Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Szkolenie nt. zatrudniania cudzoziemców – nowe przepisy

Zapraszamy pomorskich przedsiębiorców na szkolenie 5 czerwca br. poświęcone tematyce zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

1 czerwca 2025 roku wchodzi w życie nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2025 r. - rewolucja czy ewolucja w procesie zatrudnienia cudzoziemców?

Samorząd Województwa Pomorskiego - w ramach inicjatywy "Pomorska Platforma Współpracy na rzecz cudzoziemców na regionalnym rynku pracy" (PPW) - zaprasza na szkolenie poświęcone zmianom legislacyjnym oraz praktycznym aspektom zatrudniania cudzoziemców. Organizacja szkolenia to element szerszego zaangażowania Samorządu Województwa Pomorskiego w działania na rzecz promowania legalnego i bezpiecznego zatrudnienia, wzmacniania kompetencji instytucji rynku pracy, wspierania pracodawców w adaptacji do zmieniających się warunków prawnych, wspierania cudzoziemców w integracji. Inicjatywa PPW stanowi platformę współpracy międzysektorowej łącząc administrację publiczną, instytucje kontrolne i środowisko pracodawców - w celu zapewnienia dobrych standardów zatrudniania cudzoziemców w regionie.

Szkolenie realizowane jest we współpracy z nw. Partnerami PPW:

  • Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku
  • Morski Oddział Straży Granicznej
  • Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Gdański Urząd Pracy.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?

Nowa ustawa systematyzuje i w wielu aspektach zmienia zasady powierzania pracy cudzoziemcom, w tym w zakresie wymaganej dokumentacji, procedury uzyskiwania zezwoleń, odpowiedzialności pracodawców w przypadku nieprawidłowości.
Uczestnicy szkolenia otrzymają aktualne i praktyczne informacje, wspierające prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorców zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sposób odpowiedzialny i transparentny w zmieniającym się otoczeniu prawnym.

Zachęcamy do udziału w spotkaniu pomorskich przedsiębiorców, którzy chcą poznać kluczowe zmiany prawne i dowiedzieć się jak:

  • usprawnić proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców,
  • zadbać o zgodność z nowym prawem i unikać błędów,
  • dobrze przygotować się na kontrolę właściwych organów państwowych,
  • samorząd wspiera procesy integracji pracowników z doświadczeniem migracyjnym.

Ustawa zwiększa bezpieczeństwo cudzoziemców na rynku pracy, nowe regulacje to nie tylko większy nadzór i nowe obowiązki, to także realne korzyści dla pracodawców, takie jak:

  • pełna elektronizacja postępowań,
  • szybszy obieg dokumentów i mniejsze ryzyko błędów,
  • likwidacja testu rynku pracy,
  • przyspieszona procedura rozpatrywania wniosków,
  • większa przewidywalność dla biznesu - bardziej przejrzyste zasady odmów i wydawania zezwoleń.

Lista prelegentów:

  1. Pani Marta Jeka, Starszy inspektor wojewódzki, Oddział ds. Legalizacji Zatrudnienia Cudzoziemców, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku (PUW)
  2. Pani Sylwia Dymnicka-Iwaniuk, Kierownik Działu Zatrudnienia Cudzoziemców, Gdański Urząd Pracy (GUP)
  3. Pani ppor. SG Adrianna Kowalonek, Kierownik Sekcji ds. Migracji, Wydziału ds. Cudzoziemców, Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG)
  4. Pani chor. SG Beata Stępniak, Starszy specjalista Sekcji ds. Migracji, Wydziału ds. Cudzoziemców, Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG)
  5. Pani Karolina Szałkowska, Starszy inspektor pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku (OIP), 
  6. Pani Agnieszka Zabłocka, Dyrektorka Kancelarii Marszałka Województwa, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP)

Termin: 5 czerwca 2025 r., godz. 10:00-13:00
Miejsce: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gdańsk, ul. Okopowa 21/27, sala Okrągła (parter)
Udział w szkoleniu jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie Evenea, Hasło: PPW2025

Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: e-mail: ppw@wup.gdansk.pl, tel. 58 32 64 864

Załączniki

Program PPW 5.06.25
Program PPW 5.06.25.pdf 516 KB