30 sierpnia br. odbyło się spotkanie z cyklu„Wentyl HR” poświęcone legalizacji pobytu i zatrudnienia pracowników z zagranicy

Invest in Pomerania działająca w ramach Agencji Rozwoju Pomorza zorganizowała ciekawe spotkanie informacyjne pt. „Polskie prawo pracy jako źródło nieporozumień z pracownikami z zagranicy".

Spotkanie z serii „Wentyl HR" poświęcone legalizacji pobytu i zatrudnienia pracowników z zagranicy wpisuje się w cele Pomorskiej Platformy Współpracy (PPW) na rzecz cudzoziemców na regionalnym rynku pracy. Wśród prelegentów i ekspertów nie zabrakło przedstawicieli partnerów PPW, Pomorski Urząd Wojewódzki reprezentowała Pani Katarzyna Baranowicz – kierownik Oddziału ds. legalizacji pobytu cudzoziemców, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w imieniu, którego wystąpiła Pani Klaudia Iwicka - wiceprezeska i współzałożycielka stowarzyszenia oraz Gdańskiego Urzędu Pracy reprezentowanego przez Panią Sylwię Dymnicką – kierownik Działu Zatrudnienia Cudzoziemców.
 
Formuła spotkania pozwalała nie tylko na przekazanie merytorycznej wiedzy ale dawała możliwość odniesienia się do wcześniej przesłanych przez uczestników tematów i zadawania pytań podczas spotkania. Podczas ożywionej dyskusji omówiono m.in. zagadnienia dotyczące unikania problemów z legalizacją pobytu obcokrajowców, formalności proceduralne związane z uzyskania zezwolenia na pobyt i pracę, jak zrozumieć perspektywę osoby nieznającej polskiego porządku prawnego. Omówiono także zmiany w prawie dotyczącym outsourcingu pracowników.
 
Dzięki transmisji on-line grono odbiorców było znacznie większe od liczby uczestników zgromadzonych na sali, jednak tylko ci ostatni mieli okazję do networkingu oraz omówienia z ekspertami indywidulanych problemów, z którymi spotykają się w pracy.
 
Podczas spotkania poruszono wiele tematów wskazanych przez pracodawców:
  1. Przykłady przepisów polskiego prawa pracy oraz zwyczajów panujących w miejscu pracy szczególnie problematycznych do zrozumienia dla konkretnych narodowości.
  2. Jakie są najczęstsze wyzwania związane z rozumieniem i interpretacją przepisów?
  3. Jak wygląda proces legalizacji pobytu i jak wyglądają najczęstsze błędy lub niedopełnienia formalności?
  4. Od czego zależy czas obsługi wniosku o legalizację pobytu?
  5. Jakie są wyzwania i korzyści z zatrudniania obcokrajowców?
  6. Jakie zmiany prawne pojawiły się w ostatnim czasie w kontekście outsourcingu pracowniczego?
  7. Jakie wyzwania stoją przy współpracy z pośrednikami pracy?
  8. Jak obcojęzyczni rodzice radzą sobie w kontakcie z polskimi instytucjami (szkoły, szpitale, urzędy)?
  9. Jakie zmiany w polskim prawie pracy mogłyby pomóc w zminimalizowaniu potencjalnych nieporozumień i problemów? Być może są rzeczy nie wymagające zmian prawnych, a korzystania z aktualnych przepisów?
  10. Jak możemy wpływać na zmiany w polityce regionalnej lub strategię województwa w zakresie poruszanego tematu?
  11. Czy zagraniczni pracownicy mają dostęp do odpowiedniej pomocy prawnej w przypadku sporu z pracodawcami? Jakie są najczęstsze trudności w uzyskaniu pomocy? Brak tłumacza?
  12. Czy są jakieś pozytywne przykłady, gdzie polskie prawo pracy jest bardziej korzystne dla pracowników z zagranicy, niż to przyjęte w kraju ich pochodzenia?
  13. Czy istnieją programy integracyjne lub informacyjne, które pomagają w zrozumieniu polskich przepisów? Jeśli nie, co powinno znaleźć się w jego zakresie?
  14. Najczęstsze problemy dnia codziennego, z jakimi stykają się obcokrajowcy w Polsce?
  15. Na co najczęściej skarżą się pracodawcy?
  16. Jak wygląda sytuacja z nostryfikacją i certyfikacją pracowników z zagranicy?
W przypadku zainteresowania udziałem w podobnym spotkaniu prosimy o informację na adres: ppw@wup.gdansk.pl .
 
Informacje o publikacji dokumentu

pomorska platforma współpracy


Jak dołączyć do Pomorskiej Platformy Współpracy na rzecz cudzoziemców na pomorskim rynku pracy?

  • Zapoznaj się z treścią Listu intencyjnego podpisanego przez podmioty zainteresowane wspieraniem cudzoziemców na regionalnym rynku pracy podczas inauguracji Pomorskiej Platformy Współpracy (PPW) w 2022 r.
     
  • Skontaktuj sie z nami mailem lub telefonicznie. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i sugestie - w celu poznania Państwa oczekiwań, potrzeb i propozycji odbędziemy krótką rozmowę wyjaśniając założenia PPW. Koordynatorem projektu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku jest Paweł Bardon, tel. 58 32 64 864, ppw@wup.gdansk.pl.
     
  • Zapoznaj się z Regulaminem przystąpienia do partnerstwa PPW, wypełnij formularz PPW i dostarcz oryginał dokumentu pocztą lub osobiście na adres biura: WUP w Gdańsku, 80-824 Gdańsk, ul. Podwale Przedmiejskie 30.
     
  • W przypadku zidentyfikowania zgodności zadeklarowanego obszaru współpracy i wkładu merytorycznego z celami partnerstwa podmiot zostanie wpisany na Listę partnerów * o czym zostaną Państwo powiadomieni, a na stronie http://wup.gdansk.pl/PPW potwierdzimy przystąpienie do współpracy.

    * - aktualna lista partnerów PPW do pobrania w załączniku poniżej 

Załączniki

PPW partnerzy 2025
PPW partnerzy 2025.pdf 111 KB