Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

Rzemiosło dla rozwoju, rozwój dla rzemiosła

To motto przewodnie tegorocznej Pomorskiej Gali Rzemiosła, która odbyła się 21 listopada w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

W święcie pomorskich rzemieślników uczestniczyli m.in.: przedstawiciele władz samorządu pomorskiego, przedstawiciele środowisk kultury i nauki, politycy, pracownicy instytucji samorządowych, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców. Goście mieli okazję wysłuchać inspirującego wykładu profesora Jerzego Bralczyka pn. „Rzemiosło – uczymy się przez całe życie" i dowiedzieć się dlaczego ważne jest inwestowanie w wiedzę i kwalifikacje pomorskich pracowników, o czym mówił Dariusz Gobis, przewodniczący Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku.

Rzemieślnicy nagrodzeni

Gala była też okazją do nagrodzenia i wyróżnienia firm rzemieślniczych z województwa pomorskiego. które szczególnie zasługują na uznanie, ze względu na swoją działalność i zaangażowanie w rozwój rzemiosła. W tym roku oprócz innowacyjności w podejmowanych działaniach docenione zostało efektywne wspieranie rozwoju zawodowego pracowników. Nagrodę otrzymała pani Ewa Cyprusewicz, właścicielka Salonu Fryzjersko-Kosmetycznego EWA STYLE z Kwidzyna, która od 20 lat prowadzi działalność gospodarczą, szkoli uczniów i podnosi kwalifikacje swoich pracowników wykorzystując środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Pieniądze z KFS przeznaczone są dla pracujących mieszkańców naszego regionu i stanowią swego rodzaju gwarancję na utrzymanie zatrudnienia i dopasowanie kwalifikacji do potrzeb współczesnego rynku pracy. Potrzeba nieustannego kształcenia to dziś konieczność, a pomorscy pracodawcy chętnie korzystają z dofinansowania szkoleń zawodowych dla pracowników swoich przedsiębiorstw, a także dla samych siebie. Od połowy 2014 roku ze środków KFS skorzystało blisko 41 tysięcy pracujących Pomorzan. Kwota przeznaczona na rozwój zawodowy mieszkańców wyniosła prawie 51 mln złotych.

Platyna dla dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku

Tradycyjnie już Związek Rzemiosła Polskiego przyznał odznaczenia za współpracę z pomorskimi rzemieślnikami. Platynowy Medal imienia Jana Kilińskiego otrzymała Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Rzemieślnicy docenili jej zaangażowanie w sprawy przedsiębiorców w regionie, dbałość o rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji ich pracowników, zaangażowanie w wypracowanie korzystnych rozwiązań dla szkolnictwa zawodowego, w tym systemu dualnego.
Galę uświetnił występ artystów Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Honorowym patronatem objął wydarzenie m.in.: Marszałek Województwa Pomorskiego. Partnerem był Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

Informacje o Pomorskiej Gali Rzemiosła również na stronie organizatora
 
 
 
Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-005.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-005.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-016.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-018.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-025.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-081.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-085.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala-094.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - pomorska_gala.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - zdjęcie z Gali liderów1&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - zdjęcie z Gali liderów2&imagePreview=1