Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Ukraińcy zainteresowani pomorskim rynkiem pracy

Blisko pół roku z profesjonalnego wsparcia doradców zawodowych w Gdańsku i Słupsku korzystają ob. Ukrainy szukający zatrudnienia w naszym regionie. Do punktów prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zgłaszają się głównie kobiety.

Poradnictwo zawodowe dla obywateli Ukrainy to usługa specjalnie zaprojektowana. Ma na celu kompleksowe wspieranie cudzoziemców w poruszaniu się po pomorskim rynku pracy. Zainteresowany może m.in. liczyć na rozmowę dotyczącą kwalifikacji i umiejętności, pomoc w przygotowaniu CV i szukaniu możliwości podjęcia pracy w branżach niekoniecznie związanych z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Najważniejsze jest to, że to klient decyduje, jak chce skorzystać z możliwości, które daje ta usługa.

Przybywają na Pomorze, część z nich zostanie

Usługa  jest dostępna od marca w siedzibach urzędu w Gdańsku (ul. Żabi Kruk 16) i w Słupsku (ul. Jaracza 18A). O tym, że można skorzystać z takiego wsparcia obywatele Ukrainy dowiadują się z różnych źródeł – głównie od znajomych i rodziny oraz w punktach informacyjnych usytuowanych w różnych instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych.
- Skupiamy się nie tylko na informacjach ściśle związanych z poruszaniem się po pomorskim rynku pracy. Aby nasze wsparcie było jak najbardziej użyteczne, często przekazujemy klientom z Ukrainy rozpoczynającym swoje życie na Pomorzu informacje o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc związaną z zakwaterowaniem, świadczeniami socjalnymi czy pobytem na terenie kraju. Doradzamy tak, by klienci jak najskuteczniej mogli połączyć życie prywatne z zawodowym – mówi Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
W Gdańsku zainteresowani mogą również korzystać z bezpłatnej pomocy radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W rozmowach wspierają obywateli Ukrainy tłumacze – studenci wolontariusze z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Do 16 sierpnia łącznie w obu punktach udzielono 1076 porad, głównie kobietom w różnym wieku.
- Z rozmów z klientami wynika, że część z nich ma zamiar zostać w Polsce. To właśnie te osoby są szczególnie zainteresowane korzystaniem z usług doradztwa zawodowego oraz rozwoju osobistego. Często chcą się przekwalifikować lub powrócić na rynek pracy po przerwie związanej np. z wychowywaniem dziecka, niektórzy rozważają założenie własnej działalności gospodarczej – relacjonuje Krystyna Kubińska, wieloletni pracownik WUP w Gdańsku, a obecnie doradca zawodowy, która biegle posługuje się językiem ukraińskim. Od marca zasiliła gdański zespół punktu pomocy obywatelom Ukrainy.

Mają różne doświadczenia i potrzeby, ale to tu na Pomorzu widzą swoją przyszłość

Każdy klient i klientka to osobna historia. Chociaż okoliczności przybycia obywateli Ukrainy do naszego kraju w ostatnim czasie są podobne, to wizja przyszłości - w tym dotyczącej rozwoju zawodowego - każdej z obsługiwanych osób w punktach WUP jest różna. Dlatego też tak ważne jest indywidualne podejście do potrzeb, które w pierwszej kolejności muszą być trafnie zdiagnozowane, a następnie dostosowane do szeroko rozumianego potencjału każdej osoby.
Na przykład Swietłana, która korzystała ze wsparcia punktu informacyjnego przy ul Żabi Kruk przyjechała na Pomorze 9 kwietnia br. bezpośrednio z terenów objętych działaniami wojennymi, razem z trójką dzieci – córką i dwoma synami.
- Mamy zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, udało się również znaleźć szkoły dla dzieci w tym samym mieście. Córce udało się zakończyć rok szkolny 2021/2022 w szkole podstawowej, a jednemu z synów w technikum. Synowie korzystali równolegle z nauki w Ukrainie i w Polsce. Najstarszy w czerwcu podjął pracę w Polsce. Od września dwoje dzieci będzie kontynuowało tu naukę – wyjaśnia.
Informację o punkcie otrzymała od znajomej. Przyszła, aby przygotować CV w języku polskim oraz skorzystać z porady prawnej.
- Dzięki tej pomocy udało się znaleźć dzieciom szkoły, w których mogły kontynuować naukę. W związku z tym mogłam rozpocząć pracę jako pomoc kuchenna w hotelu – mówi Swietłana.
O wsparciu opowiedziała znajomym z Kościerzyny, oni także skorzystali z porady prawnej.
Pracę rozpoczęła w czerwcu, jak mówi jest zadowolona z aktualnego zajęcia. Nie zna jeszcze dobrze języka polskiego, ale nie jest to dla niej duże utrudnienie.
- Każdy z moich współpracowników jest bardzo życzliwy i próbuje przekazywać mi informacje w sposób zrozumiały. Z każdym dniem poznaję coraz więcej słówek z języka polskiego, uczę się go samodzielnie, głównie w pracy – opowiada.
Jak mówi chciałaby zostać na dłużej w Polsce, Gdańsk jej się podoba.

Dziękują za pomoc, rekomendują znajomym 

Ankiety badające satysfakcję klienta pokazują, że odwiedzający punkt w Gdańsku chwalą obsługę punktu za profesjonalne podejście i pomoc, uważne rozeznanie możliwości i talentów klienta oraz życzliwość.
- Ankiety klienci mogą wypełniać w punkcie. Najczęściej wpisują, że są zadowoleni z usługi, wdzięczni za pomoc, dziękują za pomoc w przygotowaniu CV, które jest dla nich nowością i sprawia nieco trudności [w Ukrainie zamiast CV funkcjonuje książeczka pracy – red.], cieszą się, że otrzymali wszystkie potrzebne informacje i będą nas rekomendować znajomym. To dla nas ważny sygnał, że przychodzący do nas obywatele Ukrainy tak pozytywnie mówią o naszej pracy i że spełnia ona ich oczekiwania – mówi Krystyna Kubińska.
Co ciekawe, w ostatnim czasie w gdańskim punkcie zaczęli pojawiać się także obywatele Ukrainy, którzy w Polsce mieszkają już od kilku lat.
- To dla nas ważna informacja. Oznacza to, że kierunek który wybraliśmy, czyli stopniowe rozwijanie usługi dla obywateli Ukrainy w poradnictwo dla wszystkich obcokrajowców na Pomorzu jest potrzebne. Stanowi także ważny element działań wzmacniających rozwój zasobów pracy, które w związku z tym, że stajemy się coraz starsi jako społeczeństwo są tak potrzebne dla regionalnego rynku pracy i pomorskiej gospodarki – dodaje Izabela Jezierska.