Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Jak efektywnie zarządzać pracownikami?

Jaką rolę pełni lider w budowaniu relacji z zespołem, dlaczego warto poznawać pracowników oraz ich potrzeby, jak komunikować się z zespołem. O tym rozmawialiśmy z pracodawcami zrzeszonymi w kwidzyńskich organizacjach.

Spotkanie w formie śniadania biznesowego zostało zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych z Kwidzyna i Spółdzielnią Produkcyjno-Usługową "Rodło". 29 czerwca rozmawialiśmy z lokalnymi pracodawcami o tym, jak efektywnie zarządzać zespołem, utrzymywać zaangażowanie i motywację oraz wspierać rozwój umiejętności pracowników.

O pracownikach i zarządzaniu zespołem z ekspertem

Temat efektywnego zarządzania zespołem oraz wspierania kadry zarządzającej przybliżył obecnym Krzysztof Barwiński - trener, coach, praktyk sprzedaży i zarządzania. Jest twórcą wielu autorskich treningów i warsztatów z zakresu zarządzania oraz rozwoju osobistego.
Mówił m.in. o tym, czym różni się lider od menedżera, jakie są style kierowania, jak przekazywać pracownikom feedback, czyli informację zwrotną, jak motywować i angażować zespół, przedstawił także etapy rozwoju pracownika. Podkreślał, jak ważne jest to, aby pracodawca potrafił i chciał właściwie rozpoznawać sytuacje oraz potrzeby swojego zespołu, bo przekłada się to na osiąganie celów firmy.
Jeżeli chcesz, aby ludzie pracowali efektywnie, to musisz umieć dopasowywać ich kompetencje do odpowiedniego zadania – wyjaśniał Krzysztof Barwiński.

Wiedza przydatna dla każdego

Ewa Cyprusewicz, która prowadzi salon fryzjersko-kosmetyczny od lat rozwija kwalifikacje swoich pracowników oraz własne umiejętności, korzystając ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Jej zdaniem takie spotkania, jak to, które odbyło się 29 czerwca w Kwidzynie, są także potrzebne.
W przyjaznej atmosferze w czytelny i konkretny sposób, z wykorzystaniem przykładów, przedstawiono tutaj kwestie bliskie pracodawcom. Myślę, że każdy mógł znaleźć na nim coś dla siebie, coś, co przyda się w jego firmie – mówiła tuż po spotkaniu w Kwidzynie.
Radosław Rochna, który prowadzi firmę w branży piekarniczej, także był obecny na kwidzyńskim spotkaniu. Jego zdaniem w czasach, gdy firmy borykają się z niedoborem pracowników każda okazja do wzmocnienia kompetencji menedżerskich oraz poszerzenia wiedzy jest cenna.

Praktyczne narzędzie, które pomaga rozwijać umiejętności w firmie

Spotkanie wzbogaciła obecność specjalistów z Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, zaproszeni goście przybliżyli uczestnikom możliwości, jakie daje Krajowy Fundusz Szkoleniowy. To narzędzie finansowe, z którego mogą korzystać pracodawcy, żeby podnosić kwalifikacje i kompetencje swoje oraz swoich pracowników. Od początku funkcjonowania KFS do pomorskich firm trafiło ponad 90 milionów złotych na rozwój zawodowy pracowników.
Spotkanie z pracodawcami zrzeszonymi w Cechu Rzemiosł Różnych z Kwidzyna i Spółdzielni Produkcyjno-Usługowej "Rodło" było trzecim z cyklu „Zadbaj o rozwój swojej firmy, doskonal umiejętności w zespole". Pierwsze odbyło się 3 czerwca i zostało zorganizowane w partnerstwie z Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a drugie 10 czerwca we współpracy z Pracodawcami Pomorza.
Pozytywne opinie uczestników motywują nas do organizowania kolejnych spotkań – następne planowane jest we wrześniu w Starogardzie Gdańskim w partnerstwie ze Starogardzkim Klubem Biznesu – Związek Pracodawców i Cechem Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim.

Więcej informacji wup.gdansk.pl/pracodawca.
&imagePreview=1

&imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1