Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Kompetencje, które budują biznes

​​Forum Przedsiębiorstw to największa konferencja na Pomorzu dla menedżerów i właścicieli firm. Od kilku lat wspiera ją także WUP w Gdańsku.

Od 20 lat pomorscy przedsiębiorcy spotykają się w Gdyni, żeby rozmawiać o tym, co dla nich aktualne i ważne. Aby czerpać inspiracje od ekspertów, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mogą dać im szerszą perspektywę oraz lepiej naświetlić te kwestie, które są dla nich nowe.Forum Przedsiębiorstw to największa konferencja na Pomorzu dla menedżerów i właścicieli firm, która każdego roku gromadzi setki osób.
Od 3 lat włącza się w nią Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który w tym jubileuszowym roku był Partnerem Wspierającym to wydarzenie, a także współtworzył blok dotyczący rozwoju kompetencji liderskich. Postępująca automatyzacja, rozwój technologii i zmieniające się modele biznesowe powodują, że gotowość do uczenia się i adaptacji do zmian stają się kluczowymi wartościami w firmach.
- Temat ten nabiera coraz większego znaczenia – podkreśliła Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku, która powitała uczestników bloku. Jak mówiła rozwój kompetencji przez pracowników oraz pracodawców to już nie opcja a konieczność. Samorząd Województwa Pomorskiego dostrzega tę potrzebę i realizuje liczne projekty w obszarze kształcenia ustawicznego, które konkretnie wspierają Pomorzan w budowaniu swojej pozycji na rynku pracy.


Ludzie na pierwszym planie

Romeo Grzębowski, który od 25 lat zajmuje się prowadzeniem projektów doradczych w obszarze zarządzania ludźmi, rozwoju liderów i zespołów, przedstawiał uczestnikom, jakie kompetencje powinni rozwijać liderzy w obecnych modelach pracy. Wiele mówił o tym, że w czasach, w których presja i stres przekładają się życie zawodowe, a pracownicy mierzą się np. zwypaleniem zawodowym, wyczerpaniem psychicznym, zaburzeniami nastroju postawa szefa-lidera jest szczególnie istotna. Co może więc zrobić, aby jednak zwiększać zaangażowanie zespołu? Np. unikać nadmiernej kontroli, nie przeciążać siebie i zespołu zbytnią koncentracją na bieżących zadaniach, odsłaniać się i pozwolić sobie na pokazanie, że szef to też człowiek i ma gorsze dni oraz słabości.
Nam się wydaje, że musimy być super idealni jako szefowie. Tymczasem właśnie to, że my np. chorujemy czy podejmujemy błędne decyzje sprawia, że nasz autorytet rośnie – mówił Romeo Grzębowski.
Przywołał także badanie, które zrobił Google i wynika z niego, że wygrywać będą ci menedżerowie, którzy będą potrafili wykazywać się empatią, inteligencją emocjonalną, pokażą swoją postawę i wartości, ale też będą potrafili zachęcać pracowników do szukania rozwiązań. Którzy będą chcieli poznać swój zespół, bo to przełoży się na zaangażowanie.
- Pomagajmy ludziom rozwijać ich mocne strony. Jeżeli ja wiem, jakich mam ludzi w zespole, kim są, to wtedy będę wiedział co ich motywuje – podkreślał Romeo Grzębowski i dodał, że te kwestie są szczególnie ważne dla młodych, którzy wchodzą na rynek pracy: - Jeżeli chcemy przyciągać młode pokolenia, to powinniśmy budować firmy, w których chce się pracować – zaznaczył.


Premia jako narzędzie do rozwoju firmy

Tomasz Pietrzak, który jest ekspertem w obszarze strategii i sprzedaży, wspiera firmy w budowaniu efektywnych i rentownych modeli biznesowych, koncentrując się na optymalizacji procesów, wzroście sprzedaży oraz skutecznych strategiach rynkowych, mówił m.in. o zależności między tym, że system premiowania może być także narzędziem do rozwoju firmy, a nie tylko sposobem na nagradzanie. Podkreślał jednak, że trzeba go dopasowywać do modelu organizacji.
- Inaczej wygląda system premiowania, jeżeli biznes jest prosty, a inaczej, gdy złożony. Zachęcam do tego, żeby wziąć od uwagę cykl życia organizacji, bo inaczej funkcjonuje moloch, a inaczej mała, prywatna firma – mówił Tomasz Pietrzak.
To, co sprawdzi się np. w start-upie technologicznym (np. niska podstawa, ale udziały, elastyczny czas pracy, karta zdrowotna, czy szybka ścieżka rozwoju), w firmie usługowej nie będzie działało, bo tam lepiej i skuteczniej zadziałają takie elementy, jak np. premia zespołowa oparta na ocenie klientów czy ekstra dni wolne.


Narzędzia do wspierania rozwoju Pomorzan

Spotkanie było także okazją do przedstawienia narzędzi wspierających rozwój umiejętności i kompetencji pracodawców. Jedno z nich, czyli kwestionariusz do autodiagnozy ich potrzeb, który jest w trakcie tworzenia, pomoże ocenić gotowość firmy na zmiany rynkowe czy zidentyfikuje mocne strony oraz obszary do zmiany. Będzie to również źródło wiedzy na temat lokalnego rynku pracy i kluczowych dla regionu branż. To narzędzie jest wypracowywane przez WUP w Gdańsku w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształtowania zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych"- Pomorskie Kompetencje Jutra, który Województwo Pomorskie realizuje ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Na Forum mówiła o nim Anna Dukowska, która w projekcie jest Animatorką Doradztwa Zawodowego na subregion Metropolitalny Północny woj. pomorskiego.
Z kolei doradcy zawodowi WUP w Gdańsku opowiedzieli o korzyściach, jakie niesie Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który daje pracodawcy możliwość sfinansowania kursów czy szkoleń dla pracowników (więcej info: wup.gdansk.pl/kfs) oraz o projektach finansowanych z Funduszy Europejskich dla Pomorza wspierających rozwój mieszkańców. Zarówno „WEKTOR - Metropolitalny System Finansowania Kształcenia”, jak i „Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego” pomogą mieszkańcom regionu doskonalić umiejętności, które są szczególnie potrzebne w pomorskich firmach. W obu partnerem będzie Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który poprzez udostępnienie uczestnikom możliwości skorzystania ze wsparcia doradcy zawodowego pomoże uczestnikom dopasować ścieżkę dalszego rozwoju w obszarze kariery.