Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Szukać, zatrudniać i rozwijać zespół z urzędami pracy

Znalezienie pracownika z odpowiednimi umiejętnościami, który sprawdzi się w firmie, to dla pracodawców wyzwanie. Można przyspieszyć ten proces korzystając z profesjonalnej i bezpłatnej pomocy urzędów pracy. O tym rozmawialiśmy z pomorskimi pracodawcami podczas spotkania online 20 października.

Sprawna i szybka rekrutacja oraz zatrudnienie osoby z kwalifikacjami, których firma potrzebuje to istotna kwestia dla pracodawców. Tak samo, jak efektywna współpraca z zespołem, która pozwala jeszcze lepiej zarządzać firmą. W obu tych przypadkach mogą pomóc pomorskie urzędy pracy, które bezpłatnie wspierają firmy z regionu.
Bardzo się cieszymy, że jesteście z nami. Zależy nam, żeby się dzielić z Wami naszą wiedzą, ale też dowiedzieć się, jak jeszcze moglibyśmy Państwu pomóc. W nazwach naszych instytucji jest słowo „urząd", ale chcemy być Waszymi partnerami – powiedział Dariusz Gobis, Wicedyrektor ds. Organizacji i Współpracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, witając uczestników październikowego spotkania.

Media społecznościowe, baza ofert pracy, spotkania rekrutacyjne – z tego mogą korzystać pracodawcy

Przemysław Karczyński z Powiatowegu Urzędu Pracy w Tczewie opowiedział, jak szukać pracowników korzystając z pomocy powiatowych urzędów pracy.
- Z mojej perspektywy najważniejsze jest przygotowanie takiego ogłoszenia o pracę, które zachęci, a nie odstraszy i wybór kanału komunikacji, czyli miejsca, w którym można je umieścić – mówił Przemysław Karczyński.
Jak zauważył w dzisiejszych czasach duży potencjał tkwi w mediach społecznościowych.
Pracodawcy chcą, aby ich ogłoszenia pojawiały się na prowadzonym przez nas profilu na Facebooku, jednocześnie obserwujemy zainteresowanie odbiorców – wyjaśniał.
Pracodawca może swoją ofertę zgłosić do urzędu osobiście albo telefonicznie, mailem, faxem, przez portal praca.gov.pl. Jest ona wprowadzana do systemu, później eksportowana do Centralnej Bazy Ofert Pracy, którą mogą przeglądać wszyscy szukający zatrudnienia, także osoby niezarejestrowane w urzędach pracy. Ofertę znają także pracownicy służb zatrudnienia i mogą przedstawić ją swoim klientom, wisi ona także na korytarzach urzędu.
– Nowością jest aplikacja ePraca, dostępna na smartfony z  systemem android, dzięki której można przeglądać oferty pracy, wydarzenia, spotkania rekrutacyjne w danym powiecie – dodał Przemysław Karczyński.
Ponadto urzędy pracy bardzo dobrze znają lokalny rynek i jego specyfikę, co może pomóc pracodawcy tak przygotować ofertę, aby zainteresowała kandydata. Pomagają także w organizacji rozmów rekrutacyjnych – udostępniają sale konferencyjne lub inne pomieszczenia oraz umawiają klientów spełniających wymogi na konkretne godziny.

W Europie także można szukać pracowników

Firmy z Pomorza mogą zatrudniać u siebie pracowników z 31 krajów Europy za pomocą Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Wspierają ich w tym doradcy sieci EURES z WUP w Gdańsku, z którymi mogą się kontaktować telefonicznie czy e-mailowo.
Pracodawca może zgłosić swoją ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, a także elektronicznie przez praca.gov.pl, później trafi ona do nas, a my możemy ją przetłumaczyć, jeśli jest taka potrzeba i przekazujemy ją doradcom EURES ze wskazanego kraju – wyjaśnił Marcin Krauze, doradca sieci EURES w WUP w Gdańsku. – Na prośbę pracodawcy możemy również przeprowadzić wstępny proces selekcji kandydatów oraz pomóc w przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych.
Zatrudniający może także założyć bezpłatne konto w Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej, które pozwala przeglądać profile kandydatów, kontaktować się z nimi, otrzymywać CV bezpośrednio na skrzynkę.

Doradcy zawodowi bezpłatnie pomogą znaleźć odpowiednią osobę do pracy

Czasami znalezienie pracownika na dane stanowisko w firmie bywa problematyczne. Osób z odpowiednimi kwalifikacjami jest zbyt mało albo na ofertę odpowiadają te, które ich nie mają, co wydłuża poszukiwania. Bywa, że pracodawcy – chcąc przyspieszyć ten proces - decydują się na płatne usług firm rekrutacyjnych. Tymczasem w urzędach pracy na Pomorzu z profesjonalnych usług doradców zawodowych mogą korzystać bezpłatnie.
- Ustalamy z Państwem, jakiej osoby poszukujecie państwo do pracy, dzięki temu możemy dokonać wstępnej selekcji, zorganizować spotkanie z kandydatami, doradca może pomóc w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej – wyjaśniła Iwona Gryś z Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach, która przybliżała ten temat.
Podkreślała także, że doradcy zawodowi w urzędach pracy na co dzień mają kontakt z klientami, pracują z nimi (np. prowadząc szkolenia motywacyjne, dot. komunikacji, zarządzania sobą w czasie, przygotowywania i składania dokumentów aplikacyjnych, warsztaty, na których trenuje się rozmowę kwalifikacyjną), znają ich, więc łatwiej im dopasować kandydata do stanowiska pracy. Mogą także sprawdzić jego predyspozycje psychofizyczne czy przeprowadzić specjalistyczne testy psychologiczne.

Rozwój firmy to także rozwój pracowników  

Pracodawcy mogą również lepiej poznać talenty i mocne strony swojego zespołu z profesjonalną pomocą doradców zawodowych z WUP w Gdańsku oraz określić obszary do rozwoju. Korzystając z takiego wsparcia firmy mogą określić ścieżki rozwoju lub awansu poszczególnych pracowników czy dowiedzieć się, jakie szkolenia są potrzebne w zespole. Doradcy prowadzą także warsztaty grupowe z komunikacji, kreatywności, związane z tym, jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym, zarządzać stresem, podnieść autoocenę i motywację.
Mogą także wesprzeć osoby zwalnianie z firmy - pomóc im w ułożeniu profesjonalnego CV, listu motywacyjnego, przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.
Do klientów podchodzimy elastycznie, albo organizujemy takie szkolenia w firmach, albo pracownicy przyjeżdżają do nas – mówiła Katarzyna Gudaniec, doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku WUP w Gdańsku i dodała: - Jesteśmy profesjonalni, posługujemy się specjalistycznymi testami diagnostycznymi, mamy bogate doświadczenie, jesteśmy rzetelni, poufni. Nasze usługi są bezpłatne, wiec pracodawca nie ponosi kosztów.

Bezpośrednimi organizatorami spotkania, które odbyło się 20 października były Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, Powiatowy Urząd Pracy w Karuzach, Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie. Dyżur telefoniczny, będący częścią programu spotkania, pełniły wszystkie powiatowe urzędy pracy na terenie województwa pomorskiego.
Szczegóły dotyczące kolejnych spotkań w ramach cyklu „Urzędy pracy wspierają pracodawców" będą podawane na bieżąco na stronie wup.gdansk.pl/pracodawca.

Załączniki

Pytania i odpowiedzi_spotkanie z pracodawcami_20.10
Pytania i odpowiedzi_spotkanie z pracodawcami_20.10.pdf 243 KB
Zatrudnianie_pracownikow_i_rozwoj_zespolu_PUP w Tczewie_WUP w Gdańsku_PUP w Kartuzach
Zatrudnianie_pracownikow_i_rozwoj_zespolu_PUP w Tczewie_WUP w Gdańsku_PUP w Kartuzach.pdf 21725 KB