Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Spotykamy się z agencjami zatrudnienia

Ponad 80 osób wzięło udział w trzecim w tym roku spotkaniu pod hasłem „Cudzoziemcy na pomorskim rynku pracy – legalne zatrudnienie, bezpieczna praca".
 
W Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego 27 listopada spotkaliśmy się z przedstawicielami pomorskich agencji zatrudnienia.
 
Jako przedstawiciele agencji zatrudnienia tworzą Państwo miejsca pracy w regionie, a tym samym przyczyniają się do jego rozwoju – mówiła Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Ważne jest, by miejsca pracy w naszym województwie były wysokiej jakości, spełniały oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dlatego spotykamy się kilka razy w roku, aby wspólnie budować standardy
usług agencji, które będę odpowiadały na bieżące wyzwania regionalnego rynku pracy.

Demografia i wielokulturowość – wyzwania dla agencji zatrudnienia

Podczas listopadowego spotkania omawialiśmy zagadnienia dotyczące m.in. kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w zakresie zatrudniania obcokrajowców, delegowania pracowników do pracy za granicą i zagranicznej podróży służbowej oraz roli pracodawców w procesie adaptacji cudzoziemców.
Michał Podulski, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, które reprezentuje ogólnopolski rynek tych podmiotów, mówił o trendach i wyzwaniach rynku pracy, z jakimi mierzą się agencje pracy tymczasowej. Należą do nich m.in. demografia, a także wzrost liczby obcokrajowców i związana z tym różnorodność kulturowa w firmach. Podulski poruszył też ważne zagadnienie, jakim jest otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników z Ukrainy.
Podkreślał, że nasi zachodni sąsiedzi poszukują specjalistów, wykwalifikowanych pracowników, którzy znają język niemiecki.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję posłuchać przedstawicielki Grupy Progres, jednej z największych pomorskich agencji zatrudnienia. Yuliia Novytska podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z legalizacją zatrudnienia obcokrajowców oraz standardami przyjętymi przez agencję w zakresie przyjmowania do pracy obywateli innych krajów.
O roli pracodawców w procesie adaptacji cudzoziemców oraz zarządzaniu różnorodnością mówiły z kolei Klaudia Iwicka i Karolina Stubińska z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
 
Druga część spotkania poświęcona została m.in. procedurze rejestracji oświadczeń oraz wydawania zezwoleń na pracę sezonową cudzoziemców. Przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni – naszego partnera w realizacji listopadowego spotkania – szczegółowo przedstawiła przepisy dotyczące legalizacji pracy obcokrajowców.
 
Ważnym zagadnieniem poruszanym podczas wydarzenia była także kontrola agencji zatrudnienia prowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy oraz delegowanie do pracy za granicą. Tak jak to miało miejsce podczas poprzednich spotkań z cyklu „Cudzoziemcy na pomorskim rynku pracy – legalne zatrudnienie, bezpieczna praca", szczegółowych informacji udzielała przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy, Karolina Szałkowska.
Po prezentacjach  zaproszonych ekspertów uczestnicy spotkania mieli czas na dyskusję i pytania związane z konkretnymi przypadkami, z jakimi na co dzień mierzą się przedstawiciele agencji pracy.

Kontynuacja spotkań w 2020 roku

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, od kilku lat organizuje spotkania informacyjne skierowane do działających w naszym regionie agencji zatrudnienia. Mają one na celu zapewnienie wysokiej jakości usług i standardów działań tych podmiotów, głównie w obszarze zatrudnienia, pobytu, zabezpieczeń społecznych, edukacji czy integracji społecznej.
Z informacji zwrotnej przekazanej przez uczestników tegorocznych spotkań wynika, że zdecydowana większość jest zainteresowana udziałem w kolejnych tego typu wydarzeniach. W przyszłym roku będziemy kontynuowali spotkania dla agencji zatrudnienia.
 
Więcej informacji z listopadowego spotkania na załączonych prezentacjach.

Załączniki

1. Rynek pracy w Polsce - trendy i wyzwania dla agencji pracy tymczasowej
1. Rynek pracy w Polsce - trendy i wyzwania dla agencji pracy tymczasowej.pdf 1522 KB
2. Grupa Progres - Outsourcing usług legalizacji zatrudnienia obcokrajowców
2. Grupa Progres - Outsourcing usług legalizacji zatrudnienia obcokrajowców.pdf 1673 KB
3. CWII - Wielokulturowość jako potencjał oparty na rożnorodności
3. CWII - Wielokulturowość jako potencjał oparty na rożnorodności.pdf 513 KB
4. PUP Gdynia - Procedura rejestracji oświadczeń oraz wydawania zezwoleń na pracę sezonową dla agencji pracy sezonowej
4. PUP Gdynia - Procedura rejestracji oświadczeń oraz wydawania zezwoleń na pracę sezonową dla agencji pracy sezonowej.pdf 373 KB
5. PIP - Kontrola agencji zatrudnienia przez organy Państwowej Inspekcji Pracy
5. PIP - Kontrola agencji zatrudnienia przez organy Państwowej Inspekcji Pracy.pdf 352 KB
6. PIP - Zagraniczna podroz służbowa a oddelegowanie do pracy za granicą
6. PIP - Zagraniczna podroz służbowa a oddelegowanie do pracy za granicą.pdf 391 KB