Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Zaprezentuj swoją firmę i szukaj pracowników z Holandii

Jeżeli jesteś pracodawcą poszukującym wykwalifikowanych pracowników znających język angielski i/lub niderlandzki, to weź udział w wirtualnych targach pracy „One Click to Europe". Wydarzenie to odbędzie się 6 maja, udział w nim jest bezpłatny.
 
Wydarzenie jest doskonałą okazją do zaprezentowania działalności Twojej firmy oraz promocji ofert pracy. Biorąc udział w wydarzeniu masz szansę na spotkanie osób  poszukujących pracy z Holandii 
i pozyskanie kandydatów o poszukiwanych kwalifikacjach, doświadczeniu zawodowym oraz różnorodnych kompetencjach językowych.
„One Click to Europe" odbędzie się w trybie online 6 maja, w godzinach od 10 do 16, przy wykorzystaniu portalu Europejskich Dni Pracy www.europeanjobdays.eu. Tego dnia będziesz mógł porozmawiać z kandydatami za pośrednictwem indywidualnych czatów online.

Jesteś zainteresowany udziałem? Zarejestruj się !
Link do bezpośredniej rejestracji: www.europeanjobdays.eu/en/one-click-to-europe
Po potwierdzeniu udziału otrzymasz dalsze informacje dotyczące uczestnictwa i rejestracji na platformie EOJD.

Masz już zarejestrowane konto na portalu www.europeanjobdays.eu ?
Zaloguj się na swoje konto, wybierz zakładkę My events oraz Register for another event. Odznacz targi pracy i potwierdź żądanie klikając Register for this event. Wybierz opcję online i potwierdź przyciskiem Register. Jako potwierdzenie rejestracji otrzymasz maila od organizatora.
Portal przygotował również krótkie filmy instruktażowe jako wsparcie dla osób korzystających ze strony. Filmy dostępne są pod linkiem: www.europeanjobdays.eu/en/video-tutorials

Oficjalnym językiem wydarzenia jest język angielski.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Koordynatorem wydarzenia w Polsce jest doradca EURES, p. Marcin Lewandowski z WUP w Łodzi, tel.: (42) 663 02 70, e-mail: m.lewandowski@wup.lodz.pl oraz doradca EURES, p. Wojciech Woś z WUP w Rzeszowie, tel.: (+48 17) 743 28 01 , e-mail: wwos@wup-rzeszow.pl
Informacji o wydarzeniu udziela również doradca EURES z WUP w Gdańsku p. Ewa Staniewicz, tel. (58) 326 48 67, e-mail: e_staniewicz@wup.gdansk.pl.