Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

27 stycznia to dla Publicznych Służb Zatrudnienia data szczególna. Tego dnia przypada święto, które upamiętnia powstanie pierwszych instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy w kraju.

27 stycznia 1919 r. Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, wydał „Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami". Był to dokument, który zapoczątkował istnienie Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce. Chociaż ich historia sięga początków ubiegłego wieku, to Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia po raz pierwszy obchodzono w styczniu 2011 r.
Na przestrzeni wieku społeczno-gospodarczy świat wielokrotnie się zmieniał. W ciągu tych lat publiczne służby zatrudnienia realizowały różne zadania, pamiętając o tym, aby przede wszystkim wspierać uczestników rynku pracy. Ostatnie lata pandemii koronawirusa szczególnie pokazały, że są to instytucje, które potrafią sprawnie przeorganizować swoje działania i są partnerem, na którym można polegać w trudnych czasach.

Wsparcie dla firm i szukających zatrudnienia

Miniony rok na Pomorzu był na rynku pracy okresem odbicia po zmianach społeczno-gospodarczych, jakie wywołała pandemia koronawirusa. W 2021 r. systematycznie spadała stopa bezrobocia, zmniejszyła się liczba zarejestrowanych bezrobotnych, wzrosła liczba ofert pracy, a do powiatowych urzędów pracy w regionie wpłynęła rekordowa ilość oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku oraz powiatowe urzędy pracy w regionie przekazywały pomoc antykryzysową do firm oraz wspierały Pomorzan na różnych etapach rozwoju zawodowego. Realizując swoje zadania dbają o takie obszary, jak dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb pracodawców oraz stałe podnoszenie przez nich kwalifikacji zawodowych, tworzenie sprzyjających warunków do powstawania nowych miejsc pracy oraz aktywizacja osób pozostających poza rynkiem pracy, potrzeby związane z zatrudnianiem cudzoziemców.

Partnerzy na rynku pracy

Okres pandemii ujawnił potencjał publicznych służb zatrudnienia i pokazał ich nową rolę. Przestały być definiowane głównie przez bezrobocie, a stały się dla pracodawców partnerami, którzy wspierają ich w trudnym okresie. Tak zbudowane relacje są dobrym fundamentem do dalszego, wspólnego działania na rzecz rynku pracy.
W najbliższym czasie publiczne służby zatrudnienia będą podejmować działania będące odpowiedzią na zmiany w obszarze pracy, które wywołała pandemia koronawirusa oraz współrealizować zadania związane z łagodzeniem jej gospodarczych skutków.