Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Rzemiosło: ważna część pomorskiej gospodarki

Firmy rzemieślnicze są obecne w większości branż kluczowych dla Pomorza, a ich działalność buduje markę regionu.

​​​Pomorskie firmy rzemieślnicze to głównie mikroprzedsiębiorstwa, które widoczne są w kluczowych dla regionu sektorach. Są obecne m.in. w branży budowalnej, meblarskiej, kreatywnej, rolnej i spożywczej, turystycznej, metalowej i maszynowej. Na Pomorzu bardzo ważną gałęzią rzemiosła jest to artystyczne, głównie branża złotniczo-jubilerska i bursztyniarska czy stolarstwo artystyczne. Często są to firmy prowadzone od kilku pokoleń, które łączą tradycję i doświadczenie z nowoczesnymi technologiami.
Rzemiosło to ciekawa opcja kariery zawodowej – daje dużo satysfakcji, pozwala realizować pasje oraz zainteresowania, można się nim zająć także na późniejszych etapach ścieżki zawodowej. Dla młodych to szansa,  aby uczyć się zawodu w praktyce, zdobywać umiejętności, które zwiększą ich szanse na rynku pracy.

Branże rzemieślnicze potrzebują pracowników

Zawody rzemieślnicze są bardzo dobrze widoczne w strukturze zawodów ujętych w badaniu Barometr Zawodów. To coroczne badanie prognozujące zapotrzebowanie na pracowników w różnych branżach i profesjach, z uwzględnieniem lokalnej specyfiki rynków pracy. Stanowi ono jednoroczną prognozę, która pełni rolę praktycznej wskazówki dla różnych uczestników rynku pracy – osób poszukujących zatrudnienia, młodzieży planującej ścieżkę zawodową, a także pracodawców. Na Pomorzu, podobnie jak w całej Polsce, badanie to jest realizowane już od 10 lat, a za jego koordynację w województwie pomorskim odpowiada Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. W przygotowanie prognozy zaangażowani są eksperci z całego regionu, wśród nich znajdują się nie tylko pracownicy powiatowych urzędów pracy, ale również doradcy zawodowi, przedstawiciele agencji zatrudnienia, organizacji pozarządowych i pracodawców, a także specjaliści z urzędów miast i starostw powiatowych. Szczególne znaczenie w tworzeniu Barometru Zawodów ma głos rzemieślników.
– Reprezentanci izb rzemieślniczych i cechów rzemiosł działających na Pomorzu pełnią ważną rolę w przygotowaniu prognozy. Ich doświadczenie i znajomość lokalnych uwarunkowań są nieocenione, zwłaszcza że wiele z zawodów objętych prognozą to właśnie profesje rzemieślnicze, takie jak murarze, mechanicy, elektrycy czy stolarze – podkreśla Izabela Jezierska, dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Wyniki badania wskazują, że największy deficyt pracowników odczuwa branża budowlana, w której obecne są zawody rzemieślnicze. Chodzi o betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, robotników budowalnych, murarzy i tynkarzy, brukarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, monterów instalacji budowlanych.
Kadry brakuje również w branży produkcyjno-przetwórczej, gdzie potrzebni są pracownicy zajmujący się obróbką drewna i stolarze, ślusarze, operatorzy obrabiarek skrawających; w branży gastronomiczno-turystycznej, która potrzebuje kucharzy; w branży elektro-energetycznej - jest zbyt mało elektryków, elektromechaników, elektromonterów, żeby zaspokoić potrzeby firm i przedsiębiorstw czy mechaniczno-motoryzacyjnej odnotowującej deficyt mechaników pojazdów samochodowych.

Rzemiosło jako marka premium

Rok 2025 ustanowiony przez Sejmik Województwa Pomorskiego Rokiem Pomorskiego Rzemiosła jest okazją do tego, aby pokazać, że rzemiosło i jego dziedzictwo stanowią istotny zasób Pomorza mający wpływ na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny regionu. W związku z tym w ciągu roku w całym województwie odbywają się  różnorodne wydarzenia – konferencje, szkolenia i warsztaty, prelekcje, spotkania poświęcone tematyce rzemiosła.
–  Chcemy pokazywać bogactwo i tradycję rzemiosła, promować je jako polską markę premium – mówi Małgorzata Wokacz-Zaborowska, dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Okazją do rozmowy o osiągnięciach pomorskiego rzemiosła i zaprezentowania zawodów  rzemieślniczych, jako atrakcyjnej ścieżki rozwoju kariery zawodowej pozwalającej na realizację pasji i rozwijanie talentów było majowe posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy (PWRRP) - poniżej galeria zdjęć. 

Spotkanie odbyło się w siedzibie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw przy ul. Piwnej w Gdańsku. Członkowie Rady mieli możliwość zapoznać się z ofertą zespołu szkół pn. Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy, prowadzonego przez Izbę Rzemiosła. Rada doradza Marszałkowi Województwa Pomorskiego w sprawach rynku pracy, a jednym z zadań, które realizuje jest m.in. opiniowanie nowych kierunków kształcenia w regionie, które są proponowane przez szkoły.