g

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Od 29 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zmiany mają na celu usprawnienie postępowań związanych z dopuszczeniem obcokrajowców do krajowego rynku pracy.


Istotną nowością jest wydłużenie z 6 do 24 miesięcy możliwości powierzenia pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia na pracę, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zlikwidowany też został 12-miesięczny okres rozliczeniowy, dzięki czemu obywatele państw trzecich będą mogli pracować bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń. To istotne zmiany, na których skorzysta wielu lokalnych przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Dotyczą one oświadczeń, na podstawie których pracę mogą wykonywać obywatele sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
Nowelizacja ustawy zakłada również konieczność zagwarantowania cudzoziemcowi przez pracodawcę porównywalnego wynagrodzenia w stosunku do osób wykonujących tą samą pracę. Nie może być ono niższe niż minimalne – niezależnie od wymiaru czasu pracy i stosunku prawnego, na podstawie którego cudzoziemiec wykonuje pracę. Nowością jest też poszerzenie listy okoliczności, które nie będą wymagały zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pracę, jak i jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce. Dotyczy to zmiany nazwy stanowiska z zachowaniem dotychczasowych obowiązków pracownika oraz zwiększenie wymiaru czasu pracy przy proporcjonalnym podniesieniu wynagrodzenia.

Z przepisami ustawy można zapoznać się w Dzienniku Ustaw.

Załączniki

informacja cudzoziemcy
informacja cudzoziemcy.rtf 55 KB
Informacje o publikacji dokumentu