Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Zatrudnianie cudzoziemców - rozwiązania w czasie epidemii

Legalny pobyt obcokrajowców na terenie Polski, zatrudnienie krótkoterminowe, kontrola w zakresie zatrudniania cudzoziemców – o tym rozmawiano podczas seminarium online dla agencji zatrudnienia z Pomorza pn. „Epidemia koronawirusa – specjalne rozwiązania dla cudzoziemców".

– Nasze seminaria, dedykowane agencjom zatrudnienia w regionie, które są ważnym partnerem dla nas, dla Samorządu Województwa Pomorskiego, organizujemy od kilku lat. Podczas tych spotkań dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem w obszarach, które są kluczowe dla agencji zatrudnienia, aktywnie współpracując przy z tym z naszymi partnerami, instytucjami czy organizacjami – mówiła Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, witając uczestników seminarium, które odbyło się 23 czerwca. 
Jak podkreśliła temat zatrudniania cudzoziemców był przez WUP w Gdańsku podejmowany wielokrotnie, z uwagi na zjawisko imigracji ekonomicznej i zarobkowej, mającej kluczowy wpływ na pomorski rynek pracy.
– Epidemia koronawirusa zdeterminowała nowe kwestie w tym zakresie, dlatego - odpowiadając na Państwa prośby - podjęliśmy ten temat z instytucjami, które mają dużą wiedzę w zakresie zatrudniania cudzoziemców – uzupełniła Katarzyna Żmudzińska.

Legalny pobyt obcokrajowca na terenie kraju w dobie COVID-19

Podczas pierwszej części spotkania przedstawiciele Morskiego Oddziału Straży Granicznej mówili o legalnym pobycie cudzoziemców oraz specjalnych rozwiązaniach w zakresie przekraczania granic. Chor. sztab. SG Adrianna Kowalonek, kierownik Sekcji ds. Migracji Wydziału do Spraw Cudzoziemców MOSG, przypomniała, że stan zagrożenia epidemicznego ogłoszono 14 marca 2020 r., a niecały tydzień później wprowadzono stan epidemii, który obowiązuje do dziś. Omówiła także rozwiązania prawne zawarte w tzw. „specustawie koronawirusowej" z marca 2020 r., które mają rozwiązywać problemy dot. legalności pobytu cudzoziemców w Polsce, powodowane epidemią koronawirusa. Wśród nich znajdują się takie regulacje, jak np. przedłużenie zezwoleń na pobyt czasowy, przedłużenie okresów pobytu i okresów ważności wiz krajowych, przedłużenie okresów ważności kart pobytu, dokumentów wydawanych na czas określony, potwierdzających prawo stałego pobytu obywatela UE. 
„Przepisy ustawy specjalnej dokonują przesunięcia określonych terminów i okresów ważności zezwoleń, wiz i dokumentów w sposób jednolity, tj. do 30 dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów - zagrożenia epidemicznego lub epidemii - który obowiązywał jako ostatni" – informowała chor. Sztab SG Adrianna Kowalonek w swojej prezentacji.
Z kolei st. chor. sztab. SG Łukasz Maciejewski, specjalista Sekcji Nadzoru i Koordynacji Wydziału do Spraw Cudzoziemców MOSG, wyjaśnił, że na granicy Polski, która jednocześnie stanowi granicę zewnętrzną Unii Europejskiej nadal obowiązują obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dotyczą one wjazdu cudzoziemców do kraju, jak i obowiązku poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy.

Zatrudnienie krótkoterminowe w okresie epidemii koronawirusa

Milena Piotrowicz- Miksa, kierownik Referatu Cudzoziemców Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni,  w drugiej części spotkania przedstawiła zagadnienia związane z legalizacją zatrudnienia krótkoterminowego. Przypomniała, że oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy może być wydane na okres nieprzekraczający 180 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy, dotyczy obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii i może być wydane firmom prowadzącym działalność w każdym sektorze gospodarki. Natomiast zezwolenie na pracę sezonową pozwala na zatrudnienie cudzoziemca do 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Jest ono wydawane firmom, które działają tylko w pewnych branżach zgodnych z PKD określonym w przepisach. Jak zaznaczała Milena Piotrowicz – Miksa aby można było wydać dla cudzoziemca zezwolenie na pracę sezonową, to musi być ona integralną oraz charakterystyczną częścią działalności sezonowej. Regulacje specustawy automatycznie przedłużają możliwość wykonywania pracy na podstawie ww. oświadczenia oraz zezwolenia, jeżeli termin ważności tych dokumentów kończy się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. W takim przypadku pracę można wykonywać na podstawie tych dokumentów do końca 30 dnia następującego po dniu, w którym odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Ważne jest jednak to, aby cudzoziemiec wykonujący pracę na tej podstawie posiadał prawo do pobytu w Polsce.

Regulacje prawne związane z zatrudnianiem cudzoziemców

Izabela Struczyńska, p.o. zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku, w trzeciej części spotkania przedstawiła uczestnikom kwestie związane z kontrolą agencji zatrudnienia w obszarze zatrudnienia cudzoziemców. Mówiła także o regulacjach związanych z epidemią COVID-19 m.in. o warunkach przedłużenia wizy Schengen i ruchu bezwizowego w okresie pandemii oraz przyjętej interpretacji związanych z tym zagadnieniem przepisów. Przedstawicielka OIP w Gdańsku w swojej prezentacji przekazała także informacje dot. automatycznego przedłużenia wiz krajowych oraz zezwoleń na pobyt czasowy, ważności zezwoleń na pracę i możliwości wykonywania pracy na podstawie oświadczeń. Poruszyła także kwestię m.in. dopuszczalności obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia cudzoziemca w kontekście regulacji zawartych w specustawie.

Organizatorem spotkania online „Epidemia koronawirusa – specjalne rozwiązania dla cudzoziemców" był Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku oraz partnerzy: Morski Oddział Straży Granicznej, Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku.