Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Warto być z nami 10-12 maja Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Inspirujące warsztaty rozwojowe z popularnymi blogerkami, odkrywanie talentów i mocnych stron, pokaz kryminalistyki, bogaty w atrakcje event „POWER 2 WORK" na Pikniku Europejskim przy sopockim molo. To tylko niektóre z propozycji, które przygotowaliśmy na weekend Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Przyłącz się i świętuj z nami. Wstęp bezpłatny.
W dniach 10-12 maja, w całej Polsce odbywają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W&nbs;tym roku, ze względu na 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, mają one wymiar szczególny. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, przygotował różnorodne propozycje dla mieszkańców regionu. Sprawdź, co dla Ciebie mamy i zaplanuj swój czas z Funduszami Europejskimi.


Po pierwsze – Wybierz mądrze!
W piątek, 10 maja, w godzinach 9-13, zapraszamy na event „POWER 2 WORK" – Wybieraj Mądrze, w gościnne progi Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. To nasza propozycja skierowana do młodzieży szkól średnich i studentów, a także wszystkich osób, które nie ukończyły 30 roku życia. Podczas eventu, który WUP w Gdańsku organizuje wspólnie z WSB oraz Stowarzyszeniem „Morena", będzie można wziąć udział w inspirujących warsztatach związanych z rozwojem osobistym i zawodowym, motywacją i planowaniem swojej kariery. Warsztaty poprowadzą znane blogerki: Jadwiga Korzeniewska (laboratorium-zmieniacza.pl) oraz Edyta Zając (www.edytazajac.pl), a także doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Morena" opowiedzą zainteresowanym jak wyjechać na europejski wolontariat, przeprowadzą pokaz udzielania pierwszej pomoc i zaprezentują swoje projekty, które są realizowane dzięki Funduszom Europejskim. W czasie eventu pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku odpowiedzą młodym na pytanie, w jakim kierunku się kształcić, by znaleźć zatrudnienie i jakich fachowców potrzebują aktualnie pomorscy pracodawcy, prezentując internetowe narzędzie pn. „Barometr zawodów" będące swego rodzaju przewodnikiem po zawodach pomorskiego rynku pracy na rok 2019. Będziemy rozmawiać też o tym, jakie korzyści daje młodym Pomorzanom udział w projektach finansowanych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i przedstawimy listę projektów, do których trwa nabór. W programie również pokaz technik kryminalistycznych na kampusie WSB.
W pierwszym dniu Dni Otwartych Funduszy Europejskich warsztaty pod nazwą „Wybieraj mądrze" dla młodzieży odbędą się również w trzynastu powiatach w całym województwie – zarówno w szkołach jak i w powiatowych urzędach pracy. Warsztaty prowadzą doradcy zawodowi z powiatowych urzędów pracy w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Kartuzach, Starogardzie, Malborku, Sztumie, Słupsku, Lęborku, Pucku, Kościerzynie oraz Człuchowie.


Po drugie – Warto być z nami
W piątek 10 maja, od godziny 10 do 12 warto też być z nami na Uniwersytecie Gdańskim. Tę ofertę kierujemy przede wszystkim do studentów zagranicznych i tych, którzy przyjechali z innych regionów studiować w Pomorskiem. Zapraszamy ich na spotkanie z trójmiejskimi pracodawcami „POMORSKIE. Warto być z nami". Chcemy przedstawić studentom perspektywy rozwoju zawodowego w regionie i zachęcić ich do związania swojej przyszłości z Pomorzem. O tym, dlaczego Pomorze to najlepsze miejsce do życia i pracy opowie absolwent UG. Następnie siedem firm, które swoje przedstawicielstwa mają na Pomorzu: Arrow, Bayer DNV GL, Fujifilm, PWC, Refinitive oraz State Street zaprezentują swoje oferty staży i pracy dla studentów i absolwentów pomorskich uczelni. Spotkanie zakończy się quizem w języku angielskim z nagrodami i poczęstunkiem.
Zarówno Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku jak i Uniwersytet Gdański, na których organizowane są piątkowe spotkania w ramach DOFE, to beneficjenci Funduszy Europejskich. Dzięki unijnym dotacjom obie uczelnie zrealizowały wiele projektów: infrastrukturalnych, naukowych i edukacyjnych, Fundusze Europejskie znacząco przyczyniły się do ich rozwoju i zwiększenia atrakcyjności.


Po trzecie – świętujmy razem!
12 maja, niedziela, to ostatni dzień Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Spotkajmy się tego dnia na Placu Zdrojowym w Sopocie na Pikniku Europejskim, który Samorząd Województwa Pomorskiego organizuje wspólne z licznymi partnerami. Będzie kolorowo, atrakcyjnie i każdy odwiedzający, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie coś ciekawego. Podczas imprezy Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zaprasza na event „POWER 2 WORK". Na naszym stoisku czekać będą na Was młodzi ludzie, którzy skorzystali z Funduszy Europejskich i za unijną dotację założyli własne firmy – będą z nami Małgorzata Pilarska, właścicielka firmy Gosia Utuli, z którą wspólnie będziecie mogli robić maskotki oraz Paweł Magiera z bogatą ofertą pierogów serwowanych prosto z foodtrucka. Pokaz iluzji zaprezentuje młodego trójmiejski iluzjonista Kajetan Bielecki, a Łukasz Szostak, gdański karykaturzysta, sprezentuje chętnym ich portret w krzywym zwierciadle. Będzie też można zakręcić kołem fortuny, sprawdzić swoje kompetencje współpracy w grupie i zagrać w piłkarzyki, sprawdzić swój czas reakcji na refleksomierzu. W programie pokazy baniek mydlanych, tworzenie fantazyjnych zwierzątek z balonów. Na naszym stoisku będziemy też informować jak skorzystać z Funduszy Europejskich, gdzie w regionie realizowane są projekty, do których trwa nabór, a także o tym jak bezpiecznie szukać sezonowych ofert pracy u zagranicznych pracodawców. Do zobaczenia na Placu Zdrojowym w Sopocie, w niedzielę 12 maja.



Więcej informacji o DOFE 2019
www.dniotwarte.eu
www.facebook.com/pomorskiewunii
 

Załączniki

Program 10 maja - Uniwersytet Gdański
Program 10 maja - Uniwersytet Gdański.pdf 214 KB
Program 10 maja - Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
Program 10 maja - Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku .pdf 796 KB
Harmonogram Warsztatów Wybieraj Mądrze
Harmonogram Warsztatów Wybieraj Mądrze.pdf 119 KB