Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Pewna jest tylko zmiana. Witaj w świecie VUCA

Jak sobie radzić z ciągłą zmianą, dlaczego czasem warto popełniać błędy, jak odnieść sukces w niepewnym i zmiennym świecie? O tym dyskutowali nasi goście: nauczyciele, influencerzy, youtuberzy podczas spotkania online z pomorską młodzieżą. Blisko 8 tysięcy uczestników spotkało się w wirtualnej przestrzeni w ramach eventu Pomorski Dzień Przedsiębiorczości POWER 2 Work.

Już po raz drugi spotkaliśmy się z młodzieżą w wirtualnej przestrzeni. W wydarzeniu transmitowanym 9 listopada w mediach społecznościowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku wzięli udział młodzi ludzie, łącząc się z 57 szkół z całego regionu. Z informacji od nauczycieli wiemy, że oglądało nas blisko 8000 młodych Pomorzanek i Pomorzan.  Tajemniczo brzmiące hasło tegorocznego wydarzenia „Pewna jest tylko zmiana. Witaj w świecie VUCA" (z angielskiego od pierwszych liter: volatility – zmienność, uncertainty – niepewność, complexity – złożoność, ambiguity – niejednoznaczność), przybliżyła Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku, która przywitała uczestników.
­– Dziś porozmawiamy o świecie zwanym VUCA. To świat, w którym nic nie jest pewne, jednoznaczne, przewidywalne, za to wszystko jest zmienne. Tak jak chociażby nasze Pomorskie Dni Przedsiębiorczości –­ kilka lat temu nikt z nas nie pomyślałby, że będziemy z Wami wirtualnie. Zmiany są wpisane w nasze życie i nie należy się ich bać. Bądźmy na nie przygotowani i pozytywnie do tego podejdźmy. Posłuchajcie, co mają do powiedzenia na ten temat dzisiejsi goście, osoby, które w swojej codziennej pracy łączą świat rzeczywisty ze światem online – mówiła Izabela Jezierska.

Stwórz swój zawód z tego, w czym jesteś dobry

O tym, jak w przyszłości może wyglądać praca i dlaczego warto być otwartym, uważnym i  ciekawym świata mówił Tomasz Magnowski – elektryk, nauczyciel, trener biznesu i doradca zawodowy, który na co dzień wspiera młodych ludzi w ich edukacyjnych wyborach. Zwracał uwagę na to, że w przyszłości liczyć się będą przede wszystkim umiejętności.
Ważne jest, by odnaleźć motywację wewnętrzną, odpowiadać sobie na pytanie: po co to robię. Bo kiedy będziesz wiedział, dlaczego coś robisz, staniesz się niezależny od innych, będziesz szedł swoją drogą – tłumaczył Magnowski. – Nikt z nas nie zna przyszłości, będzie coraz więcej tzw. „czarnych łabędzi", a więc sytuacji, na które nie można się przygotować, które zmieniają wszystko albo bardzo dużo. Dlatego kluczowe staną się umiejętności takie jak: zdolność do pracy w chaosie, otwartość na zmiany, ciekawość i zadawanie pytań, wyłapywanie możliwości, uważność, odwaga do popełniania błędów, które przecież nas uczą nowych rzeczy i podpatrywanie innych.

Kiedy przestajesz się uczyć, odstawiasz siebie od grupy liderów

Nauczyciel chemii, który łączy codzienną pracę w szkole z nauczaniem online i prowadzeniem kanału na YouTube, Dawid Łasiński, znany jako Pan Belfer, opowiedział podczas eventu, jak efektywnie się uczyć i gdzie szukać sprawdzonych treści. Zwracając się do młodych ludzi, podkreślał, że nie trzeba być dobrym we wszystkim, ważne, by być dobrym w swojej dziedzinie.
To, co umiesz, musi być pomocne komuś innemu. Każdy z nas ma umiejętności, które można wykorzystać dla innych. Trzeba je po prostu rozwijać, a uczenie się jest obowiązkiem na całe życie, bo kiedy przestajecie się uczyć, odstawiacie się od grupy liderów – mówił Pan Belfer, zwracając się do tysięcy młodych Pomorzan m.in. z Trójmiasta, Słupska, Chojnic, Malborka, Kartuz, Bytowa czy Kościerzyny. – Działajcie, próbujcie, rozwijajcie się. I nie bójcie się błędów, bo to na nich się uczymy.
Prelegent zwrócił się także do nauczycieli, by byli uważni na swoich uczniów i ich pasje.

Escaperoom online – nie tylko sposób na udaną lekcję

Ponad 330 uczestników wydarzenia mierzyło się z zadaniami w wirtualnym escaperoomie, grze online którą poprowadził Marek Grzywna, trener, nauczyciel biologii i informatyki, pasjonat robotów. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z tematem  szeroko rozumianych przedsiębiorczości i umiejętności.
Technologia gry online pokazana podczas spotkania to angażująca uczniów forma przekazywania wiedzy, którą można wprowadzić nie tylko jako element edukacyjny  podczas lekcji online. Marek Grzywna pokazał także, jak gdzie i jak można zbudować taki wirtualny escaperoom, aby uatrakcyjnić lekcje z młodzieżą

Kariera online? Lubię to!

W ostatniej części spotkania udział wzięli Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka i aktywistka edukacyjna znana jako Babka od histy, oraz Cyber Marian – producent filmowy i osobowość internetowa. Rozmowę z nimi poprowadził Karol Wyszyński, specjalista w zakresie video marketingu, który kieruje własną agencją, autor kanału Szukam Pracy, będący moderatorem podczas eventu „Pewna jest tylko zmiana. Witaj w świecie VUCA". Opowiadali m.in. o tym, dlaczego weszli w świat Internetu, jakie są jego plusy i minusy oraz jak zacząć zarabiać na tym, co się lubi.
Dzisiaj można sobie wykreować  zawód, który chce się wykonywać. Nie ma dla Ciebie idealnego miejsca na rynku pracy? To wymyślasz je dla siebie. Myślenie kreatywne – to się sprawdza, wtedy jesteśmy w stanie robić wielkie rzeczy – przekonywała  Babka od histy. – Jedno jest pewne: że nic nie jest pewne, ale jak człowiek umie się uczyć, to się wszystkiego nauczy. Elastyczność, otwartość, wiara w siebie, poczucie własnej wartości, różnorodność – to klucz do przyszłego świata.
Cyber Marian z kolei podkreślał, że liczy się pomysł na siebie, a także upór i systematyczność w dążeniu do jego realizacji.
Ważna jest inicjatywa i kreatywność. Nawet na YouTube można wrzucać filmiki kręcone prostym sprzętem – podpowiadał  prelegent, który w swoim życiu był już operatorem, występował na scenie, aż w końcu jako Cyber Marian stał się osobowością Internetu. – Teraz robię to, co lubię. Znalazłem sobie idealne miejsce.
Goście tej części spotkania podkreślali, że ważna jest praca zgodna z naszymi wartościami i znajdowanie w wirtualnej społeczności ludzi nam podobnych, którzy chcą się rozwijać i wzajemnie się wspierać.
Za największy problemem funkcjonowania w Internecie rozmówcy zgodnie uznali hejt.
Czasem lepiej nie wiedzieć, nie czytać tego za dużo i robić swoje – zaznaczyła Babka od histy.

Mapa naszych myśli

Podczas spotkania wykorzystaliśmy myślenie wizualne - metodę przedstawiania poruszanych tematów za pomocą prostych i łatwych do zapamiętania rysunków. Profesjonalna rysowniczka na żywo przygotowywała tzw. mapę myśli.

Zobacz poniżej (rys. Alicja Woźnikowska, studio DINKSY):

Blok I - „Zawody w przyszłości, czyli jak TERAZ być gotowym na KIEDYŚ"
Blok II - „Czy można nauczyć się uczyć?"
Blok III - „Zagraj z nami w przedsiębiorczy escape room"
Blok IV - „Kariera w realu, czy może online?"

Pomorskie Dni Przedsiębiorczości potrwają jeszcze do 16 listopada. Program wydarzeń odbywających w całym województwie dostępny jest tutaj.

Zapis eventu online „Pewna jest tylko zmiana. Witaj w świecie VUCA" dostępny jest na kanale YouTube WUP w Gdańsku oraz na Facebooku WUP w Gdańsku.