W składy nowej Rady weszło 21 osób, reprezentujących różne środowiska, będących ekspertami w swoich dziedzinach, posiadających doświadczenie w obszarze rynku pracy oraz znających region. Posiedzenie inaugurujące działalność Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy odbyło się 19 listopada br. w formule online. Otworzył je Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
- Zaczynacie Państwo kadencję w niełatwym momencie, w okresie niespodziewanych zmian będących efektem pandemii koronawirusa, co będzie się wiązało z koniecznością szukania inspiracji i możliwości, pozwalających na realizację korzystnych dla rynku pracy przedsięwzięć. To duże wyzwanie dla nas wszystkich, które wymagać będzie nie tylko zredefiniowania dotychczasowych działań wspierających przedsiębiorców, pracodawców i ich pracowników, ale przede wszystkim identyfikacji nowych, adekwatnych do zmieniającej się rzeczywistości rozwiązań. Państwa rola, jako Rady jest dla mnie szczególnie cenna, będę polegał na Waszym zdaniu, opiniach, liczył na zaangażowanie w podpowiadaniu rozwiązań. Stanowiska, które wypracujecie, będą ważnym elementem procesu podejmowania decyzji istotnych dla Pomorza i jego mieszkańców – podkreślał marszałek Struk.
Podczas pierwszego posiedzenia Rada wybrała przewodniczącego, którym został Jarosław Filipczak, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Drugie posiedzenie Rady odbyło się 3 grudnia br. również w formule on line, a jej członkowie przyjęli regulamin działania PWRRP oraz wybrali wiceprzewodniczących, którymi zostali: Bogusława Engelbrecht – Wójt Gminy Linia i Jan Mionskowski – przedstawiciel OPZZ Województwa Pomorskiego.
Kompetencje i zadania Rady
Wśród zadań PWRRP znajdzie się m.in. opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy dla samorządów powiatowych w regionie na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia, opiniowanie opracowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji samorządu województwa i sprawozdań z ich wykorzystania, opiniowanie projektu regionalnego planu działań na rzecz zatrudnienia oraz okresowych sprawozdań z jego realizacji. Do kompetencji Rady należy również składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, w tym opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie. Nowa Rada będzie zajmować się również opiniowaniem wojewódzkich kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, a także będzie współpracować z wojewódzkimi radami dialogu społecznego, w szczególności w zakresie inicjowania programów i partnerstwa na rzecz wzrostu zatrudnienia i rozwoju rynku pracy.
Pomorska Wojewódzka Rada Rynku Pracy jest organem opiniodawczo - doradczym Marszałka Województwa Pomorskiego. Dzięki zaangażowaniu potencjału zarówno podmiotów publicznych, jak i podmiotów prywatnych do inicjowania, konsultowania, realizacji i koordynacji inicjatyw wpływających pozytywnie na pozycję pomorskiego rynku pracy możliwa jest efektywna realizacja ustawowych zadań samorządu województwa w zakresie polityki rynku pracy.
Ważnym zadaniem Rady będzie również inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w regionie, co wyraz swój znajdzie w opracowywanych regionalnych dokumentach strategiczno – planistycznych. Rada będzie proponowała zmiany i nowe rozwiązania w obszarze rynku pracy i zatrudnienia w kontekście identyfikowanych trendów i zjawisk na pomorskim rynku pracy.
Więcej informacji o działalności Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy