Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Pomorzanie chcą się uczyć. Pomagają im w tym projekty unijne

Współczesny świat zmienia się w zawrotnym tempie. Rozwój technologii, globalizacja oraz dynamiczne przemiany na rynku pracy sprawiają, że umiejętność nieustannego kształcenia się staje się kluczowa dla każdego człowieka. Pomorzanom w procesie zdobywania wiedzy pomagają projekty finansowane ze środków unijnych. 

Wchodząca do firm cyfryzacja i automatyzacja, ale też zmiany klimatyczne dynamicznie zmieniają pomorski rynek pracy. Pojawiają się nowe technologie, dzięki którym firmy utrzymują swoją pozycję na rynku. Jednocześnie wymaga to od pracowników tego, aby dysponowali odpowiednimi kompetencjami, kwalifikacjami oraz umiejętnościami. Ich nabywanie oraz doskonalenie to już konieczność, a inwestowanie w ten proces przynosi korzyści wszystkim. Pracownicy podążając za zmianami zwiększają swoją wartość na rynku pracy, zaspokajają własne aspiracje i potrzeby, realizują pasje i zainteresowania. Z kolei pracodawcy zyskują wykwalifikowaną kadrę, co bezpośrednio wpływa na konkurencyjność ich firm.

Pomorzanie coraz chętniej się dokształcają
W 2022 r. odsetek mieszkańców regionu w wieku 25–64 lata, którzy brali udział w kształceniu ustawicznym, wynosił 7,5 proc. Rok później wzrósł do 9,2 proc. Pomorze jest na szóstym miejscu w kraju pod względem poziomu kształcenia ustawicznego mieszkańców. Oznacza to, że coraz więcej osób czuje potrzebę ciągłego rozwoju.
– Zależy nam na tym, żeby wspierać mieszkańców regionu w tych dążeniach. Nie jest to tylko korzyść dla jednostki, ale też dla całego Pomorza. Im więcej osób z odpowiednimi kompetencjami, umiejętnościami i kwalifikacjami, tym większe szanse na stabilność w firmach, co ostatecznie przekłada się na dobrą sytuację gospodarczą regionu – podkreśla Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Dlatego też uruchomiliśmy projekty w obszarze kształcenia ustawicznego, finansowane z Funduszy Europejskich, które bardzo konkretnie wspierają Pomorzan w budowaniu swojej pozycji na rynku pracy. 

​​​​​​Te projekty nadają kierunek zawodowy
"WEKTOR. Metropolitalny System Finansowania Kształcenia" to projekt skierowany do osób dorosłych, które chcą podnieść swoje kompetencje lub przekwalifikować się. Projekt rusza w II kwartale 2025 r. i potrwa do czerwca 2029 r. Mogą z niego skorzystać mieszkańcy Trójmiasta oraz powiatów: gdańskiego,  kartuskiego, puckiego, wejherowskiego, nowodworskiego. Polega on na tym, że uczestnik projektu może podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć nowe kompetencje lub umiejętności, potwierdzić posiadane umiejętności egzaminem lub certyfikatem (chodzi o usługi skupione w Biurze Usług Rozwojowych) oraz uzyskać zwrot poniesionych kosztów aż do 95 proc. ich wartości. Maksymalna kwota dofinansowania na 1 uczestnika wynosi maks. 9,5 tys. zł brutto. Inny projekt, czyli „Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego”, którym kieruje Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, pomoże mieszkańcom powiatów słupskiego, bytowskiego, lęborskiego i miasta Słupsk. Poprzez udział np. w kursach, szkoleniach będą mogli zdobyć nowe umiejętności i znaleźć wymarzoną pracę, awansować w obecnej czy zmienić branżę. Jego realizacja rozpocznie się w II kwartale 2025 roku i potrwa do 2029 r.
- W obu tych projektach swoje wsparcie oferują doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Będą wspierać klientów w wyznaczaniu celów oraz w nakreśleniu strategii ich osiągania, razem z nimi zweryfikują ich plany rozwoju w oparciu o osobiste predyspozycje  potrzeby uczestników projektów – wyjaśnia Izabela Jezierska, dyrektor instytucji.
Trzecim projektem, który także wspiera uczenie się przez całe życie, jest „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształtowania zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez cały życie, w tym uczenia się dorosłych”- Pomorskie Kompetencje Jutra, który rozpoczął się w czerwcu 2023 r. i potrwa do czerwca 2026. To projekt finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przy wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku oraz Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Działania WUP w Gdańsku koncentrują się na kilku obszarach. Pierwszy z nich to rozwój 
Pomorskiego System Poradnictwa Zawodowego (PSPZ), która skupia doradców zawodowych z całego regionu. Są oni rzecznikami i ambasadorami rozwoju umiejętności, partnerami w tworzeniu produktów, które mają pomóc mieszkańcom w wybraniu najlepszych ścieżek rozwoju i zmotywować ich do podnoszenia swoich kompetencji oraz kwalifikacji, zwłaszcza tych, które będą potrzebne do pracy w branżach kluczowych regionu. Ponadto wypracowane zostaną uniwersalne narzędzia, które mają pomóc w świadomym podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych przez mieszkańców regionu w tym osoby pracujące, zatrudnione, bezrobotne, bierne zawodowo z różnych grup, młodych stawiających pierwsze kroki na rynku pracy, pracodawców i ich pracowników. Chodzi o bazy informacji m.in. na takie tematy, jak zmiany na rynku pracy, trendy i tendencje, rozwój technologiczny oraz wiedza nt. kluczowych branż w regionie, a także narzędzia dla mieszkańców i pracodawców do autodiagnozy rozwojowej i kompetencyjnej.
Zależy nam na tym, aby dokształcanie się, zdobywanie umiejętności i kwalifikacji stało się naturalną potrzebą mieszkańców Pomorza. Dlatego włączamy się w inicjatywy, które pomagają mieszkańcom w budowaniu ścieżki zawodowej i odnajdywaniu się na rynku pracy – jako partnerzy oraz realizatorzy. Wszystkie powyższe projekty do takich przedsięwzięć należą – podkreśla Izabela Jezierska. 

Nie tylko mieszkańcy, pracownicy różnych branż także będą się dokształcać 
Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w województwie pomorskim realizowane będą liczne projekty, w których pracownicy branż m.in. turystycznej, medycznej czy publicznych służb zatrudnienia (PSZ) mają szansę doskonalić umiejętności.
- Wpłynie to na podniesienie jakości usług w tych sektorach oraz dostosowanie oferty usług do potrzeb mieszkańców - podkreśla Leszek Bonna, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
Jednym z takich projektów jest „Pomorska Pracownia Rozwoju Umiejętności Publicznych Służb Zatrudnienia”. Będzie on realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.  
- Wyzwania pomorskiego rynku pracy, w tym aktywizacja zawodowa kobiet, młodzieży, osób starszych, biernych zawodowo, niewystarczający udział Pomorzan w kształceniu ustawicznym, rosnące potrzeby kompetencyjne pracodawców w zakresie postępu technologicznego i zielonej transformacji wymagają intensyfikacji działań na rzecz modernizacji i doskonalenia PSZ - podkreśla wicemarszałek Bonna. 
„Pomorska Pracownia Rozwoju Umiejętności Publicznych Służb Zatrudnienia” to projekt, który daje szansę na podniesienie kompetencji i doskonalenie umiejętności min. 270 pracowników ze wszystkich powiatowych urzędów pracy na Pomorzu. Podniosą je oni m.in. w obszarze zdolności cyfrowych, np. obsługi mediów społecznościowych, grafiki komputerowej, co pozwoli lepiej tworzyć treści trafiające do większej grupy klientów urzędów pracy, w tym ludzi młodych. Z kolei rozwijanie umiejętności miękkich pozytywnie wpłynie na komunikację z klientami, w tym na pracę z osobami biernymi zawodowo, która w myśl nowej ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia będzie priorytetem. Natomiast rozwój umiejętności językowych ułatwi kontakt z coraz liczniejszą grupą obcojęzycznych klientów urzędów pracy oraz instytucjonalnymi partnerami zagranicznymi. 

Projekt ten potrwa do 2027 r., a został oficjalnie zainagurowany konferencją  „Wzmacniamy umiejętności dla rynku pracy”, która odbyła się 24 marca 2025 r. Wydarzenie to było szansą do rozmów na temat podnoszenia kompetencji i doskonalenia umiejętności, a jednocześnie okazją do wyróżnienia Pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia, którzy odegrali szczególną rolę w realizacji zadań pomorskich urzędów pracy w roku 2024. Tytułem Profesjonalista Roku uhonorowanych zostało 18 osób – pracowników powiatowych i wojewódzkiego urzędu pracy za wyjątkowe zaangażowanie i wzorową realizację powierzonych zadań, gotowość do zmian oraz koncentrację na podnoszeniu swoich kwalifikacji i wiedzy.

 

Zdjęcie galerii artykułu:  - 1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 10 Zdjęcie galerii artykułu:  - 11 Zdjęcie galerii artykułu:  - 12 Zdjęcie galerii artykułu:  - 2 Zdjęcie galerii artykułu:  - 3 Zdjęcie galerii artykułu:  - 4 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5 Zdjęcie galerii artykułu:  - 6 Zdjęcie galerii artykułu:  - 7 Zdjęcie galerii artykułu:  - 8 Zdjęcie galerii artykułu:  - 9