Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Kogo będą szukali pomorscy pracodawcy?

W tym roku praca czeka na fizjoterapeutów, kierowców, budowlańców i mundurowych. Tak wynika z kolejnej, VII edycji badania „Barometr zawodów" na rok 2022, przeprowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku z ekspertami lokalnych rynków pracy. 

Przewiduje się, że w bieżącym roku problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieli:
  • fizjoterapeuci i masażyści,
  • pracownicy służb mundurowych,
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • oraz murarze i tynkarze.
W całym regionie pracowników wykonujących te zawody jest za mało w stosunku do liczby ofert pracy.
 Do przyczyn słabego zainteresowania pracą w tych zawodach należą w szczególności niski prestiż zawodu, odpowiedzialność społeczna, stresujące warunki pracy, wymóg znajomości języków obcych, praca w delegacji, zatrudnienie w szarej strefie czy trudny dojazd do miejsca pracy  wyjaśnia Dorota Gabryelczyk z Wydziału Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, a także koordynatorka badania w województwie pomorskim.
Na Pomorzu dziś brakuje również:
  • lekarzy,
  • pielęgniarek i położnych,
  • kucharzy,
  • robotników budowlanych,
  • elektryków, elektromechaników, elektromonterów,
  • spawaczy,
  • opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych,
  • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
  • oraz magazynierów.
Pracodawcy, którzy szukają pracowników w tych zawodach, mogą niestety spodziewać się problemów z ich zatrudnieniem.

Pierwszy rok bez zawodów, w których trudno znaleźć zatrudnienie
Badanie pokazuje, że w 2022 roku na Pomorzu zwiększy się liczba zawodów deficytowych (czyli takich, gdzie wolnych miejsc pracy jest więcej niż osób, które mogłyby podjąć zatrudnienie). Co więcej w tej edycji, nie zidentyfikowano żadnych profesji, w których chętnych i zdolnych do pracy jest więcej niż ofert.
 Po raz pierwszy, w naszej prognozie nie ma zawodów nadwyżkowych. W pierwszej edycji badania określającej zapotrzebowanie na 2016 r. wytypowano ich aż 15 – wyjaśnia Dorota Gabryelczyk.
Rynek pracy pod wpływem pandemii zmienił się. Znaczenie zyskała praca pozwalająca wykonywać obowiązki służbowe na odległość, za pośrednictwem Internetu i telefonu, co mogło przyczynić się do tego, że Pomorzanom łatwiej było znaleźć pracę także poza województwem bądź rodzimym powiatem.
W niektórych powiatach można zauważyć nadmiar poszukujących pracy. Na przykład w Gdyni i Sopocie wśród pracowników biur podróży i obsługi turystycznej przewiduje się większą liczbę kandydatów niż wakatów, co wynika ze szczególnego oddziaływania ograniczeń pandemicznych na sektor turystyczny.
 
W najbliższych latach cenione będą umiejętności i kompetencje

„Barometr zawodów" to swego rodzaju przewodnik, który zawiera użyteczne wskazówki dla uczestników regionalnego rynku pracy.
Zmiany na rynku pracy, które wywołała pandemia koronawirusa, postawiły wiele nowych wyzwań przed firmami i pracownikami. W sytuacji, gdy w wielu miejscach metamorfozie uległ  styl pracy, pracodawcy coraz bardziej doceniają u kandydatów do pracy i pracowników kompetencje tzw. miękkie m.in. motywację do działania, umiejętności komunikacyjne, współpracę w zespole, chęć uczenia się i szybkiego przyswajania nowych informacji, gotowość do podejmowania nowych wyzwań czy dostosowania się do zmian w miejscu pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem opisującym zapotrzebowanie na zawody w 2022 roku dostępnym tutaj
Więcej informacji na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.