Psychologiczne aspekty podejmowania indywidualnej działalności gospodarczej

Motywy podejmowania działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jako forma aktywności zawodowej, może okazać się dla niektórych dobrym i trafnym rozwiązaniem.
Organizowanie przedsięwzięcia i kierowanie nim często postrzegane jest jako swego rodzaju wyzwanie, poprzez które osiągamy ważne dla nas cele zawodowe a nawet życiowe. Nie mniej jednak motywy podejmowania działalności gospodarczej mogą być różne. Osoby decydujące się na założenie własnego biznesu bardzo często cenią sobie niezależność, pragną wykazać się pracą „na swoim", czy w ten właśnie sposób spełniają swoje ambicje zawodowe związane na przykład z potrzebą osobistego rozwoju, nienormowanym czasem pracy. Wśród przedsiębiorców spotyka się również takich, dla których głównym motywem posiadania własnej firmy była determinacja i brak innych możliwości, czy też wcześniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Jeszcze inni widzą w tym okazję do zrobienia „dobrego interesu", kierując się głównie względami finansowymi. 
 
Decyzja o założeniu własnej firmy to odważy krok, który wiąże się w dużej mierze ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Przedsiębiorca bierze los w swoje ręce, dlatego ważne jest, by to był świadomy wybór.
 
Zanim zaczniesz…
Na powodzenie przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników, o których powinni pamiętać przyszli przedsiębiorcy. Są wśród nich takie, na które mamy wpływ i przed oficjalną rejestracją działalności możemy się odpowiednio przygotować.
Należy przeanalizować wszystkie przesłanki, które decydują o możliwości zrealizowania założonego przedsięwzięcia i odniesienia sukcesu, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody i trudności.

Oto przykłady pytań, na które warto sobie odpowiedzieć planując przedsięwzięcie:

  • Czy masz oryginalny pomysł, który pozwoliłby Ci realizować się zawodowo?
  • Czy potrafisz określić kluczowe cechy i funkcje produktów/ usług, które zamierzasz oferować?
  • Czy wiesz co chcesz osiągnąć i jakie są twoje cele?
  • Czy posiadasz konkretne kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wiedzę w dziedzinie, która dotyczy planowanej działalności?
  • Czy rozpoznałeś potrzeby rynku i będziesz mógł skutecznie konkurować wśród istniejących już firm?
  • Czy wiesz na jakim obszarze będzie działała twoja firma, kim będą twoi klienci i w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć?
  • Jakich nakładów finansowych wymaga twoje przedsięwzięcie i z jakich źródeł będziesz pozyskiwał kapitał?
  • Czy ustaliłeś planowaną wielkość przychodów?
  • Czy masz świadomość podstawowych zagrożeń związanych z realizacją swojego pomysłu i czy wiesz jak ich uniknąć bądź je ograniczyć?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania będziemy lepiej przygotowani do podjęcia konkretnych działań, a to pozwoli zwiększyć motywację i szanse na powodzenie przedsięwzięcia w przyszłości. Z drugiej strony rzetelna ocena jak największej liczby czynników może zapobiec poniesieniu ewentualnej porażki bądź skłonić do rozważenia innych możliwości i pomysłów związanych z rodzajem działalności gospodarczej.
Bycie przedsiębiorcą zobowiązuje nas do wykazywania zachowań przedsiębiorczych. 
 
Zatem przedsiębiorca to: 
  • człowiek, który widzi szanse i wykorzystuje je.
  • człowiek umiejący skalkulować (ocenić) ryzyko i podjąć je. 
  • człowiek chodzący własnymi ścieżkami, szukający nowych rozwiązań.

Zachowania przedsiębiorcze w dużej mierze zależą od osobistej dyspozycji człowieka do działania (posiadania inicjatywy, pomysłowości, zaradności), oraz woli jego działania (wynikającej z cech charakteru np. z potrzeby rywalizacji, robienia czegoś lepiej od innych, wykazania się posiadanymi umiejętnościami). 
 
Wśród cech osobowości, które wyróżniają przedsiębiorców ważną rolę odgrywają te, które wiążą się z motywacją do działania. Nie chodzi bowiem tylko o umiejętność generowania ciekawych pomysłów ale przede wszystkim o wolę i determinację wcielania ich w życie.
 
Cechy, które z pewnością musimy posiadać to zdrowy rozsądek, umiejętność uczenia się nowych rzeczy (rozliczenia finansowe, opracowanie strategii marketingowej itp.), oraz spora doza cierpliwości. Własna firma stwarza szansę do rozwoju między innymi poprzez zmuszanie nas do podejmowanie coraz to nowych wyzwań zawodowych oraz konieczność ciągłego orientowania się i podążania za pojawiającymi się trendami. Nie bez znaczenia jest więc także umiejętność dostosowywania się i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, a wiec bycie elastycznym. 
Kluczowym elementem, o którym powinni pamiętać przyszli jest oczywiście opracowanie dobrego pomysłu a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem możliwości zrealizowania poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Nie należy spodziewać się, że efekty pojawią się szybko i bez wysiłku. Sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych, od jakości naszej pracy i zaangażowania.


Tarcza antykryzysowa 6.0 i 7.0 - wsparcie branżowe

Przedsiębiorcy działający w sektorach szczególnie dotkniętych obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Na Pomorzu pomoc ta przekazywana będzie przez WUP w Gdańsku w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

19 grudnia weszły w życie znowelizowane przepisy Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, które stanowią tzw. Tarczę Antykryzysową 6.0. Poszerza ona krąg odbiorców pomocy o kolejne podmioty.
 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników?

Wprowadzony art. 15gga daje możliwość wnioskowania o dopłaty do wynagrodzeń przedsiębiorcom będącym:
  • osobą fizyczną,
  • osobą prawną,
  • jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną,
  • wspólnikami spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
(wg definicji  zawartej w art. 4, ust. 1 lub 2 Ustawy z dn. 6 marca 2018 – Prawo przedsiębiorców)

Tak rozumiany przedsiębiorca musi przedstawić, że zgodnie ze stanem na dzień 30 września 2020 r. prowadzi przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności, w następującej branży:
  • sprzedażowej (sprzedaż detaliczna odzieży, obuwia, wyrobów skórzanych, żywności, napojów, wyrobów tytoniowych, tekstylnych, pozostałych wyrobów),
  • gastronomicznej (restauracje i inne, a także ruchome placówki gastronomiczne, catering, przygotowanie i podawanie napojów,  pozostałe w tym m.in.. stołówki, kawiarnie działające np. w zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach lub szkołach),
  • sportowej (obiekty sportowe i poprawiające kondycję fizyczną, usługi z tym związane, wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego),
  • rozrywkowej i rekreacyjnej (pokoje zagadek, domy strachu, miejsca do tańczenia i innych form rozrywki w zamkniętych pomieszczeniach, wesołe miasteczka, parki rozrywki, pozostałe w tym m.in. parki rekreacyjne, przystanie jachtowe, obsługa stoków narciarskich, dyskotek, sal tanecznych),
  • filmowej (produkcja i postprodukcja filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, projekcja filmów, nagrań dźwiękowych), fotograficznej,
  • kulturalnej (obiekty kulturalne, muzea,  wystawianie i wspomaganie przedstawień artystycznych,
  • targowej (targi, wystawy i kongresy),
  • edukacyjnej pozaszkolnej (edukacja artystyczna, sportowa, rekreacyjna, nauka jazdy i pilotażu, języków obcych, pozostałe w tym m.in. Kształcenie ustawiczne, doskonalenie zawodowe),
  • działalności leczniczej (tylko lecznictwo uzdrowiskowe), fizjoterapeutycznej, paramedycznej,
  • turystycznej (piloci wycieczek, przewodnicy turystyczni), transportowej (transport lądowy pasażerski),
  • usługi pralnicze.
Ważne! Od 1 lutego 2021 r., według regulacji ujętych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. z 2021, poz. 152), określanych jako „Tarcza 7.0", z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w ramach art. 15gga skorzystać mogą również przedsiębiorcy, którzy zgodnie ze stanem na dzień 30 listopada 2020 r. prowadzą przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności, w następujących branżach:
  • hotele i podobne obiekty zakwaterowania
  • obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
  • pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
  • działalność agentów turystycznych
  • działalność organizatorów turystyki.
Szczegółowa lista przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z tej formy pomocy dostępna jest tutaj. Opis kodu można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki kodów PKD.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z dofinansowania?

O dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w ramach art. 15 gga może starać się przedsiębiorca:
  • który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i innych,  
  • który nie spełnia przesłanek do ogłoszenia upadłości, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe,
  • wobec którego nie jest prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne lub likwidacyjne.
Ponadto przedsiębiorca musi oświadczyć, że:
  • przychód z jego działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych), uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, to efekt występowania koronawirusa oraz jest co najmniej o 40 proc. niższy w stosunku do:
- przychodu w miesiącu poprzednim
lub
- przychodu w analogicznym miesiącu poprzedniego roku,
lub
- przychodu uzyskanego we wrześniu 2020 r.*
*dotyczy przedsiębiorców działających w branżach: hotele i podobne obiekty zakwaterowania, obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe, działalność agentów turystycznych, działalność organizatorów turystyki
  • nie korzysta z innych form dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w okresie, w którym udzielono mu tej formy pomocy.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Dofinansowanie:
  • wynosi miesięcznie 2000 zł do wynagrodzenia 1 pracownika, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy,
  • przysługuje przez 3 miesiące kalendarzowe, od miesiąca złożenia wniosku,
  • jest udzielane na podstawie umowy.
  • stanowi pomoc publiczną*, która ma zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce. Mowa o niej w komunikacie Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Pomoc jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym.
*Decyzja Komisji Europejskiej z dnia 20.01.2021 r. zatwierdzająca wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej, powziętych w celu przeciwdziałania COVID-19.

Dofinansowanie nie przysługuje pracownikom:
  • których zatrudniono w okresie krótszym niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku,
  • których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o przyznanie dofinansowania, było wyższe niż 300 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Ważne! Przedsiębiorca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy w okresie objętym dofinansowaniem.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników?

Aby skorzystać ze świadczenia trzeba złożyć wniosek elektronicznie, poprzez stronę praca.gov.pl, do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Wnioski przyjmowane są do 28 lutego 2021 r.

Wnioski od przedsiębiorców z branż:
  • hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
  • obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
  • pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
  • działalność agentów turystycznych,
  • działalność organizatorów turystyki,
określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. z 2021, poz. 152) przyjmowane są do 31 marca 2021 r.

Rozliczenie dofinansowania

Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie jest zobowiązany do:
  • rozliczenia otrzymanego świadczenia oraz złożenia dokumentów potwierdzających wykorzystanie środków zgodnie z przeznaczeniem w terminie 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania,
  • zwrotu niewykorzystanych środków w terminie 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania,
  • poddania się kontroli wojewódzkiego urzędu pracy.

Informacja na temat dofinansowania

Ci, którzy chcieliby zasięgnąć informacji na temat dofinansowania do wynagrodzeń pracowników mogą:
  • zadzwonić na infolinię WUP w Gdańsku, która jest dostępna pod numerami 607 836 829, 609 692 767, od pon. do pt., w godz. 8-15,
  • wysłać maila na adres pakietantykryzysowy@wup.gdansk.pl.
Informacje w tym zakresie są także dostępne na stronie
Tarcza antykryzysowa – gov.pl