Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Tarcza antykryzysowa - wsparcie branżowe

Do 31 marca 2021 r. o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników mogą starać się przedsiębiorcy związani z hotelarstwem i turystyką. Na Pomorzu pomoc tę przekazuje WUP w Gdańsku w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Najnowsze regulacje ujęte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. z 2021, poz. 371), określane jako „Tarcza 8.0", kierują pomoc antykryzysową w ramach FGŚP do przedsiębiorców działających w pięciu branżach.
 
Kto może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników?

Art. 15gga Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych daje możliwość wnioskowania o dopłaty do wynagrodzeń przedsiębiorcom będącym:
  • osobą fizyczną,
  • osobą prawną,
  • jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną,
  • wspólnikami spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
(wg definicji  zawartej w art. 4, ust. 1 lub 2 Ustawy z dn. 6 marca 2018 – Prawo przedsiębiorców)

Tak rozumiany przedsiębiorca musi przedstawić, że zgodnie ze stanem na dzień 30 listopada 2020 r. prowadzi przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności, w następujących branżach:
  • hotele i podobne obiekty zakwaterowania (kod PKD: 55.10.Z)
  • obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (kod PKD: 55.20.Z)
  • pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe (kod PKD: 55.30.Z)
  • działalność agentów turystycznych (kod PKD: 79.11.A)
  • działalność organizatorów turystyki. (kod PKD: 79.12.Z)
Opis kodu można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki kodów PKD.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z dofinansowania?

O dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w ramach art. 15 gga może starać się przedsiębiorca:
  • który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i innych,  
  • który nie spełnia przesłanek do ogłoszenia upadłości, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe,
  • wobec którego nie jest prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacyjne.
Ponadto przedsiębiorca musi oświadczyć, że:
  • przychód z jego działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych), uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, to efekt występowania koronawirusa oraz jest co najmniej o 40 proc. niższy w stosunku do:
- przychodu w miesiącu poprzednim
lub
- przychodu w analogicznym miesiącu poprzedniego roku,
lub
- przychodu uzyskanego we wrześniu 2020 r.
  • nie korzysta z innych form dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w okresie, w którym udzielono mu tej formy pomocy.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Dofinansowanie:
  • wynosi miesięcznie 2000 zł do wynagrodzenia 1 pracownika, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy,
  • przysługuje przez 3 miesiące kalendarzowe, od miesiąca złożenia wniosku,
  • jest udzielane na podstawie umowy.
  • stanowi pomoc publiczną*, która ma zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce. Mowa o niej w komunikacie Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Pomoc jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym.
*Decyzja Komisji Europejskiej z dnia 20.01.2021 r. zatwierdzająca wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej, powziętych w celu przeciwdziałania COVID-19.

Dofinansowanie nie przysługuje pracownikom:
  • których zatrudniono w okresie krótszym niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku,
  • których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o przyznanie dofinansowania, było wyższe niż 300 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Ważne! Przedsiębiorca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy w okresie objętym dofinansowaniem.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników?

Aby skorzystać ze świadczenia trzeba złożyć wniosek elektronicznie, poprzez stronę praca.gov.pl, do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Wnioski przyjmowane są do 31 marca 2021 r.
 

Informacja na temat wniosków złożonych do 28 lutego 2021 r.

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z tyt. art. 15gga od przedsiębiorców działających w branżach:
  • sprzedażowej (sprzedaż detaliczna odzieży, obuwia, wyrobów skórzanych, żywności, napojów, wyrobów tytoniowych, tekstylnych, pozostałych wyrobów),
  • gastronomicznej (restauracje i inne, a także ruchome placówki gastronomiczne, catering, przygotowanie i podawanie napojów,  pozostałe w tym m.in.. stołówki, kawiarnie działające np. w zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach lub szkołach),
  • sportowej (obiekty sportowe i poprawiające kondycję fizyczną, usługi z tym związane, wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego),
  • rozrywkowej i rekreacyjnej (pokoje zagadek, domy strachu, miejsca do tańczenia i innych form rozrywki w zamkniętych pomieszczeniach, wesołe miasteczka, parki rozrywki, pozostałe w tym m.in. parki rekreacyjne, przystanie jachtowe, obsługa stoków narciarskich, dyskotek, sal tanecznych),
  • filmowej (produkcja i postprodukcja filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, projekcja filmów, nagrań dźwiękowych), fotograficznej,
  • kulturalnej (obiekty kulturalne, muzea,  wystawianie i wspomaganie przedstawień artystycznych,
  • targowej (targi, wystawy i kongresy),
  • edukacyjnej pozaszkolnej (edukacja artystyczna, sportowa, rekreacyjna, nauka jazdy i pilotażu, języków obcych, pozostałe w tym m.in. Kształcenie ustawiczne, doskonalenie zawodowe),
  • działalności leczniczej (tylko lecznictwo uzdrowiskowe), fizjoterapeutycznej, paramedycznej,
  • turystycznej (piloci wycieczek, przewodnicy turystyczni), transportowej (transport lądowy pasażerski),
  • usługi pralnicze
(41 branż, dokładna lista kodów PKD tutaj)
 
zakończyło się 28 lutego 2021 r. Obecnie trwa ich rozpatrywanie.

Rozliczenie dofinansowania

Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie jest zobowiązany do:
  • rozliczenia otrzymanego świadczenia oraz złożenia dokumentów potwierdzających wykorzystanie środków zgodnie z przeznaczeniem w terminie 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania,
  • zwrotu niewykorzystanych środków w terminie 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania,
  • poddania się kontroli wojewódzkiego urzędu pracy.

Informacja na temat dofinansowania

Ci, którzy chcieliby zasięgnąć informacji na temat dofinansowania do wynagrodzeń pracowników mogą:
  • zadzwonić na infolinię WUP w Gdańsku, która jest dostępna pod numerami 607 836 829, 609 692 767, od pon. do pt., w godz. 8-15,
  • wysłać maila na adres pakietantykryzysowy@wup.gdansk.pl.
Informacje w tym zakresie są także dostępne na stronie
Tarcza antykryzysowa – gov.pl