Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów!

W kalendarzu dojrzałych mieszkańców Gdańska październik to miesiąc szczególny. To właśnie wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a na AMBEREXPO odbywa się Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. W tym roku popularny Festiwal odbędzie się w środę, 19 października. Jak co roku na osoby powyżej 50. i 60. roku życia będą czekać dedykowane im oferty pracy, bezpłatne badania medyczne, ciekawe pokazy, koncerty muzyczne oraz kilkanaście innych atrakcji. Wstęp bezpłatny.

Pomysłów na aktywność w dojrzałym wieku jest naprawdę wiele i... wszystkie będzie można znaleźć na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów, który odbędzie się na AMBEREXPO w środę, 19 października w godzinach 10:00-15:00. Wydarzenie organizowane jest przez Gdański Urząd Pracy już od 2018 roku i za każdym razem dostarcza wielu pozytywnych emocji. Podobnie jak w poprzednich latach, również tym razem oferta wystawiennicza wydarzenia podzielona będzie na kilka stref. Najważniejsza z nich poświęcona będzie pracy, gdzie na nowych pracowników czekać będzie 40 firm, w tym m.in. Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Lotos, Oriflame, PZU, Restauracja Ducha 66 czy Synexus. Poszukiwani będą kierowcy, pracownicy recepcji, konserwatorzy, pracownicy restauracji, testerzy kosmetyków, ogrodnicy i księgowi. W ramach strefy każdy będzie mógł także skorzystać z konsultacji w zakresie tworzenia dokumentów aplikacyjnych, wykonać zdjęcie do CV czy przejść symulowaną rozmowę kwalifikacyjną. 
 

W zdrowym ciele…

Ważną częścią Festiwalu będzie również Strefa Zdrowego Stylu Życia. To właśnie tutaj seniorzy będą mogli bezpłatnie wykonać kilkanaście różnego rodzaju badań, w tym EKG i analizę krwi. Diagnostyka medyczna prowadzona będzie również w specjalistycznych pojazdach medycznych: kardiobusie, spirobusie, mammobusie, słuchobusie, trychobusie, osteobusie oraz dermobusie, a otrzymane wyniki omówią na miejscu specjaliści. W festiwalowych boksach zasiądą także lekarze i eksperci, m.in. psycholog, seksuolog, dietetyk, diabetolog, fizjoterapeuta i optyk. Nie zabraknie innowacyjnych form rehabilitacji. Dla seniorów dostępne będą zabiegi tlenoterapii, wibroterapii, a także inhalacje wodorem.
W dobrym stylu
Wszystkiego o trendach panujących w senioralnej modzie będzie się można dowiedzieć w Strefie Mody i Urody, gdzie każdy będzie mógł skorzystać z porad wizażystów i zabiegów pielęgnacyjnych prosto z salonu beauty. Także tutaj odbędą się niezwykłe metamorfozy seniorów uwzględniające m.in. pełny makijaż i opiekę fryzjerską oraz warsztaty krawieckie.
Zobacz świat jutra… już dziś
Podczas gdy wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądać przyszłość, seniorzy odwiedzający Festiwal  zobaczą ją już teraz! Wszystko za sprawą wystawców obecnych w Strefie Nowych Technologii, którzy m.in. zaprezentują nowoczesny sprzęt AGD, udostępnią do testów elektryczne rowery i hulajnogi, a także zaproszą do udziału w spektakularnych naukowych eksperymentach.


Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Bardziej przyziemne tematy poruszane będą w Strefie Bezpieczeństwa, Informacji i Wolontariatu. Zasiądą w niej eksperci, którzy będą doradzać m.in. na temat prawa spadkowego i przechodzenia na emeryturę. Wśród wystawców nie zabraknie funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy wyjaśnią, jak ustrzec się przed oszustwami, z kolei pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnią czym jest e-recepta i omówią zasady korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i programu bezpłatnych leków.

Koncert, grill i livecooking!
Październikowe wydarzenie na AMBEREXPO to prawdziwy festiwal, dlatego nie może na nim zabraknąć dobrej zabawy i rozrywki na najwyższym poziomie. Zadbają o to wystawcy w Strefie Wypoczynku i Kultury, którzy zaprezentują harmonogram zbliżających się wydarzeń w Operze Bałtyckiej i Teatrze Wybrzeże, przedstawią nowości wydawnicze dostępne w miejskich bibliotekach, a także zaproszą do udziału w warsztatach plastycznych, zajęciach tanecznych i wspólnego grillowania. Z kolei pasjonatów kuchni w najlepszym wydaniu ucieszy pokaz gotowania na żywo w wykonaniu szefa kuchni jednej z trójmiejskich restauracji. Zdradzi on nie tylko kulinarne sekrety mistrzów, ale i poczęstuje seniorów swoimi popisowymi daniami. Festiwal jak co roku zakończy prawdziwe muzyczne show w wykonaniu finalistów popularnego programu The Voice Senior 3 – Jerzego Hermana i Andrzeja Bilińskiego.

plakat informacyjny festiwal pracy

Szczegółowe informacje o Festiwalu, w tym program wydarzenia, znaleźć można na stronie www.festiwalaktywnosci.pl

/Łukasz Iwaszkiewicz, Gdański Urząd Pracy/