Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

30 sierpnia br. odbyło się spotkanie z cyklu„Wentyl HR” poświęcone legalizacji pobytu i zatrudnienia pracowników z zagranicy

Invest in Pomerania działająca w ramach Agencji Rozwoju Pomorza zorganizowała ciekawe spotkanie informacyjne pt. „Polskie prawo pracy jako źródło nieporozumień z pracownikami z zagranicy".

Spotkanie z serii „Wentyl HR" poświęcone legalizacji pobytu i zatrudnienia pracowników z zagranicy wpisuje się w cele Pomorskiej Platformy Współpracy (PPW) na rzecz cudzoziemców na regionalnym rynku pracy. Wśród prelegentów i ekspertów nie zabrakło przedstawicieli partnerów PPW, Pomorski Urząd Wojewódzki reprezentowała Pani Katarzyna Baranowicz – kierownik Oddziału ds. legalizacji pobytu cudzoziemców, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w imieniu, którego wystąpiła Pani Klaudia Iwicka - wiceprezeska i współzałożycielka stowarzyszenia oraz Gdańskiego Urzędu Pracy reprezentowanego przez Panią Sylwię Dymnicką – kierownik Działu Zatrudnienia Cudzoziemców.
 
Formuła spotkania pozwalała nie tylko na przekazanie merytorycznej wiedzy ale dawała możliwość odniesienia się do wcześniej przesłanych przez uczestników tematów i zadawania pytań podczas spotkania. Podczas ożywionej dyskusji omówiono m.in. zagadnienia dotyczące unikania problemów z legalizacją pobytu obcokrajowców, formalności proceduralne związane z uzyskania zezwolenia na pobyt i pracę, jak zrozumieć perspektywę osoby nieznającej polskiego porządku prawnego. Omówiono także zmiany w prawie dotyczącym outsourcingu pracowników.
 
Dzięki transmisji on-line grono odbiorców było znacznie większe od liczby uczestników zgromadzonych na sali, jednak tylko ci ostatni mieli okazję do networkingu oraz omówienia z ekspertami indywidulanych problemów, z którymi spotykają się w pracy.
 
Podczas spotkania poruszono wiele tematów wskazanych przez pracodawców:
  1. Przykłady przepisów polskiego prawa pracy oraz zwyczajów panujących w miejscu pracy szczególnie problematycznych do zrozumienia dla konkretnych narodowości.
  2. Jakie są najczęstsze wyzwania związane z rozumieniem i interpretacją przepisów?
  3. Jak wygląda proces legalizacji pobytu i jak wyglądają najczęstsze błędy lub niedopełnienia formalności?
  4. Od czego zależy czas obsługi wniosku o legalizację pobytu?
  5. Jakie są wyzwania i korzyści z zatrudniania obcokrajowców?
  6. Jakie zmiany prawne pojawiły się w ostatnim czasie w kontekście outsourcingu pracowniczego?
  7. Jakie wyzwania stoją przy współpracy z pośrednikami pracy?
  8. Jak obcojęzyczni rodzice radzą sobie w kontakcie z polskimi instytucjami (szkoły, szpitale, urzędy)?
  9. Jakie zmiany w polskim prawie pracy mogłyby pomóc w zminimalizowaniu potencjalnych nieporozumień i problemów? Być może są rzeczy nie wymagające zmian prawnych, a korzystania z aktualnych przepisów?
  10. Jak możemy wpływać na zmiany w polityce regionalnej lub strategię województwa w zakresie poruszanego tematu?
  11. Czy zagraniczni pracownicy mają dostęp do odpowiedniej pomocy prawnej w przypadku sporu z pracodawcami? Jakie są najczęstsze trudności w uzyskaniu pomocy? Brak tłumacza?
  12. Czy są jakieś pozytywne przykłady, gdzie polskie prawo pracy jest bardziej korzystne dla pracowników z zagranicy, niż to przyjęte w kraju ich pochodzenia?
  13. Czy istnieją programy integracyjne lub informacyjne, które pomagają w zrozumieniu polskich przepisów? Jeśli nie, co powinno znaleźć się w jego zakresie?
  14. Najczęstsze problemy dnia codziennego, z jakimi stykają się obcokrajowcy w Polsce?
  15. Na co najczęściej skarżą się pracodawcy?
  16. Jak wygląda sytuacja z nostryfikacją i certyfikacją pracowników z zagranicy?
W przypadku zainteresowania udziałem w podobnym spotkaniu prosimy o informację na adres: ppw@wup.gdansk.pl .