Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Młodzi z Pomorza w podróży do kariery

Blisko 11 tys. uczniów ze 127 pomorskich szkół średnich przyjęło zaproszenie doradców zawodowych i wyruszyło w podróż do kariery po pomorskim rynku pracy. Podczas warsztatów i webinarów odbywających się wiosną i jesienią, młodzi inspirowali się do odkrywania drogi do wykształcenia i wymarzonej pracy.

Projekt Kariera – Wybieraj Mądrze to autorski cykl warsztatów oraz webinarów przygotowany przez doradców zawodowych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Program spotkań nazwano „Mapą podróży do kariery", która spina całość i pokazuje, że droga do zdobycia wykształcenia oraz podjęcia pracy to trasa z wieloma przystankami.

W zgodzie ze sobą i rynkiem pracy
W poprzednich latach doradcy zawodowi spotykali się z uczniami stacjonarnie, w tym roku byli z nimi online. Pierwsze, pilotażowe edycje Projektu odbyły się w kwietniu i maju. Wtedy wzięło w nich udział 2,7 tys. uczniów z 20 szkół z Trójmiasta oraz niektórych placówek na Pomorzu. W październiku spotkania odbywały się w całym regionie. Prowadzili je nie tylko doradcy zawodowi z WUP w Gdańsku, ale także ci z powiatowych urzędów pracy i placówek związanych z edukacją oraz rynkiem pracy. Uczestniczyło w nich 8,2 tys. uczniów ze 107 pomorskich szkół.
Na spotkaniach doradcy poruszali różne aspekty związane z rynkiem pracy, na które warto zwracać uwagę już teraz, na etapie dokonywania wyborów.
– Inspirowaliśmy młodzież do tego, aby odkrywała swoje talenty, które są fundamentem do budowania własnej przyszłości. Chcieliśmy także zasygnalizować, że istnieją różne ścieżki rozwoju, ale ważne jest, aby były one dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości – wyjaśnia Anna Lewicka, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku. – Młody człowiek, który zna swoje mocne strony, wie kogo będą potrzebować pracodawcy w jego regionie, orientuje się, jak prowadzić własny biznes, umie opanować stres i zarządzać sobą w czasie ma większe szanse na znalezienie satysfakcjonującego zajęcia w przyszłości – wyjaśnia. 

Nastawienie na rozwój to podstawa sukcesu
W świecie, gdzie nic nie jest pewne, jednoznaczne, przewidywalne, za to wszystko się zmienia, w którym jedne zawody zanikają, a kolejne pojawiają się bardzo szybko, ważna jest otwartość i elastyczność. Podczas spotkań doradcy akcentowali, że bycie ciekawym świata i uważnym, dostrzeganie możliwości, odwaga do próbowania są bardzo istotne oraz wpisują się w ideę uczenia się przez całe życie.
– Istnieją prognozy, które mówią, że 60 proc. młodych ludzi, którzy do 2025 r. wejdą na rynek pracy będzie wykonywało zawód, który jeszcze nie istnieje. Zatem nastawienie na rozwój, chęć udoskonalania umiejętności mają ogromne znaczenie w kontekście rynku pracy. To taka kluczowa kompetencja przyszłości, która będzie potrzebna w świecie pełnym wyzwań, o których jeszcze nie wiemy – dodaje Dorota Botkowska, doradca zawodowy WUP w Gdańsku.
 
Takie zajęcia dają większą swobodę
Uczniowie, pytani w trakcie roku o wrażenia dotyczące projektu, odpowiadali, że zajęcia online dają im większą swobodę i anonimowość, co było ważne dla tych, którzy nie przepadają za wypowiedziami na forum.
– Co ważne młodzież doceniła także Barometr Zawodów, który może im ułatwić podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów – dodaje Dorota Botkowska. – W trakcie zajęć mówiliśmy o zagrożeniach, które wiążą się z korzystaniem z portali społecznościowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kwestia budowania wizerunku w Internecie, a także to, jaki to może mieć wpływ na dalsze życie zawodowe.
Według nauczycieli spotkania były źródłem sprawdzonych informacji o rynku pracy, motywowały uczniów do poznawania możliwości związanych z dalszą edukacją i zatrudnieniem.

Przyszłość zaczyna się dziś
Nowe technologie i postępująca cyfryzacja sprawiają, że pojawiają się nie tylko nowe produkty oraz usługi, ale również nowe sposoby wykonywania pracy i formy zatrudnienia. Jedne zawody znikają, a inne pojawiają się, część profesji zmienia się i wykorzystuje nowe narzędzia. Eksperci podkreślają, że tego procesu nie da się zatrzymać.
Przed młodymi z Pomorza rynek pracy, na którym będą liczyły się nie tylko konkretne kwalifikacje, ale także kompetencje społeczne i osobiste. Wśród nich wymienia się kreatywność, własną inicjatywę, myślenie krytyczne i analizę, współpracę z zespołem, umiejętność wychodzenia poza schemat. Od pracowników już teraz wymaga się, i z czasem ten trend się jeszcze bardziej pogłębi, zdolności adaptowania się do nowych warunków.
Te tendencje coraz bardziej widoczne są na regionalnym rynku pracy. Tym bardziej potrzebne są projekty, który zainspirują i przygotują pomorską młodzież do świadomego kreowania własnej przyszłości oraz podejmowania wyzwań.