Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Energia z wiatru - branża przyszłości młodzieży w regionie

Tysiące młodych ludzi z Pomorskiego i 70 wystawców wzięło udział w targach EDU OFFSHORE WIND, pierwszej imprezie, która na taką skalę pokazała możliwości pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Na I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND zaproszono uczniów oraz nauczycieli z ponad 120  szkół ponadpodstawowych, a także studentów. W gdańskim centrum wystawienniczym Amber Expo 14 i 15 marca mogli spotkać się z ponad 70 wystawcami reprezentującymi firmy z branży morskiej energetyki wiatrowej, offshore, morskiej, stoczniowej, a także firmy szkoleniowe, badawcze, uczelnie wyższe.
- Bardzo nam zależało na tym, aby to właśnie młodzi ludzie mieli możliwość poznawania  technologii oraz nowych ścieżki kariery zawodowej – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Podkreślał także, że według szacunków branża morskiej energetyki wiatrowej w przyszłości będzie miała do zaoferowania ponad 70 tys. miejsc pracy, z czego ponad 30 tys. z nich w województwie pomorskim, a pracodawcy będą szukać kadr – dobrze wykształconych specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami oraz umiejętnościami.
- Młodzież stoi przed koniecznością wyboru swojej przyszłości zawodowej, ale żeby go dokonać, trzeba mieć wiedzę, kontakt z ludźmi – dodał Mieczysław Struk. - Chcemy, żeby te targi, dające  swoisty kontakt z branżą, były organizowane cyklicznie.

Za sterami łodzi czy praca na wysokości?

Udział w targach to dla młodych ludziom z Pomorza szansa na rozmowę ze specjalistami z branży morskiej energetyki wiatrowej i zapoznanie się z zawodami, które oferuje. Umożliwiają zdobycie wiedzy o pracy w konkretnych zawodach np. inspektora jakości turbin wiatrowych, oceanografa fizycznego, projektanta konstrukcji morskich, nurka, inżyniera instalacji farm wiatrowych oraz wielu innych i pomagają sprawdzić, jakie są zarobki w danym zawodzie, jakie trzeba mieć wykształcenie, umiejętności oraz kompetencje żeby go wykonywać.
- Dla młodzieży targi są bardzo atrakcyjne. Różnorodność informacji pomaga im sprawdzić, czy i dlaczego warto wybrać taką ścieżkę zawodową. Zwłaszcza, że po szkole wybierają się na studia lub idą do pracy – mówiła pani Katarzyna, która przyjechała z grupą swoich uczniów z Rusocina.
Ponadto uczestnicy targów mogli m.in. obejrzeć bezzałogową łódź patrolową, pojazd podwodny, elementy śmigła i łopat turbiny wiatrowej, sprawdzić jak wygląda bezpieczna praca na wysokości, posterować łodzią na symulatorach VR, obejrzeć działanie ultradźwiękowej kamery do detekcji wycieków. Wśród odwiedzających byli Julian i Bartek, uczniowie technikum, którzy na targi przyjechali z Chojnic.
- Jesteśmy mechatronikami, byliśmy na kilku ciekawych stoiskach. Fajne było to, że można było porozmawiać z przedstawicielami firm – mówił Julian.
- Każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie – dodał jego kolega Bartek.

Wsparcie w rozwoju i wyborze ścieżki zawodowej

Wydarzenie miało zwrócić uwagę młodych ludzi na branżę, która rozwija się w regionie i w przyszłości może dać im dobre i satysfakcjonujące zatrudnienie. Jednocześnie akcentowało również fakt, że rynek pracy na pewno będzie się zmieniał, dlatego warto rozwijać umiejętności oraz kompetencje, które zawsze będą cenione na rynku pracy np. krytyczne myślenie, elastyczność i gotowość do zmian, rozwiązywanie problemów czy odporność na stres. O tym w trakcie targów rozmawiali z młodzieżą doradcy zawodowi WUP w Gdańsku.
- Jako doradcy wspieramy młodzież w odkrywaniu swoich talentów i mocnych stron. Zależy nam, żeby rozwijali swoje zainteresowania na każdym etapie edukacji, po to by w przyszłości mogli dokonywać wyborów trafnych, zgodnych z ich predyspozycjami, ale też  wymaganiami współczesnego rynku pracy – podkreślała Dorota Botkowska, doradca zawodowy WUP w Gdańsku.
Podczas targów młodzież odwiedzająca stoisko WUP mogła porozmawiać z doradcą EURES o tym jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę Dowiedzieć się jak Fundusze Europejskie pomagają rozwijać umiejętności młodzieży.  Pracownicy WUP odwiedzili też stoiska pracodawców informując o możliwości korzystania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rozwój kompetencji w firmach.

Współorganizatorem i patronem targów był Samorząd Województwa Pomorskiego.
Informator, który prezentuje ponad 40 zawodów związanych z morską energetyką wiatrową jest dostępny na stronie targów.
 
Zdjęcie galerii artykułu: Grafika reklamująca targi Offshore 14-15 marca 23 r. - 0.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu: Grafika reklamująca targi Offshore 14-15 marca 23 r. - 0.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 01.JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 02.JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 03.JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 04.JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 05.JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 07.JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 09.JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 11.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Zdjęcia z targów OffShore Wind 14-15 marzec 23 r. - 12.jpg&imagePreview=1