Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Szukać, zatrudniać i rozwijać zespół z urzędami pracy

Znalezienie pracownika z odpowiednimi umiejętnościami, który sprawdzi się w firmie, to dla pracodawców wyzwanie. Można przyspieszyć ten proces korzystając z profesjonalnej i bezpłatnej pomocy urzędów pracy. O tym rozmawialiśmy z pomorskimi pracodawcami podczas spotkania online 20 października.

Sprawna i szybka rekrutacja oraz zatrudnienie osoby z kwalifikacjami, których firma potrzebuje to istotna kwestia dla pracodawców. Tak samo, jak efektywna współpraca z zespołem, która pozwala jeszcze lepiej zarządzać firmą. W obu tych przypadkach mogą pomóc pomorskie urzędy pracy, które bezpłatnie wspierają firmy z regionu.
Bardzo się cieszymy, że jesteście z nami. Zależy nam, żeby się dzielić z Wami naszą wiedzą, ale też dowiedzieć się, jak jeszcze moglibyśmy Państwu pomóc. W nazwach naszych instytucji jest słowo „urząd", ale chcemy być Waszymi partnerami – powiedział Dariusz Gobis, Wicedyrektor ds. Organizacji i Współpracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, witając uczestników październikowego spotkania.

Media społecznościowe, baza ofert pracy, spotkania rekrutacyjne – z tego mogą korzystać pracodawcy

Przemysław Karczyński z Powiatowegu Urzędu Pracy w Tczewie opowiedział, jak szukać pracowników korzystając z pomocy powiatowych urzędów pracy.
- Z mojej perspektywy najważniejsze jest przygotowanie takiego ogłoszenia o pracę, które zachęci, a nie odstraszy i wybór kanału komunikacji, czyli miejsca, w którym można je umieścić – mówił Przemysław Karczyński.
Jak zauważył w dzisiejszych czasach duży potencjał tkwi w mediach społecznościowych.
Pracodawcy chcą, aby ich ogłoszenia pojawiały się na prowadzonym przez nas profilu na Facebooku, jednocześnie obserwujemy zainteresowanie odbiorców – wyjaśniał.
Pracodawca może swoją ofertę zgłosić do urzędu osobiście albo telefonicznie, mailem, faxem, przez portal praca.gov.pl. Jest ona wprowadzana do systemu, później eksportowana do Centralnej Bazy Ofert Pracy, którą mogą przeglądać wszyscy szukający zatrudnienia, także osoby niezarejestrowane w urzędach pracy. Ofertę znają także pracownicy służb zatrudnienia i mogą przedstawić ją swoim klientom, wisi ona także na korytarzach urzędu.
– Nowością jest aplikacja ePraca, dostępna na smartfony z  systemem android, dzięki której można przeglądać oferty pracy, wydarzenia, spotkania rekrutacyjne w danym powiecie – dodał Przemysław Karczyński.
Ponadto urzędy pracy bardzo dobrze znają lokalny rynek i jego specyfikę, co może pomóc pracodawcy tak przygotować ofertę, aby zainteresowała kandydata. Pomagają także w organizacji rozmów rekrutacyjnych – udostępniają sale konferencyjne lub inne pomieszczenia oraz umawiają klientów spełniających wymogi na konkretne godziny.

W Europie także można szukać pracowników

Firmy z Pomorza mogą zatrudniać u siebie pracowników z 31 krajów Europy za pomocą Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Wspierają ich w tym doradcy sieci EURES z WUP w Gdańsku, z którymi mogą się kontaktować telefonicznie czy e-mailowo.
Pracodawca może zgłosić swoją ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, a także elektronicznie przez praca.gov.pl, później trafi ona do nas, a my możemy ją przetłumaczyć, jeśli jest taka potrzeba i przekazujemy ją doradcom EURES ze wskazanego kraju – wyjaśnił Marcin Krauze, doradca sieci EURES w WUP w Gdańsku. – Na prośbę pracodawcy możemy również przeprowadzić wstępny proces selekcji kandydatów oraz pomóc w przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych.
Zatrudniający może także założyć bezpłatne konto w Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej, które pozwala przeglądać profile kandydatów, kontaktować się z nimi, otrzymywać CV bezpośrednio na skrzynkę.

Doradcy zawodowi bezpłatnie pomogą znaleźć odpowiednią osobę do pracy

Czasami znalezienie pracownika na dane stanowisko w firmie bywa problematyczne. Osób z odpowiednimi kwalifikacjami jest zbyt mało albo na ofertę odpowiadają te, które ich nie mają, co wydłuża poszukiwania. Bywa, że pracodawcy – chcąc przyspieszyć ten proces - decydują się na płatne usług firm rekrutacyjnych. Tymczasem w urzędach pracy na Pomorzu z profesjonalnych usług doradców zawodowych mogą korzystać bezpłatnie.
- Ustalamy z Państwem, jakiej osoby poszukujecie państwo do pracy, dzięki temu możemy dokonać wstępnej selekcji, zorganizować spotkanie z kandydatami, doradca może pomóc w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej – wyjaśniła Iwona Gryś z Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach, która przybliżała ten temat.
Podkreślała także, że doradcy zawodowi w urzędach pracy na co dzień mają kontakt z klientami, pracują z nimi (np. prowadząc szkolenia motywacyjne, dot. komunikacji, zarządzania sobą w czasie, przygotowywania i składania dokumentów aplikacyjnych, warsztaty, na których trenuje się rozmowę kwalifikacyjną), znają ich, więc łatwiej im dopasować kandydata do stanowiska pracy. Mogą także sprawdzić jego predyspozycje psychofizyczne czy przeprowadzić specjalistyczne testy psychologiczne.

Rozwój firmy to także rozwój pracowników  

Pracodawcy mogą również lepiej poznać talenty i mocne strony swojego zespołu z profesjonalną pomocą doradców zawodowych z WUP w Gdańsku oraz określić obszary do rozwoju. Korzystając z takiego wsparcia firmy mogą określić ścieżki rozwoju lub awansu poszczególnych pracowników czy dowiedzieć się, jakie szkolenia są potrzebne w zespole. Doradcy prowadzą także warsztaty grupowe z komunikacji, kreatywności, związane z tym, jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym, zarządzać stresem, podnieść autoocenę i motywację.
Mogą także wesprzeć osoby zwalnianie z firmy - pomóc im w ułożeniu profesjonalnego CV, listu motywacyjnego, przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.
Do klientów podchodzimy elastycznie, albo organizujemy takie szkolenia w firmach, albo pracownicy przyjeżdżają do nas – mówiła Katarzyna Gudaniec, doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku WUP w Gdańsku i dodała: - Jesteśmy profesjonalni, posługujemy się specjalistycznymi testami diagnostycznymi, mamy bogate doświadczenie, jesteśmy rzetelni, poufni. Nasze usługi są bezpłatne, wiec pracodawca nie ponosi kosztów.

Bezpośrednimi organizatorami spotkania, które odbyło się 20 października były Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, Powiatowy Urząd Pracy w Karuzach, Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie. Dyżur telefoniczny, będący częścią programu spotkania, pełniły wszystkie powiatowe urzędy pracy na terenie województwa pomorskiego.
Szczegóły dotyczące kolejnych spotkań w ramach cyklu „Urzędy pracy wspierają pracodawców" będą podawane na bieżąco na stronie wup.gdansk.pl/pracodawca.

Załączniki

Pytania i odpowiedzi_spotkanie z pracodawcami_20.10
Pytania i odpowiedzi_spotkanie z pracodawcami_20.10.pdf 243 KB
Zatrudnianie_pracownikow_i_rozwoj_zespolu_PUP w Tczewie_WUP w Gdańsku_PUP w Kartuzach
Zatrudnianie_pracownikow_i_rozwoj_zespolu_PUP w Tczewie_WUP w Gdańsku_PUP w Kartuzach.pdf 21725 KB