Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Rzemiosło jako ciekawa ścieżka kariery

Daje dużo satysfakcji, pozwala realizować pasje oraz zainteresowania, można spróbować go w każdym wieku – rzemiosło może być ciekawą ścieżką zawodową. Trzy pomorskie rzemieślniczki podzieliły się swoimi historiami z uczestniczkami webinaru w ramach Marca na Obcasach.

​​​Marzec na Obcasach to cykl bezpłatnych warsztatów, webinarów, konsultacji i spotkań dla kobiet, które są realizowane na terenie województwa przez cały miesiąc. Prowadzą je eksperci, m.in. doradcy zawodowi, specjaliści od wizerunku, trenerzy umiejętności, specjaliści od Funduszy Europejskich, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestniczkami. Spotkania mają inspirować kobiety do dokonywania satysfakcjonujących wyborów, wspierać je w zmianie i rozwoju. W tym roku jeden z webinarów organizowanych przez WUP w Gdańsku dotyczył możliwości rozwoju zawodowego, jakie daje praca w rzemiośle.

Inspiracja do rozwoju w rzemiośle

Okazja jest do tego szczególna, bo 2025 rok został ogłoszony przez Sejmik Województwa Pomorskiego Rokiem Pomorskiego Rzemiosła. Ta inicjatywa przypomina, że dziś rzemiosło łączy tradycję oraz kreatywność z nowoczesnymi technologiami i może być atrakcyjną ścieżką zawodową.
- Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja w ramach naszego spotkania pomoże zastanowić się, jak wykorzystać swoje talenty na ścieżce zawodowej, w myśl maksymy „znajdź to, co kochasz i spraw, aby ci za to płacili” – podkreśliła Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, która przywitała uczestniczki webinaru.  
- Marzec na Obcasach to rozpoznawalna marka, cieszymy się, że możemy tutaj gościć z tematem rzemiosła kobiet. Mam nadzieję, że zainspiruje on panie do działania, otworzy przed nimi nowe perspektywy rozwoju zawodowego – mówiła Małgorzata Wokacz- Zaborowska, dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP.
Przedstawiła także kilka danych, z których wynika, że kobiety w Polsce zakładają własną firmę rzadziej niż mężczyźni, ale częściej niż średnio w Unii Europejskiej. Są właścicielkami ok. 41 proc. firm rzemieślniczych, pracują głównie jako fryzjerki, kosmetyczki, florystki czy krawcowe.

Różne ścieżki, ta sama satysfakcja

O tym, jakie możliwości rozwoju zawodowego niesie „praca własnych rąk” opowiadały trzy pomorskie rzemieślniczki. Ewa Białogłowska jest fryzjerką od 48 lat. Jej historia pokazuje, że rzemiosło jako droga zawodowa pozwala nie tylko rozwijać pasję, ale też realizować się na innych polach. Swoim zawodem interesowała się od dziecka.
- Czesałam samą siebie, wyciskałam fale, malowałam się, zakładałam sukienki mamy. Wydaje mi się, że już wtedy wiedziałam, że jestem kreatywna. Dla mnie włosy są wspaniałym materiałem, z którego można zrobić wszystko – opowiadała podczas webinaru.
Zdała egzaminy, czeladniczy i mistrzowski, otworzyła swój własny salon. Zaczęła też brać udział w konkursach i jeździć na fryzjerskie mistrzostwa świata jako widz. Obecnie jest sędzią w konkursach i mistrzostwach fryzjerstwa oraz rzeczoznawcą do spraw produktów i usług. Należy do Wojewódzkiego Cechu Rzemiosł Fryzjersko-Kosmetycznych, od 2021 roku jest też członkinią Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP. Uczy także przedmiotów zawodowych w Pomorskich Szkołach Rzemiosł.
Dorota Cenecka jest projektantką biżuterii, mistrzynią bursztynnictwa i złotnictwa. Ma 30-letnie doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii - wcześniej dla gdańskich pracowni artystycznych, od ponad 10 lat pod własną marką. Jej prace są prezentowane na całym świecie, na koncie ma 100 tys. wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Na początku chciała iść w kierunku fotografii, projektowania, ale ostatecznie skończyło się na jubilerstwie. Po zdaniu egzaminów czeladniczych pracowała w pracowniach jubilerskich, w ostatniej zakochała się w bursztynie. Stał się jej pasją i drogą zawodową. Dziś posiada dwa tytuły mistrzowskie - z bursztynnictwa i jubilerstwa. To ona wykonała insygnia władzy prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, czyli bursztynowy łańcuch z ręcznie rzeźbionym herbem miasta i godłem Polski. Na ich wykonanie miała tydzień.
Lubię wyzwania, rzuciłam się w wir pracy. Udało się i z tego co wiem, to insygnia przynoszą pani prezydent szczęście – mówiła Dorota Cenecka i podkreśla: - Wkładam serce w swoją pracę, w to, co tworzę i osoby, które noszą moją biżuterię są z nią związane.
Trzecią osobą, która opowiedziała o rozwoju zawodowym w rzemiośle jest Sylwia Pyrtej, która tworzy „lustraże”, czyli unikatowe kompozycje wykonane z kawałków luster. Zawodowo była związana z branżą IT, którą z czasem zamieniła na rzemiosło. Dziś, jak podkreśla, każdy etap tworzenia daje jej dużo radości i satysfakcji. Podczas cięcia i szlifowania medytuje, a gdy pokazuje swoje prace – cieszy się patrząc na reakcje innych.
- Ten zachwyt, który widzę w oczach innych, gdy patrzę na moje prace, to coś wspaniałego – podkreśliła Sylwia Pyrtej. - Gdy słyszę, że ktoś specjalnie przemalował biuro, żeby powiesić moje prace, to jestem wzruszona.
Co ciekawe uważa, że warto słuchać rad od osób z otoczenia dot. drogi zawodowej, ale należy je… przefiltrować.
- Warto dopuszczać je do siebie stopniowo i wybierać te, które na dany moment mogą nam przysłużyć – dodała rzemieślniczka.