśli masz więcej niż 30 lat, wróciłeś z pracy za granicą albo planujesz powrót i nie wiesz co dalej, to projekt stworzony z myślą o Tobie. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Dlaczego warto mieszkać i pracować w Pomorskiem? Może z powodu wyjątkowej lokalizacji w sąsiedztwie plaż, lasów i jezior? Może ze względu na różnorodną ofertę edukacyjną, rozrywkową, kulturalną i sportową? Może dlatego, że mamy najczystsze powietrze w kraju? A może dlatego, że to po prostu miejsce, do którego warto wracać?

Pomorskie! Tu wracam…

„Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" to jeden z pierwszych projektów w kraju, który wspiera osoby powracające z zagranicy. Jest on przykładem na zaangażowanie samorządu w kwestię budowy regionu przyjaznego do życia i pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, przygotował atrakcyjną ofertę zarówno dla powracających z zagranicy, jak i dla pomorskich pracodawców, którzy poszukują pracowników w kluczowych branżach.
 
– Coraz więcej osób po okresie emigracji decyduje się wrócić do kraju, zamieszkać i pracować w Pomorskiem. To duża szansa dla pomorskich przedsiębiorców, aby mogli zbudować w swoich firmach wykwalifikowane zespoły, a kompetentna kadra jest niezbędnym czynnikiem rozwoju gospodarczego naszego regionu. Wspieranie pracodawców, którzy borykają się z niedoborem pracowników, troska o to, by mieszkańcy regionu mieli zatrudnienie odpowiednie do swoich kwalifikacji – to wyzwanie dla samorządu. Projekt „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" – jeden z pierwszych w naszym kraju, który wspiera powracających z zagranicy – jest przykładem na zaangażowanie władz województwa w kwestię budowy regionu przyjaznego do życia i pracy  mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.  W ramach projektu uczestnicy nie tylko otrzymają realne wsparcie w adaptacji, ale i konkretne szkolenia dopasowane do ich predyspozycji oraz wymagań pracodawców. Każdy z nich będzie mógł podnieść lub zmienić swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w odpowiednich kursach i szkoleniach. Otrzyma także ofertę pracy w jednej z branż kluczowych dla rozwoju naszego regionu.

…tu pracuję

Wydaje się, że powrót do kraju, do rodziny i znajomych nie powinien być trudny – wracamy przecież do tego, co znamy. Zdarza się jednak, że nasze oczekiwania nie przystają do rzeczywistości, bo od wyjazdu w Polsce wiele się zmieniło i po kilkuletniej nieobecności niełatwo jest się odnaleźć. Jeśli i Ty czujesz, że przydałby Ci się doradca, który pomógłby w sprawach formalnych, podpowiedział, jak załatwić ubezpieczenie, gdzie szukać pracy, a do tego pomógł w uzupełnieniu Twoich kwalifikacji – wypełnij ankietę i sprawdź, czy możesz wziąć udział w naszym projekcie.

Więcej informacji na stronie interenetowej projektu: wup.gdansk.pl/powroty