Wady i zalety prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej

Zapewne głęboko się zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.
 
Założenie własnej firmy to między innymi stworzenie miejsca pracy dla siebie i dla innych, często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej pomoże podjąć decyzję osobie wahającej się co do podjęcia, bądź nie, działalności na własną rękę. Jeżeli boisz się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), może warto pokusić się o spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym. W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

 
GŁOS NA „TAK" GŁOS NA „NIE"
Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp. Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań. Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
Większa satysfakcja, gdy pracuje się dla siebie, niż dla kogoś. Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności. Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników całym swoim majątkiem.
Mała firma jest elastyczna i szybko reaguje na zmiany w otoczeniu gospodarczym.  

 

O kobietach, z kobietami i dla kobiet - V Forum Inicjatyw

Skuteczne motywowanie i wspieranie kobiet nie tylko na rynku pracy – to główne tematy V Pomorskiego Forum Inicjatyw na Rzecz Aktywizacji Społecznej i Zawodowej.

W spotkaniu pod hasłem „Znaleźć swoją drogę – pomorskie szanse dla kobiet"  zorganizowanym 18 września przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej udział wzięli przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i fundacji wspierających aktywizację społeczną i zawodową kobiet, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, powiatowych urzędów pracy oraz klubów integracji społecznej.

Otwierając Forum Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, podkreślała, że wprawdzie obecnie możemy cieszyć się niską stopą bezrobocia w województwie pomorskim, ale wciąż za mała jest aktywność zawodowa Pomorzanek, co stanowi duże wyzwanie dla samorządu.
Problemem jest duża liczba kobiet biernych zawodowo w naszym województwie oraz rosnąca dysproporcja w zatrudnieniu pomiędzy kobietami i mężczyznami – mówiła Kapała-Sokalska. – Samorząd Województwa Pomorskiego prowadzi szereg działań na rzecz wsparcia kobiet w aktywności zawodowej. Widzimy potrzebę współpracy instytucji działających w tym obszarze, aby dopasować indywidualne działania do potrzeb Pomorzanek i aby te działania były kompatybilne do potrzeb rynku pracy.

Sytuację kobiet na pomorskim rynku pracy przedstawiła Anna Pawłowska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, która zwróciła uwagę na fakt, że województwo pomorskie na tle całego kraju ma największy udział kobiet wśród osób bezrobotnych. Przedstawiła także główne powody, dla których kobiety nie podejmują aktywności zawodowej (opieka nad dziećmi i osobami zależnymi) oraz dane pokazujące, że chociaż panie są lepiej wykształcone niż mężczyźni, częściej pozostają bez pracy i są słabiej wynagradzane za pracę na podobnych stanowiskach.

Lepiej wykształcone, ale mniej aktywne
Prezentacja stanowiła wprowadzenie do dyskusji o tym, dlaczego tak ważna dla kobiet jest ich aktywność społeczna i zawodowa. Wzięły w niej udział przedstawicielki stowarzyszeń, organizacji pozarządowych oraz związku pracodawców. Uczestniczki panelu dyskusyjnego zwracały uwagę, że chociaż prawne i systemowe rozwiązania zachęcające kobiety do podejmowania aktywności zawodowej są niezbędne, to równie istotne są nieformalne kontakty międzyludzkie, które znacznie ułatwiają proces aktywizacji. Podkreślały jednocześnie, że kobiety zbyt długo pozostające poza rynkiem pracy narażone są na doświadczenie głębokich konsekwencji ekonomicznych, społecznych i psychologicznych. Ograniczają one nie tylko ich aktywność zawodową lecz również wpływają na trudniejszą sytuację w późniejszym okresie życia.
Musimy pomagać sobie nawzajem, tłumaczyć młodym kobietom, że muszą być aktywne zawodowo, że one same powinny zadbać o siebie, że partnerstwo to wspólny czas w domu z dziećmi, ale i wspólna praca kobiety i mężczyzny – mówiła Jolanta Szydłowska, Prezes Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan. – Trzeba też zmienić sposób myślenia kobiet, które biorą na siebie zbyt dużo. Kobiety poza praca zawodową w tygodniu 82 godziny poświęcają na gotowanie, sprzątanie, prasowanie, opiekę nad rodzicami, teściami. Musimy się dzielić tymi obowiązkami.

Uczestniczki debaty podkreślały, że w kontekście aktywizacji społecznej bardzo ważna jest współpraca kobiet, udzielanie sobie nawzajem wsparcia, pokazywanie możliwości rozwoju. Od tego zaczyna się również aktywizacja zawodowa, bo kobieta, która dostrzeże swój potencjał, będzie chciała być aktywna również na rynku pracy.

Wiele dróg, jeden cel
Druga część Forum zyskała w tym roku nową formułę – uczestnicy spotkali się przy ośmiu stolikach tematycznych z ekspertami z organizacji pozarządowych i instytucji rynku pracy, którzy na co dzień współpracują z kobietami, wspierając ich aktywność. Zaprezentowali oni przykłady realizowanych przez siebie przedsięwzięć, które wspierają przedsiębiorczość kobiet, pomagają im powrócić na rynek pracy, wskazują nowe ścieżki rozwoju. Inicjatywy te skierowane są do bardzo różnych grup: kobiet w wieku 50+, młodych kobiet opuszczających pieczę zastępczą, matek powracających na rynek pracy, pań borykających się z chorobą nowotworową, imigrantek, bezdomnych, niepełnosprawnych, a także pań, które marzą o założeniu własnej działalności gospodarczej, ale nie wiedzą od czego zacząć. Chociaż przedsięwzięcia te bardzo się różnią, wszystkie promują aktywność kobiet i wspierają panie w dążeniu do samodzielności i rozwoju.

Przy stolikach toczyły się ożywione dyskusje, dzielono się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Taka formuła spotkania stworzyła też możliwość bliższego poznania się, aby być może w przyszłości nawiązać współpracę między instytucjami dla prowadzenia kolejnych efektywnych działań na rzecz Pomorzanek. 
 
&imagePreview=1

&imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1