Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach procesu konsultacji projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców z dnia 12.09.2022 roku ustosunkowało się do części uwag i propozycji zmian zgłoszonych przez partnerów społecznych.
Projekt ustawy został skierowany do zaopiniowania wybranym partnerom społecznym, w tym urzędom wojewódzkim, wskazanym ogólnopolskim organizacjom pracodawców, związkom zawodowym, instytucjom – Państwowej Inspekcji Pracy Główny Inspektorat Pracy, Urzędowi Ochrony Danych Osobowych. W połowie grudnia br. w ramach opiniowania projektu ustawy zostało przeanalizowanych 310 uwag zgłoszonych przez ww. organy państwowe oraz instytucje. Zestawienie treści uwag oraz odniesienie się MRiPS do zgłoszonych propozycji zmian do projektu ustawy wraz z informacją o ich uwzględnieniu lub odrzuceniu dostępne jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12364052/12910632/12910635/dokument594578.pdf.
Na obecnym etapie opiniowania projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców zostało uwzględnionych wiele propozycji zmian wychodzących naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, jednak w pewnym zakresie wycofano się z większego uelastycznienia przepisów m.in. w zakresie możliwości zgłoszenia modyfikacji warunków wykonywania pracy określonych w zezwoleniu na pracę i oświadczeniu bez konieczności ubiegania się o ponowne zezwolenie na pracę czy wpis oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca. Zdaniem ustawodawcy możliwość zmiany warunków wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie zgłoszenia do organu wydającego zezwolenie na pracę lub dokonującego wpisu oświadczenia powoduje ryzyko ew. nadużyć w stosunku do pracownika. Natomiast w projekcie ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, na obecnym etapie konsultacji społecznych, uwzględniono między innymi propozycje:
- pozwalające na wykonywanie pracy bez zezwolenia przez cudzoziemców przebywających w Polsce wykonujących pracę w formie zdalnej na rzecz zagranicznych podmiotów,
- wydłużenia okresu przerwy w wykonywaniu pracy z 30 do 90 dni w ramach wymogu powiadamiania przez pracodawcę faktu zaprzestania pracy przez cudzoziemca,
- rezygnacji z warunku, aby cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Polski bezpośrednio przez złożeniem wniosku do wojewody o wydanie zezwolenia na pobyt – tzw. „praca na stemplu w paszporcie".