Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Rozwój umiejętności pracowników ze wsparciem urzędów

Kto może skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego i na co je przeznaczyć, by podnieść kwalifikacje pracowników – o tym rozmawialiśmy 15 czerwca podczas spotkania online z pomorskimi pracodawcami.
 
Eksperci z urzędów pracy podczas kolejnego spotkania z cyklu „Urzędy pracy wspierają pomorskich pracodawców" przedstawiali możliwości wsparcia, jakie daje Krajowy Fundusz Szkoleniowy oraz odpowiadali na pytania uczestników. Tematem przewodnim był rozwój umiejętności pracowników. Pracodawcy mogli uporządkować swoją wiedzą i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
Zależy nam, aby jak najwięcej osób korzystało ze szkoleń podnoszących kwalifikacje, zarówno  bezrobotni, pracownicy, jak i sami pracodawcy – mówił prowadzący spotkanie Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Dobrze przeszkolona kadra, to podstawa efektywnego działania firmy, a to z kolei przekłada się na rozwój całego regionu.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to realne wsparcie dla firmy
Ze środków tego funduszu pracodawca może dofinansować m.in. kursy, szkolenia, studia podyplomowe dla pracowników i dla siebie. Dzięki nowym umiejętnościom, które pojawiają się w zespole, firma staje się bardziej konkurencyjna oraz podnosi się jakość jej usług.
O usługach związanych z dofinansowaniem rozwoju zawodowego w firmie opowiedzieli specjaliści z powiatowych urzędów pracy, który na co dzień wspierają pracodawców w pozyskiwaniu środków na ten cel. Pierwszym tematem spotkania były dofinansowania na szkolenia, kursy, staże czy studia podyplomowe pracowników. Co ważne, ze środków KFS korzystać mogą firmy zatrudniające pracowników. Te, które mają nie więcej niż 10, mogą liczyć na 100 proc. dofinansowania kosztów kształcenia, natomiast większe podmioty na 80 proc. Pracodawcy i pracownicy mogą finansować z Krajowego Funduszu Szkoleniowego m.in. kursy, szkolenia, studia podyplomowe, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
Jednostkowy koszt szkolenia pracownika nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku. Istotne jest także to, że w przypadku, gdy wnioskujący pracodawca jest podmiotem prywatnym, to wsparcie udzielane jest na zasadach pomocy de minimis – mówiła Anna Kulik, Zastępca Dyrektora w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wejherowie.

Przygotowanie wykwalifikowanej kadry z pomocą powiatowych urzędów pracy
Ciekawą opcją są również szkolenia osób, które dołączą do zespołu, realizowane we współpracy z urzędami pracy. Ta forma doskonalenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych pozwala pozyskać pracowników przygotowanych do pracy w firmie, posiadających konkretne umiejętności wymagane przez pracodawcę.
O tym mówiła w drugiej części spotkania Joanna Jażdżewska, specjalista ds. rozwoju zawodowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach. Prezentowała możliwości szkoleń bezrobotnych i poszukujących pracy finansowanych ze środków Funduszu Pracy, zwracając uwagę na to, że potrzeby w tym zakresie są różne, w zależności od powiatu oraz tego, jakie firmy oraz branże dominują na danym obszarze. Dlatego też każdy powiatowy urząd pracy nieco inaczej kreuje politykę związaną z organizacją szkoleń. Podczas spotkania przekazano informacje na temat umowy trójstronnej, bonu szkoleniowego a także szkoleń indywidualnych oraz grupowych.

Dowiedz się więcej
Prezentacje ze spotkania oraz odpowiedzi na pytania, które kierowano do ekspertów powiatowych urzędów pracy, dostępne są poniżej. 

Bezpośrednimi organizatorami spotkania, które odbyło się 15 czerwca, były Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie oraz Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach. Odpowiedzi na pytania z czatu przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Malborku.
Dyżur telefoniczny, będący częścią programu spotkania, pełniły wszystkie powiatowe urzędy pracy na terenie województwa pomorskiego.
Kolejne spotkania w ramach cyklu „Urzędy pracy wspierają pracodawców" odbędą się jesienią, szczegóły będą podawane na bieżąco na stronie 
wup.gdansk.pl/pracodawca.
 

Załączniki

Prezentacja PUP w Wejherowie_PUP w Chojnicach_Wsparcie dla pracodawców w nabywaniu i uzupełnianiu kwalifikacji zawodowych
Prezentacja PUP w Wejherowie_PUP w Chojnicach_Wsparcie dla pracodawców w nabywaniu i uzupełnianiu kwalifikacji zawodowych.pdf 5246 KB
Pytania uczestników i odpowiedzi pracowników PUP w Malborku
Pytania uczestników i odpowiedzi pracowników PUP w Malborku.pdf 368 KB