Akty prawne - Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
PWRRP na lata 2020-2024
Nabór wniosków PWRRP
Rozpatrywanie wniosków w przedmiocie zasadności kształcenia
Nabór wniosków PWRRP
Rozpatrywanie wniosków
XXIV posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy
Nabór wniosków o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy
Wnioski, które wpłyną w tym terminie będą rozpatrywane na posiedzeniu PWRRP w dniu 15 kwietnia 2020 r.
XXIV posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku
XXIII posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku
Zmiany w przepisach od 1 września 2019 r. w zakresie opiniowania o zasadności kształcenia w zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy
W przypadku wydawania opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy marszałek województwa zaprasza do udziału w posiedzeniu wojewódzkiej rady rynku pracy:
- Przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego, lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu,
- Dyrektora szkoły występującego o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
- Przedstawiciela organu prowadzącego szkołę, której dyrektor wystąpił o wydanie opinii,
- Przedstawiciela kuratora oświaty,
- Przedstawiciela właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy ze względu na siedzibę szkoły, która wystąpiła o wydanie opinii.
XXI posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku
XIX posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku
Informujemy, że XIX posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy zostało zaplanowane na 25 września 2019 r.
XVIII posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku
Informujemy, że XVIII posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy zostało zaplanowane na 28 maja 2019 r.
XVII posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku
Informacja dotycząca terminów przyjmowania wniosków Dyrektorów Szkół o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy
XVI posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku
Informujemy, że XVI posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy zostało zaplanowane na 12 marca 2019 r.
Stanowisko PWRRP z dnia 01.02.2019 r.
Stanowisko Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku z dnia 01 lutego 2019 roku.
Wobec napływających wniosków w przedmiocie wyrażania przez Pomorską Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Gdańsku (PWRRP) opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy oraz wyrażanym przez Dyrektorów szkół prowadzących kształcenie zawodowe niepokojem związanym z organizacją nowego roku szkolnego 2019/2020 w szczególności dotyczącym: szkolnych planów nauczania, programów nauczania i planowanego zatrudnienia kadry dydaktycznej, jak też przeprowadzenia skutecznej promocji nowych zawodów, poniżej przedstawiam stanowisko PWRRP w tym zakresie.
PWRRP rozumie potrzebę podjęcia przez Dyrektorów przygotowań do uruchomienia kierunków kształcenia zawartych w projekcie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zawodów szkolnictwa branżowego, którego wejście w życie planowane jest z dniem 1 września 2019 roku (projekt z dnia 21 grudnia 2018 roku). Jednocześnie PWRRP wskazuje, iż może wyrażać opinie o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy jedynie na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Rozumiejąc trudną sytuację związaną z organizacją pracy szkoły w nowym roku szkolnym, PWRRP dołoży wszelkich starań, aby przekazać Państwu stosowną opinię niezwłocznie po wejściu w życie ww. Rozporządzenia.
Zmiany w przepisach
Informujemy, iż z dniem 1 stycznia 2019 roku zmianie uległy przepisy dotyczące kompetencji dyrektora szkoły lub placówki - art. 68 ust. 7 ustawy prawo oświatowe (Dz. U. z dnia 2018 poz. 996) oraz kompetencji wojewódzkich rad rynku pracy w sprawach dotyczących kierunków kształcenia - art. 22 ust. 5a. i 5c. ustawy o promocji i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z dnia 2018 poz. 1265).
Zgodnie z art. 68 ust. 7 ustawy prawo oświatowe Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkoły artystycznej, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę ustala zawody, w których kształci szkoła, po uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w art. 22 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zgodnie z art. 22 ust. 5a. ustawy o promocji i instytucjach rynku pracy- Przed wydaniem opinii
o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust. 5 pkt 5, wojewódzka rada rynku pracy może zasięgnąć opinii powiatowej rady rynku pracy.
Zgodnie z art. 22 ust. 5c. ustawy o promocji i instytucjach rynku pracy - Opinia o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust. 5 pkt 5, jest wydawana na okres 5 lat, z zastrzeżeniem art. 68 ust. 7b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
Ponadto informujemy, że z dniem 1 września 2019 r. zostaną wprowadzone dodatkowe zmiany do art. 22 ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
5 b. Wojewódzka rada rynku pracy wydaje opinię o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust. 5 pkt 5, po zapoznaniu się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, o której mowa w art. 46b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
5d. W przypadku wydawania opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust. 5 pkt 5, marszałek województwa zaprasza do udziału w posiedzeniu wojewódzkiej rady rynku pracy:
1) przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego, lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu, oraz
2) dyrektora szkoły występującego o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, oraz
3) przedstawiciela organu prowadzącego szkołę, której dyrektor wystąpił o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, oraz
4) przedstawiciela kuratora oświaty, oraz
5) przedstawiciela właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy ze względu na siedzibę szkoły, która wystąpiła o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy.