Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Za nami inspirujące spotkania dla pracodawców

Ważne tematy, doświadczeni szkoleniowcy, przestrzeń do integracji. Blisko 160 pracodawców wzięło udział w seminariach, które w tym roku zorganizowaliśmy w trzech miejscowościach na Pomorzu.

Malbork, Słupsk, Charzykowy blisko Chojnic – to tam odbyły się bezpłatne seminaria dla osób, które kierują zespołem w firmie. Spotkania odbyły się w maju, czerwcu i w październiku, a zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku wraz z powiatowymi urzędami pracy.
Wzięli w nich udział przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw. Podczas seminariów szefowie i menedżerowie mogli dowiedzieć się, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy w regionie. Mówili o tym eksperci z WUP, którzy w każdej z tych lokalizacji przedstawiali m.in. dane obrazujące zapotrzebowanie na specjalistów w obszarach gospodarki (należą do nich np. IT i technologie, transport i logistyka, przemysł i surowce). Wynika z nich także, że w kraju i regionie należy wspierać kształcenie ustawiczne i zdobywanie nowych umiejętności przez wszystkich uczestników rynku pracy. O Krajowym Funduszu Szkoleniowym, który wspiera rozwój umiejętności pracowników i pracodawców oraz ułatwia podnoszenie kompetencji, mówili eksperci z lokalnych PUP-ów. Podczas spotkań przybliżali pracodawcom najważniejsze informacje i dawali praktyczne wskazówki. Później uczestnicy seminariów brali udział w warsztatach prowadzonych przez szkoleniowców – ekspertów współpracujących z biznesem, znających wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się liderzy. 

Tematy ważne dla szefów i menedżerów, wiedza prosto od szkoleniowców

Na seminarium w Charzykowach warsztat o edukacji i wspieraniu pracowników w rozwoju poprowadziła Renata Czajkowska, która jest coach mentorką, trenerką, wykładowczynią, ma również ponad 20-letnie doświadczenie w branży HR zdobyte w globalnych korporacjach oraz we własnej firmie. Podczas warsztatów rozmawiała z uczestnikami m.in. o tym, jakimi pozafinansowymi metodami tworzyć środowisko pracy zwiększające motywację i zaangażowanie.
- Inne czynniki przyciągają ludzi do firmy, a inne wpływają na to, że w niej zostają – mówiła Renata Czajkowska.
Wśród tych, które powodują, że osoba chce pracować w danym miejscu wymieniła – poza finansami – np. możliwość elastycznej pracy, rozwój, stabilizację. Z kolei wśród elementów, które zatrzymują pracowników są takie czynniki, jak atmosfera, zaufanie oraz tzw. bezpieczeństwo psychologiczne.
- Chodzi o zapewnienie przez lidera takich warunków, gdzie ludzie są wysłuchani oraz mogą popełniać błędy, bo dzięki nim się też uczą – podkreślała.
W tym samym czasie w sali obok odbywał się warsztat o roli lidera w zarządzaniu zespołem różnorodnym kulturowo, zwłaszcza w takim, w którym funkcjonują Ukraińcy i Białorusini. Poprowadziła go Ewa Szabuniewicz, ekspertka z równie długim doświadczeniem w pracy w międzynarodowych zespołach, różnych branżach i w pełnym zakresie procesów HR. Specjalizuje się w obszarze zarządzania i wsparcia strategii, kultury organizacyjnej i zmian.
W trakcie warsztatu pokazywała m.in. jak wiele nas łączy z pracownikami ze wschodu (np. gościnność, szczerość), a jednocześnie w których aspektach jesteśmy odmienni (podejście do czasu).
- Różnorodność jest wspaniała, tylko trzeba pozostać otwartym i wiedzieć, jak zniwelować te różnice – zaznaczała Ewa Szabuniewicz.
Z pracodawcami rozmawiała także o budowaniu dobrej komunikacji w firmie i relacji. Przestrzegała m.in. przed uprawianiem takiego stylu zarządzania, w którym to „szef ma zawsze rację".
- Jeżeli tak robimy, to wtedy sami sobie „strzelamy w kolano", bo nie zatrudnimy specjalistów. Poza tym dzisiejszy pracownik, niezależnie od tego, czy jest z Ukrainy, Białorusi czy z Polski wie więcej o uwarunkowaniach pracy i oczekuje dwustronnej komunikacji – wyjaśniała.
Uczestnicy obu warsztatów chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach, dzielili się spostrzeżeniami z prowadzącymi, a także między sobą. Podobała im się forma seminariów, która zachęcała z jednej strony do zaczerpnięcia wiedzy, a z drugiej do aktywnego uczestnictwa.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców

WUP w Gdańsku od lat wspiera pracodawców w budowaniu dobrych miejsc pracy organizując spotkania, które dają im możliwość rozwoju swoich umiejętności i odpowiadają na ich potrzeby. Tematyka warsztatów odbywających się podczas tegorocznych seminariów została sformułowana na bazie ubiegłorocznych ankiet – pracodawcy określali w nich, które zagadnienia ich interesują. Dodatkowo, w każdej z lokalizacji uczestnicy mogli wybrać, który temat bardziej im odpowiada – do wyboru były zawsze dwa. Poruszaliśmy takie tematy, jak komunikacja w firmie, budowanie relacji oraz rozwijającego klimatu, edukacja i wspieranie rozwoju pracowników, zarządzanie zespołem, w którym obecni są cudzoziemcy. Łącznie w naszych seminariach wzięło udział ok. 160 osób.

Zobacz:
Zdjęcie galerii artykułu:  - 20231002_101132.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 20231002_101132.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 20231002_103348.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 20231002_110827.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 20231002_114010.jpg&imagePreview=1