Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Branża przyszłości czeka na młodych

2. EDUKACYJNE TARGI KARIERY EDUOFFSHOREWIND

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 to jedyne w skali kraju tak duże wydarzenie, które przybliża rozwojowy rynek pracy w zielonej energetyce w Polsce. Wpisuje się ono także w potrzeby sektora MEW. Zgodnie z harmonogramami realizowane są nie tylko projekty pierwszej fazy polskiego offshoru, na morską energetykę wiatrową jako fundament transformacji stawiają także m.in. Duńczycy, Niemcy, Litwini, Łotysze i Estończycy. A nowy rynek pracy wymaga wykwalifikowanych kadr.

Targi będą okazją do zaprezentowania możliwości rozwoju zawodowego, jakie daje branża Odnawialnych Źródeł Energii – morskiej energetyki wiatrowej oraz uświadomienie uczestnikom jakiego rodzaju kompetencje będą potrzebne i w jaki sposób będzie można je zdobyć. Wydarzenie jest realizowane z myślą o poszukujących swojej ścieżki zawodowej uczniach szkół ponadpodstawowych oraz studentach. W wykładach i szkoleniach organizowanych w ramach programu edukacyjno-informacyjnego przed targami bierze udział ponad 250 tysięcy uczestników, w tym z 500 szkół ponadpodstawowych oraz 24 szkół wyższych.
Organizatorzy zapraszają  wszystkich nauczycieli do rejestracji klas, które chcą wziąć udział w programie edukacyjnym przygotowującym do 2. edycji EDU OFFSHORE WIND.

Druga edycja targów EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5 – 6 marca 2024 roku w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AmberExpo w Gdańsku przy ul. Żaglowej 11, godz.: 9:00 - 15:00

Podczas tegorocznego wydarzenia pojawi się kilka nowości:
1. Wyspa transformacji energetycznej, gdzie młodzież pozna tajniki technologii wodorowych, elektrowni jądrowych, farm PV czy energetyki wiatrowej na lądzie.
2. Międzynarodowa młodzież weźmie udział w Innovatonie Baltic Challenge 2024 podczas którego rozwiąże rzeczywiste wyzwania biznesowe w branży. W tym wydarzeniu uczestniczyć będzie m.in. młodzież z Rady Młodzieżowej Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC)
3. JOB TRUCK – specjalna strefa dla młodzieży i studentów z ofertą staży i praktyk, z aktywnym networkingiem działów HR.

Równolegle z drugą edycją EDU OFFSHORE WIND odbywać się będzie konferencja Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Zaplanowano szereg paneli dyskusyjnych i spotkań poświęconych:
  • współpracy miedzynarodowej w obszarze morskich farm wiatrowych: Integracja i rozwój Regionu Morza Bałtyckiego,
  • wdrażaniu Net Zero Industry Act na poziomie regionów,
  • potrzebom firm i instytucji w zakresie wdrażania transformacji energetycznej,
  • współpracy i synergii w zielonej energetyce.
Na zakończenie organizatorzy planują otwarte warsztaty pn. Offshorowe love czyli warsztaty wodorowe.
Program konferencji Pomorskiej Platformy Offshore znajdziesz w agendzie.
Na konferencję obowiązuje rejestracja.

Już dziś zapraszamy również na stoisko WUP w Gdańsku, gdzie na młodzież czekać będą doradcy zawodowi i doradcy EURES z świetnym programem Power 2 Work!
Power 2 Work to:
  • wspieranie rozwoju umiejętności i kompetencji młodych ludzi, 
  • pokazanie jak usługi doradców zawodowych i doradców EURES pozwalają na start i rozwój kariery zawodowej,
  • przedstawienie możliwości jakie dają Fundusze Europejskie młodym mieszkańcom naszego regionu.
Na targach uczestnicy będą mogli skorzystać z:
  • testów identyfikacji talentów
  • testów preferencji przedsiębiorczych
  • katalogu wartości ważnych w pracy
  • wskazówek dotyczących wyboru dalszej ścieżki kształcenia.
Doradcy EURES udzielą też informacji co zrobić aby wyjazd do pracy za granicę był bezpieczny, jak znaleźć sprawdzonego pracodawcę, jak znaleźć praktyki i staże za granicą.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia: www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe LinkedIn , Facebook , YouTube , Instagram
KOD QR