Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


To oni przygotowują Pomorzan na zmiany

Jak pomagać klientom w planowaniu ścieżki zawodowej gdy świat bardzo dynamicznie się zmienia, przybywa nowych technologii i zawodów? To jedno z wyzwań stojących przed pomorskimi doradcami zawodowymi.

Zmiany, których doświadczamy w niemal każdej dziedzinie życia, dotykają także Pomorza i jego mieszkańców. Dotkliwie odczuwalne dla nas wszystkich są zwłaszcza zmiany klimatu, które wpływają m.in. na rynek energetyczny i kierują go w stronę odnawialnych źródeł energii. To powoduje, że szczególnego znaczenia w gospodarce regionu nabrały takie sektory, jak np. morska energetyka wiatrowa. Szacuje się, że jej rozwój w najbliższych latach wygeneruje ponad 50 tys. miejsc pracy. Przygotowanie pracowników, którzy odpowiedzą na potrzeby kadrowe tej branży oraz innych kluczowych dla Pomorza to jedno z wyzwań, w których pomóc mogą doradcy zawodowi.

Talenty mieszkańców siłą pomorskiej gospodarki

- Zależy nam, aby pomorscy doradcy zawodowi byli przygotowani do wspierania rozwoju zawodowego mieszkanek i mieszkańców regionu, do projektowania ich karier pod potrzeby Pomorza, aby gospodarka bazowała na talentach i kompetencjach mieszkańców – podkreśla Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Jest on współrealizatorem projektu „Pomorskie Kompetencje Jutra" współfinansowanego ze środków unijnych Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Jednym z działań realizowanych w ramach projektu jest rozwój Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego (PSPZ) pod kątem nowoczesnego doradztwa zawodowego oraz wspierania rozwoju umiejętności mieszkańców.
Aby odpowiednio wesprzeć klienta doradcy muszą posiadać obszerną wiedzę o aktualnych trendach na rynku pracy i wiedzieć, jakie umiejętności oraz kompetencje są na nim pożądane. Temu służą spotkania PSPZ realizowane cyklicznie dla doradców zawodowych z całego regionu. W dniach 18 i 19 września br. w Sulęczynie pomorscy doradcy spotkali się po raz trzeci w tym roku, aby doskonalić swój warsztat pracy.
Doradca zawodowy nie może być tylko praktykiem albo tylko teoretykiem. Wątki życia zawodowego i osobistego łączą się, tworząc sieć przeplatających się dróg. Doradca jest w tej drodze przewodnikiem. Musi mieć wiedzę i rozwijać swój warsztat pracy, żeby móc podążać za człowiekiem, za jego potrzebami – zaznacza Joanna Nawój-Połoczańska, doradczyni zawodu i pedagog, autorka wielu publikacji naukowych o tematyce z zakresu doradztwa zawodowego.

Sektor energetyczny potrzebuje ludzi z konkretnymi umiejętnościami

Jednym z sektorów, który w najbliższej przyszłości będzie potrzebował wykwalifikowanych pracowników jest rozwijający się w regionie pomorskim sektor energetyczny, o którym opowiedziała doradcom zawodowym Żaneta Kłostowska, manager Klastra Technologii Wodorowych w Regionalnej Izbie Gospodarczej Pomorza.
Jak zaznacza ekspertka, transformacja energetyczna na Pomorzu to dynamiczny proces, oparty głównie na rozwoju OZE (odnawialnych źródeł energii), w tym sektora offshore. Do 2040 roku Polska planuje zainstalować na Bałtyku farmy wiatrowe o łącznej mocy 11 GW, co ma znacząco zmniejszyć udział paliw kopalnych w miksie energetycznym. Region rozwija także technologie wodorowe, które stanowią kluczowy element dekarbonizacji.
- Pomorze rzeczywiście ma ogromny potencjał do stania się liderem w transformacji energetycznej. Kluczowe atuty regionu to dostęp do Morza Bałtyckiego, który umożliwia rozwój morskiej energetyki wiatrowe oraz istniejąca infrastruktura portowa. W szczególności porty, takie jak Gdynia i Gdańsk mogą pełnić rolę centrów instalacyjnych dla farm wiatrowych, natomiast mniejsze, takie jak Ustka i Łeba, mogą pełnić funkcje serwisowe – wyjaśnia Żaneta Kłostowska.
Jak dodaje ekspertka, morska energetyka wiatrowa może stworzyć tysiące nowych miejsc pracy w regionie, szczególnie w fazach budowy, instalacji, serwisowania i utrzymania projektów offshore.
- Przewiduje się, że rozwój tego sektora może wygenerować od 50 do nawet 70 tysięcy miejsc pracy w całej Polsce, z czego duża część dotyczyć będzie Pomorza – mówi. - To nie tylko praca dla specjalistów technicznych, ale także dla inżynierów, logistyków, pracowników portowych oraz osób zajmujących się administracją i zarządzaniem projektami.
Zdaniem ekspertki, rynek energetyczny już teraz potrzebuje wykwalifikowanych inżynierów, specjalistów od automatyki i robotyki oraz ekspertów w zakresie m.in. technologii wodorowych i magazynowania energii.
- Kluczowe są także umiejętności związane z zarządzaniem projektami oraz prawnymi aspektami rozwoju farm wiatrowych – uzupełnia ekspertka. -  Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. budowy i serwisowania farm offshore, jak również na ekspertów w zakresie logistyki morskiej i portowej.

Spotkania, które inspirują do działania

W spotkaniu PSPZ w Sulęczynie uczestniczyło 60 doradców zawodowych. Jedną z osób, która wykorzysta zdobytą wiedzę w codziennej pracy jest Iwona Sabała, doradczyni  zawodowa od 2018 r. Obecnie pracuje w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie. Jest także inspektorem ds. powiatowej sieci nauczycieli doradców zawodowych w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim.
- Te dwie role, które mam przyjemność godzić sprawiają mi olbrzymią satysfakcję. Pracuję z młodzieżą, są to osoby, które dopiero siebie poznają, niedługo będą wkraczać na rynek pracy i są bardzo zagubione – mówi Iwona Sabała.
Jak zaznacza, chociaż na co dzień młodzi korzystają z technologii, wykonują różne testy określające ich przyszłą ścieżkę zawodową, to kontakt z kimś, kto wesprze ich w wyborze jest im bardzo potrzebny.
- Wracają do mojego gabinetu, mają potrzebę rozmowy, wyjaśnienia wątpliwości. Młodzież potrzebuje relacji, tego, żeby ją wspierać, motywować – opowiada. – Pracuję m.in. z ostatnimi klasami technikum i widzę, jak po kilku miesiącach naszej współpracy uczniowie pewniejsi opuszczają szkołę. Wiem, że sobie poradzą na rynku pracy i że wiedzą, gdzie mogą kontynuować edukację.
Od początku swojej pracy jest obecna w sieci PSPZ.
Wiedza, którą zdobywam w ramach PSPZ pokazuje mi pewne kierunki, w których powinnam jeszcze się edukować, w jakich obszarach muszę się doskonalić, a także mocno mnie motywuje, pokazuje, że to, co robię jest ważne i ma sens – mówi Iwona Sabała. - Kontakt z innymi doradcami, wymiana doświadczeń pomogły mi przezwyciężyć kryzysy, które pojawiają się w pracy zawodowej. Okazało się, że większość doradców je ma, więc musimy się wspierać nawzajem, aby iść dalej. Nie wyobrażam sobie, żeby mnie w tej „sieci" nie było – dodaje.

Województwo Pomorskie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) realizuje projekt „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształtowania zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych"- Pomorskie Kompetencje Jutra. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego realizuje projekt przy wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku (WUP) oraz Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku (PCEN).




 
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 2&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 3&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 4&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 6&imagePreview=1