Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Godna praca w całej Europie. Sieć EURES działa już 30 lat !

Czy wiesz, że w tym roku sieć Europejskich Służb Zatrudnienia EURES obchodzi  30 rocznicę swojego istnienia?

 „Godna praca w całej Europie" to hasło kampanii promującej jubileusz sieci EURES ale też podsumowanie roli EURES jaką odgrywa na europejskim rynku pracy.

Wszystko zaczęło się w 1994 r
Sieć EURES powstała dzięki zobowiązaniu Unii Europejskiej do zapewniania swobodnego przepływu pracowników. Od 1994 r. do dziś sieć EURES pomaga pokonywać bariery na drodze do zatrudnienia, ułatwiając osobom poszukującym pracy dostęp do ofert pracy za granicą oraz na bieżąco dostarczając wiarygodnych informacji na temat krajowego rynku pracy oraz warunków życia i pracy w państwach unijnych. Od tamtej pory EURES stał się nieodłącznym narzędziem integracji europejskiego rynku pracy, zapewniając wsparcie dla osób szukających pracy i pracodawców.

Polska w sieci EURES
Polska dołączyła do sieci EURES w 2004 r., z chwilą przystąpienia do UE i w tym roku obchodzi 20 lecie swojego istnienia. Od tego czasu, jako członek sieci EURES, aktywnie działa na rzecz mobilności pracowników w Europie za pośrednictwem publicznych służb zatrudnienia, a od 2015 r. również Wojewódzkich Komend OHP. Dzięki temu, polscy poszukujący pracy mogą korzystać z bogatej oferty zatrudnienia w państwach członkowskich UE i EFTA, a pracodawcy z kolei mają dostęp do szerszego rynku pracy, poszukując wykwalifikowanych pracowników spoza granic kraju. 

Zmieniamy się z duchem czasu
Na przestrzeni lat sieć EURES zmieniała się, dostosowując do realiów europejskiego rynku pracy. Wprowadzono wiele  innowacji technicznych wyróżniających usługi EURES, takie jak np.:
  • mechanizm kojarzenia ofert pracy z kandydatami portalu EURES który pomaga pracodawcom znaleźć idealnych kandydatów, bez względu na język, dzięki dopasowywaniu ofert do umiejętności osób pochodzących z różnych krajów.
  • Europejskie Dni Pracy online, czyli wydarzenia rekrutacyjne i informacyjne online, które wspierają bezpośrednie rozmowy kwalifikacyjne.
  • czat online z doradcami EURES z dowolnego kraju, dzięki któremu osoby poszukujące pracy lub pracodawcy mogą skontaktować się z doradcami EURES z innych krajów.
  • kompleksowe wsparcie w relokacji pracownika do kraju zatrudnienia
Warto wybrać EURES
Po trzydziestu latach wyspecjalizowanej służby, EURES pozostaje kluczowym graczem w kształtowaniu europejskiego środowiska zatrudnienia, obejmując 31 krajów za pośrednictwem ponad 1000 doradców EURES, portalu EURES www.eures.europa.eu , na którym znajduje się ponad milion zarejestrowanych CV i ponad 4,5 miliona ofert pracy.
EURES to sprawdzone oferty pracy spełniające standardy jakości, to informacje z wiarygodnych źródeł, wsparcie ze strony specjalistów - we wszystkich państwach UE/EFTA, to usługi ogólnodostępne i bezpłatne. Tylko w latach 2020–2022 EURES ułatwił nawiązanie kontaktu 5,5 mln pracowników z prawie 400 000 pracodawców. Dlatego warto wybrać EURES.
 
#EURES30
#EURESjobs