Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Szkolenie nt. zatrudniania cudzoziemców – nowe przepisy

Zapraszamy pomorskich przedsiębiorców na szkolenie 5 czerwca br. poświęcone tematyce zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

1 czerwca 2025 roku wchodzi w życie nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2025 r. - rewolucja czy ewolucja w procesie zatrudnienia cudzoziemców?

Samorząd Województwa Pomorskiego - w ramach inicjatywy "Pomorska Platforma Współpracy na rzecz cudzoziemców na regionalnym rynku pracy" (PPW) - zaprasza na szkolenie poświęcone zmianom legislacyjnym oraz praktycznym aspektom zatrudniania cudzoziemców. Organizacja szkolenia to element szerszego zaangażowania Samorządu Województwa Pomorskiego w działania na rzecz promowania legalnego i bezpiecznego zatrudnienia, wzmacniania kompetencji instytucji rynku pracy, wspierania pracodawców w adaptacji do zmieniających się warunków prawnych, wspierania cudzoziemców w integracji. Inicjatywa PPW stanowi platformę współpracy międzysektorowej łącząc administrację publiczną, instytucje kontrolne i środowisko pracodawców - w celu zapewnienia dobrych standardów zatrudniania cudzoziemców w regionie.

Szkolenie realizowane jest we współpracy z nw. Partnerami PPW:

  • Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku
  • Morski Oddział Straży Granicznej
  • Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Gdański Urząd Pracy.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?

Nowa ustawa systematyzuje i w wielu aspektach zmienia zasady powierzania pracy cudzoziemcom, w tym w zakresie wymaganej dokumentacji, procedury uzyskiwania zezwoleń, odpowiedzialności pracodawców w przypadku nieprawidłowości.
Uczestnicy szkolenia otrzymają aktualne i praktyczne informacje, wspierające prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorców zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sposób odpowiedzialny i transparentny w zmieniającym się otoczeniu prawnym.

Zachęcamy do udziału w spotkaniu pomorskich przedsiębiorców, którzy chcą poznać kluczowe zmiany prawne i dowiedzieć się jak:

  • usprawnić proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców,
  • zadbać o zgodność z nowym prawem i unikać błędów,
  • dobrze przygotować się na kontrolę właściwych organów państwowych,
  • samorząd wspiera procesy integracji pracowników z doświadczeniem migracyjnym.

Ustawa zwiększa bezpieczeństwo cudzoziemców na rynku pracy, nowe regulacje to nie tylko większy nadzór i nowe obowiązki, to także realne korzyści dla pracodawców, takie jak:

  • pełna elektronizacja postępowań,
  • szybszy obieg dokumentów i mniejsze ryzyko błędów,
  • likwidacja testu rynku pracy,
  • przyspieszona procedura rozpatrywania wniosków,
  • większa przewidywalność dla biznesu - bardziej przejrzyste zasady odmów i wydawania zezwoleń.

Lista prelegentów:

  1. Pani Marta Jeka, Starszy inspektor wojewódzki, Oddział ds. Legalizacji Zatrudnienia Cudzoziemców, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku (PUW)
  2. Pani Sylwia Dymnicka-Iwaniuk, Kierownik Działu Zatrudnienia Cudzoziemców, Gdański Urząd Pracy (GUP)
  3. Pani ppor. SG Adrianna Kowalonek, Kierownik Sekcji ds. Migracji, Wydziału ds. Cudzoziemców, Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG)
  4. Pani chor. SG Beata Stępniak, Starszy specjalista Sekcji ds. Migracji, Wydziału ds. Cudzoziemców, Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG)
  5. Pani Karolina Szałkowska, Starszy inspektor pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku (OIP), 
  6. Pani Agnieszka Zabłocka, Dyrektorka Kancelarii Marszałka Województwa, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP)

Termin: 5 czerwca 2025 r., godz. 10:00-13:00
Miejsce: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gdańsk, ul. Okopowa 21/27, sala Okrągła (parter)
Udział w szkoleniu jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie Evenea, Hasło: PPW2025

Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: e-mail: ppw@wup.gdansk.pl, tel. 58 32 64 864

Załączniki

Program PPW 5.06.25
Program PPW 5.06.25.pdf 516 KB