Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Pomorskie wspiera pracodawców. Cykl spotkań informacyjnych z pracodawcami - legalność zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemca, ale nie wiesz jak zrobić to legalnie? Przyjdź na spotkanie i dowiedz się, jakie są Twoje prawa i obowiązki. Czekamy na Ciebie w dziewięciu powiatach. Spotkania organizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z regionu.

W tegorocznej edycji „Pomorskie wspiera pracodawców" o legalności zatrudnienia będziemy rozmawiać z przedsiębiorcami w dziewięciu lokalizacjach. Rozpoczynamy już 28 lutego w Tczewie. W marcu spotkamy się z pracodawcami w Wejherowie, Gdyni, Nowym Dworze Gdańskim, Człuchowie, Lęborku, Bytowie, w kwietniu w Gdańsku i Kwidzynie.

– Działania Samorządu Województwa Pomorskiego ukierunkowane są na pobudzanie wzrostu gospodarczego i rozwój zasobów ludzkich. Dostrzegamy dużą potrzebę wspierania pracodawców, a organizowane w powiatach spotkania z przedsiębiorcami są jednym z przejawów tej pomocy –  mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. –  Zależy nam,  aby Pomorskie było przez wszystkich mieszkańców, w tym również cudzoziemców coraz liczniej pracujących w naszym regionie,  postrzegane jako dobre miejsce do życia i pracy.

Do współpracy przy realizacji spotkań zaproszone zostały: Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna oraz Izba Administracji Skarbowej, których przedstawiciele informować będą o legalności zatrudnienia i pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju oraz konsultant Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, który poruszy ważny temat różnorodności kulturowej w kontekście zatrudniania obcokrajowców.
Pracodawcy podczas spotkań dowiedzą się m.in.: w jakim języku zawrzeć z obcokrajowcem umowę i jak nie popełnić błędu przy zatrudnianiu zagranicznych pracowników.

Spotkania odbędą się w dziewięciu wybranych lokalizacjach województwa:

  • 28 luty – Tczew (Dom Przedsiębiorcy, ul. Obrońców Westerplatte 3)

  • 8 marzec – Wejherowo (Starostwo Powiatowe w Wejherowie, ul. 3 Maja 4)

  • 14 marzec – Gdynia (Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, , ul. Kołłątaja 8)

  • 19 marzec – Stegna (Urząd Gminy w Stegnie, ul. Gdańska 34)

  • 22 marzec – Człuchów (Międzyszkolny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie, 
    ul. Koszalińska 2)

  • 26 marzec – Lębork (Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, ul. Gdańska 35))

  • 29 marzec – Bytów (Starostwo Powiatowe, ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2)

  • 10 kwiecień – Gdańsk (MTP – Gdańsk, ul. Żaglowa 11)

  • 26 kwiecień – Kwidzyn (Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, ul. Górki 3A)

Rekrutacje na spotkania prowadzą odpowiednie dla lokalizacji powiatowe urzędy pracy. 

Zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemców nie słabnie
Statystyki niezmiennie pokazują, że pomorscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców, a atrakcyjne oferty pracy oraz bliskość językowa i kulturowa sprawiają, że cudzoziemcy chcą  u nas pracować, a nawet zamieszkać na stałe w naszym regionie. Cykl spotkań „Pomorskie wspiera pracodawców" rozpoczęliśmy w grudniu 2017 roku. Wówczas 300 pracodawców skorzystało z bezpłatnych szkoleń i zapoznało się z nowymi przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. W zeszłym roku w szkoleniach z legalnego zatrudniania cudzoziemców uczestniczyło ponad 200 pracodawców.

Ubiegły rok był  przełomowy jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców – zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców: wprowadzono nowy typ zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego w 2018 roku wpłynęły ponad 132 tysiące oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. Średnio w miesiącu składanych było 11 tys. oświadczeń. Ten trend się utrzymuje –  w styczniu tego roku pomorscy pracodawcy złożyli 11,5 tys. oświadczeń. Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90 %), którzy znajdują zatrudnienie we wszystkich powiatach naszego województwa.

Załączniki

Program legalność zatrudnienia - Tczew
Program legalność zatrudnienia - Tczew.pdf 282 KB
Program legalność zatrudnienia - Wejherowo
Program legalność zatrudnienia - Wejherowo.pdf 279 KB
Program legalności zatrudnienia - Gdynia
Program legalności zatrudnienia - Gdynia.pdf 273 KB
Program legalność zatrudnienia - Stegna
Program legalność zatrudnienia - Stegna.pdf 285 KB
Program legalności zatrudnienia - Człuchów
Program legalności zatrudnienia - Człuchów.pdf 278 KB
Program legalność zatrudnienia - Lębork
Program legalność zatrudnienia - Lębork.pdf 291 KB
Program legalności zatrudnienia - Bytów
Program legalności zatrudnienia - Bytów.pdf 271 KB
Program legalności zatrudnienia - Gdańsk
Program legalności zatrudnienia - Gdańsk.pdf 291 KB
Program legalności zatrudnienia - Kwidzyn
Program legalności zatrudnienia - Kwidzyn.pdf 291 KB